گـوشه نـمای محـرم

 

موسیقی

موسیقی

موسیقی

 

لیلی افشار متولد ۱۳۳۸در تهران.آمریکایی ایرانی تبار و از نوازندگان بزرگ گیتار کلاسیک در جهان است و برای چندین سال بعنوان بهترین نوازنده گیتار کلاسیک جهان انتخاب شده است.وی نخستین زن جهان است که در رشته اجرای گیتار کلاسیک به درجه دکتری دست یافته.افشار که دکترای خود را از دانشگاه ایالتی فلوریدا دریافت نموده تاکنون جوایز زیادی را برده و اکنون استاد دانشگاه ممفیس است.از ده سالگی فراگیری گیتار را آغاز کرد.وی با درجه لیسانس و فوق لیسانس موسیقی در رشته نوازندگی گیتار از"کنسرواتوار بوستون"و"کنسرواتوار موسیقی نیوانگلند"فارغ‌التحصیل شد و نخستین زنی در جهان بوده که موفق به اخذ درجه دکترا در نوازندگی گیتار شده است.خانم افشار مدتی نیز در"مرکز هنرهای تجسمی بنف"و"فستیوال موسیقی اسپن" تحصیل کرده و دیپلم افتخاری "آکادمی موسیقی کیجانا درسی ینا"ایتالیا نیز به وی اعطاء شده است.او مدارک دیگری نیز در نوازندگی گیتار از کنسرواتوار موسیقی بوستون و نیوانگلند و دانشگاه ایالتی فلوریدا دارد.وی در مرکز آموزش هنرهای زیبای بناف تحصیل کرده‌است.دارای مدارک افتخاری از آکادمی موسیقی کیجیانا واقع در شهر سینای ایتالیا است.لیلی افشار یکی از دوازده نوازنده بین‌المللی گیتار بود که برای نواختن حضور آندرس در کلاسهای پیشرفته وی در"دانشگاه کالیفرنیای جنوبی"انتخاب شد.آن موقع بود که پس از این کلاس ماتسرو سگویا در مصاحبه ای که در اخبار شامگاهی"ان بی سی"حضور یافت در خصوص افشار پیش بینی کرد: او روزی به نوازنده ای معروفی تبدیل خواهد شد.علاقه او به موسیقی معاصر منجر شد که از نخستین اجرا کنندگان آثار"رضا والی"و" گری آیستر"و"گرارد روژد"و"لوریس چوبانیان"،"آرن ملنس"،"کامران اینجه"،"باربارا کولب"،"مرلین زیفرین"و"سالوادور بروتونس"از میان دیگران باشد.وی کنسرتهای متعددی در کشورهای ایران،آمریکا،انگلستان،ایرلند،کانادا،فرانسه،دانمارک،ایتالیا،آفریقا،نیوزیلند،استرالیا و آمریکای جنوبی برگزار کرده و همچنین در"ویگمور هال لندن"،"مرکز هنرهای اجرایی کندی"،"فستیوال موسیقی گرند تیتن"،"فستیوال موسیقی اسپن"،"مدرسه هنرهای تجسمی بنف"، "فستیوال موسیقی منتون" و "آکادمی آمریکیایی در رم"نواخته است.روزنامه واشنگتن پست لیلی افشار را"فوق العاده معصوم،عالی و بی عیب و نقص و قابل توجه"توصیف کرده است.او همچنین بعنوان بهترین گیتاریست کلاسیک زن برنده جایزه"ارویل ایچ گیبسن"شده است.آلبوم‌های لیلی افشار از"۲۴ کاپریچوی گویا"اثر"کاستل نوئوو تدسکو" ،"ساغر"،"مسخ"و آخرین آنها"گذر در نوا"که توسط نشر کارگاه موسیقی منتشر شده اند.همچنین کتابی با عنوان"پنج آواز محلی ایرانی"منتشر و مقاله ‌های لیلی افشار درباره کاستل نوئوو تدسکو و فرانسثیسکو به چند زبان در نشریات"Gitarre & Laute"،"I1 Fronimo"،"Guitar Review"چاپ و منتشر شده اند.لیلی افشار کرسی پروفسوری خود را برای"دانشگاه ممفیس"در سال ۱۹۸۹بدست آورد و هجده سال است برنامه لیسانس و فوق لیسانس و دکترای نوازندگی گیتار در دانشگاه ممفیس را اداره می‌کند،که در آنجا نیز جایزه استاد برجسته دانشگاه در سال ۲۰۰۰ به وی تعلق گرفته است.

 

نوشته شده در جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:10 توسط محمد| |

 

(۶/۸ راك)

                                                A

به سوي تو به شوق روي تو به طرف كوي تو

                                                          F#m   G                        Bm    

                                             سپيده دم آيم مگر تو را جويم بگو كجايي؟

A
نشان تو گه از زمين گاهي ز آسمان جويم
                                                            F#m   G                        Bm    

                                             ببين چه بي پروا ره تو مي پويم بگو كجايي؟
                                          ---------

 A       Bm                                            A       Bm                        A

كي رود رخ ماهت از نظرم نظرم؟                 به غير نامت كي نام دگر ببرم؟

F#m   G            Bm                      A  

اگر تو را جويم حديث دل گويم بگو كجايي؟

                                     F#m   G             Bm                      A 
                                    بدست تو دادم دل پريشانم دگر چه خواهي؟

                                                                      F#m   G              Bm                      A 
                                                                     فتاده ام از پا بگو كه از جانم دگر چه خواهي؟

A                                          Bm                                    A
يك دم از خيال من نمي روي اي غزال من دگر چه پرسي ز حال من؟

                                                               A           Bm                                   A

                                                              تا هستم من اسير كوي تواًم به آرزوي تواًم

نوشته شده در جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:54 توسط محمد| |

می‌تواند میزان ضریب هوشی را در میان کودکان و بزرگسالان تا 7 درجه افزایش دهد. دانشمندان با انجا م تحقیقاتی ادعا کرده‌اند افرادی که می‌توانند یک ساز موسیقی را بنوازند باهوشترند، زندگی اجتماعی بهتری دارند و در تحصیلات خود موفق‌ترند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم یک ابزار موسیقی را می‌نوازند بعد از مدتی شکل و قدرت مغز خود را تغییر می‌دهند که این عامل در نهایت می‌تواند به بهبود مهارتها و تواناییهای ادراکی آنها منجر شود. حتی نواختن موسیقی می‌تواند میزان ضریب هوشی را در میان کودکان و بزرگسالان تا 7 درجه افزایش دهد.

محققان در این باره اعلام کردند: شواهد نشان می‌دهد مغز موسیقی‌دانان از لحاظ ساختار و عملکرد با افرادی که با موسیقی آشنایی ندارند تفاوتهای زیادی دارد. نواختن موسیقی سبب می‌شود قسمتهای خاصی از مغز که وظیفه پردازش و نواختن یک آهنگ خاص را دارند تقویت شوند. این قسمتها همچنین وظایف دیگری مانند تواناییهای حرکتی، مهارتهای شنیداری و ذخیره‌سازی اطلاعات را دارند و زمانی که فردی شروع به آموختن نواختن یک ساز می‌کند این قسمتها به طور قابل توجهی رشد کرده و عملکرد آنها طی دوران آموزش روز به روز بهتر می‌شود.

لوتز جانک، روانشناس دانشگاه زوریخ، در این‌باره گفت: «آموختن موسیقی بدون شک فواید زیادی برای مغز انسان دارد تا جایی که می‌تواند ضریب هوشی (IQ) فرد را تا 7 امتیاز افزایش دهد. ما در بررسی‌های خود متوجه شدیم که حتی افراد بالای 65 سال‌ هم، 4 یا 5 ماه بعد از شروع به آموزش نواختن یک ساز تغییرات زیادی در مغزشان به وجود می‌آید. حتی چند هفته بعد از شروع آموزش موسیقی نشانه‌های مثبتی در مغز سالمندان دیده می‌شود که این تغییرات در نهایت سبب می‌شود سالمندان ابتلا به بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر را به تأخیر بیندازند و حتی از بروز بعضی از فلجی‌ها که به خاطر کاهش عملکردی مغز به وجود می‌آید پیشگیری می‌شود.»

موسیقی روی هر دو نیمکره مغزی انسان تأثیر‌گذار است و باعث تقویت هر دو بخش می‌شود. قسمتهایی از مغز افرادی که موسیقی می‌نوازند و وظیفه کنترل قدرت شنیداری، حافظه و قسمتهایی که وظیفه کنترل دستها را دارند در حین آموزش موسیقی به بهترین شکل تمرین داده می‌شوند و تقویت می‌شوند.

موسیقی به دو شکل می‌تواند به بهبود وضع جسمی و روحی فرد کمک کند به طوری که در فرد شنونده باعث تحریک واکنش‌های عاطفی و ذهنی فرد می‌شود و در فرد نوازنده که خود نیز در ایجاد موسیقی فعال است، علاوه بر تحریک عواطف موجب تقویت ارتباط جسم و ذهن شده و به هماهنگی این ارتباط در بدن کمک می‌کند. از آنجایی که نواختن موسیقی به صورت گروهی یا فردی انجام می‌شود و تأثیر آن نیز بر روح متفاوت است بنابراین تأثیر نواختن و یا شنیدن آن می‌تواند غمگین کننده، اضطراب آور یا نشاط بخش و آرام‌کننده باشد.

جانک در ادامه گفت: «در مورد کودکان ما متوجه شدیم یاد گرفتن موسیقی به آنها نظم و توجه بیشتر و برنامه‌ریزی را می‌آموزد که همه این تواناییها برای بهبود عملکرد این کودکان در طول دوران تحصیل آنها در مدرسه و دانشگاه بسیار مفید است. کودکانی که موسیقی را فرا‌می‌گیرند با سرعت بیشتری می‌توانند خود را با آموزش زبان…

دوم تطبیق دهند و کلمات را مدت زمان بیشتری در ذهن خود نگاه دارند. البته نواختن موسیقی تنها روش برای تقویت این مهارتها نیست، اما ما مطمئنیم این روش میتواند درکنار دیگر متدها کمک مؤثری به انسانها کند. زمانی که شما در حال آموزش موسیقی هستید باید نت‌های موسیقی را بیاموزید، زمانبندی‌ها را رعایت کنید و بتوانید صداها را بهتر به ذهن خود بسپارید. تقویت همین مهارتها به شما کمک می‌کند زبانهای جدید را بهتر بیاموزید و کلمات را مدت طولانی‌تری در ذهن خود به خاطر بسپارید. موسیقی آن چنان تأثیری روی انعطاف‌پذیری مغز دارد که ما به دنبال استفاده از آن برای کمک به بیماران ذهنی هستیم و تحقیقات زیادی در مورد علم موسیقی – درمانی هم‌اکنون در نقاط مختلف جهان در حال انجام است.»

از طرف ديگر، قرار گرفتن کودکان درمعرض موسیقی حال چه آنها موسیقی را بنوازند وچه به آن‌ گوش بدهند اثرات بسیار مفیدی روی قدرت شنیداری آنها دارد. محقق دونالد هاگس، استاد دانشگاه کارولینا، دراین باره گفت: «هیچ چیزی مانند موسیقی نمی‌تواند همه قسمت‌های مغزی را فعال کند. زمانی که کودکان با موسقی آشنا می‌شوند قسمت‌های زیادی از مغز آنها به طور همزمان تقویت می‌شوند که از جمله آن می‌توان به مرکز زبان‌آموزی و محاسباتی اشاره کرد. کودکانی که موسیقی گوش می‌دهند قدرت شنیداری آنها به طورقابل توجهی افزایش پیدا می‌کندکه همین عامل سبب می‌شود مهارت‌های زبان‌آموزی آنها رشد چشمگیری داشته باشد. این کودکان بهتر می‌توانند الگوهای زبانی را تقلید کرده و فراز و فرودهای خاص هر زبان را تحلیل کنند که همه این مسائل به بهترین شکل می‌توانند روی مهارت‌های زبان‌آموزی تأثیر مثبت داشته باشد.»

جالب این‌جاست که هیچ‌گاه برای آشنا کردن کودکان با موسیقی دیر نیست. تحقیقات نشان داده که کودکان حتی قبل از تولد نیز می‌توانند به صدای موسیقی گوش داده و آن را به خاطر بسپارند. کودکانی که موسیقی می‌آموزند در امتحاناتی که رابطه مستقیم با قدرت شنیداری دارند نتایج بسیار بهتری می‌گیرند. هرچه زمانی که کودکان در طول هفته به یادگیری موسیقی اختصاص می‌دهند بیشتر باشد به همان میزان قدرت شنیداری آنها نیز بیشتر است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکانی که قبل از شروع امتحانات خود به موسیقی‌های اجرا شده توسط موتزارت گوش می‌دهند در امتحانات نتایج بهتری می‌گیرند. این نتایج به خصوص در درس ریاضیات بیشتر به چشم می‌خورد که نشان از تأثیر مثبت موسیقی در قدرت پردازش مغزی دارد.

موسیقی همچنین می‌تواند روی رفتار کودکان تأثیر مثبتی داشته باشد به طوری که کودکان زمانی که به شکل گروهی اقدام به آموزش موسیقی می‌کنند با مفاهیمی مانند همکاری، بردباری و نظم گروهی آشنا شده و آنها را به طور عملی می‌آموزند. نواختن موسیقی به شدت حس اعتماد به نفس کودکان را افزایش می‌دهد. زمانی که کودکی قادر به نواختن یک ساز خاص است از طرف دیگران مورد تحسین واقع می‌شود و همین عامل تأثیر بسیار شگرفی در بالا رفتن اعتمادبه‌نفس در میان کودکان دارد
نوشته شده در یکشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:40 توسط محمد| |

۳ نکته در باب معنای موسیقی

درک معنای موسیقی نوعی فعالیت فرهنگی است نه حادثه یی شخصی و حسی.

 

 

 

۱) درک معنای موسیقی نوعی فعالیت فرهنگی است نه حادثه یی شخصی و حسی. معنای موسیقایی را باید به مثابه کنشی ارتباطی درک کرد، کنشی متصل به زمینه های گوناگون، نه چیزی ناب و محدود به قطعه. بنابراین، درک معنای موسیقی فرآیندی است تنیده شده در انواع و اقسام بافت های روان شناختی، اجتماعی، سیاسی، و انواع و اقسام روابط فرهنگی. شیوه های درک این معنا بی شک با هم متفاوتند و بی شک هیچ محدودیتی در اتخاذ شیوه یی برای درک معنای موسیقی وجود ندارد. می توان با نظریه های روایت شناسی به درک معنای موسیقی مبادرت ورزید، می توان تاثیرات بصری موسیقی و نحوه عمل آن در ساختن تصاویر و تحریک تخیل بصری مخاطب را لحاظ کرد، تفاوت چندانی ندارد. اصل قضیه آن است که موسیقی را به واسطه آنچه که می گوید نمی توان فهمید، چون صراحتا باید گفت موسیقی چیز خاصی نمی گوید. آنچه در فرآیند درک قطعه موسیقی باید لحاظ شود، شیوه یی است که آهنگساز یا حتی نوازنده در نمادین کردن تجربه یی خاص به کار می بندد. در اینجا «نمادین کردن» را به معنایی عام لحاظ کرده ایم که موارد بسیاری را پوشش می دهد: انواع گفتارها و فانتزی ها، کنش های ارتباطی در انواع گوناگون و .... دامنه تنوع این اصطلاح عملا هر آن چیزی را در بر می گیرد که به واسطه موسیقی تحقق پذیر است، مثلا وقتی از کنش ارتباطی حرف می زنیم مساله دیگر اتکا به الگوی سنتی گیرنده – فرستنده به مثابه دو قطب تعیین کننده یک رابطه نیست، بلکه گستره وسیعی از نشانه ها و معنی را باید لحاظ کرد که استحاله های تفسیری در دل آنها رخ می دهد، نشانه هایی که در چرخشی دایمی اند و در هر مرحله به شکلی درمی آیند. خلاصه اینکه چه بسا کارآمدترین و دقیق ترین راه برای پرداختن به معنای موسیقی تلاش برای به چنگ آوردن روابط پویا و هر دم متغیری است که بین تجربه موسیقایی و زمینه های آن وجود دارد.

۲) تمام انواع موسیقی، از کلاسیک گرفته تا پسامدرن، در این قاعده مشترکند که فرم معنای موسیقایی برساخته یی است از حالات و شکل های مختلفی از ذهنیت که همگی شکل های فشرده یی از هویت فرهنگی و اجتماعی هستند. به بیان دیگر، می توان گفت روایت و تصویرسازی در واقع وظیفه ارایه مثال هایی برای درک وضع سوژه انسانی را بر دوش دارند و بنابراین در خارج از سوژه عمل می کنند، حال آنکه کار موسیقی شکل دادن به چیزی دیگر است: موسیقی از درون سوژه به او حمله ور می شود و قابلیت ها و موقعیت هایی را در او آزاد می کند که چندان به نمونه های بیرونی وابستگی ندارند. راه نخست هر چند درک پذیرتر و دم دست تر است، امادر نهایت به کشف و شهودی رادیکال برای مخاطب ختم نمی شود. موسیقی از نوعی توان بالقوه آزادسازی و رهایی بخشی بهره مند است که در هیچ گفتار دیگری قابل مشاهده نیست، نوعی کشف رادیکال نفس به واسطه موسیقی رخ می دهد که جای دیگری به چنگ نمی آید. موسیقی می تواند مرزهای سوژه را تا جایی بگستراند که به کل دور از دسترس گفتارهای دیگر باشد. اگر هم به چنین مرزی نرسد، موسیقی حتما می تواند این بالقوگی را به مخاطبش نشان دهد. کسی که به دقت به یک شاهکار موسیقایی گوش فرا می دهد، اگر هم به کشفی در نفس دست نیابد، حتما به قابلیت هایی در نفس خویش پی خواهد برد که فراتر از قابلیت های روزمره نفس است.

۳) برای درک معنای موسیقی چه شیوه یی را می شود پیشنهاد کرد؟ تکرار این عبارات کلیشه یی به هر حال ضروری است که هیچ شیوه یی شیوه نهایی نیست و هر کس آزاد است هر شیوه یی به کار بندد به شرطی که به نتیجه یی مطلوب برسد و فرآیند کارش قابل دفاع باشد. اما به عنوان پیشنهاد، می توان گفت نخستین گام در نزدیک شدن به معنای موسیقی، اولویت بخشیدن به ابهام درونی آن است. به بیان دیگر، باید پذیرفت که در موسیقی ابهام قاعده است نه استثنا، و درک معنای موسیقی در گرو رفع موجه ابهام در لحظاتی خاص است. بنابراین می توان شنونده را فرا خواند که هنگام گوش دادن به قطعه موسیقی، در نقاطی خاص دست به ابهام زدایی از آن بزند و شفافیتی موقتی را که پشتوانه یی نظری و استدلالی دارد، به قطعه اعمال کند. واضح است که این ابهام بی نهایت حالت دارد و درجات بسیار، و بسته به سبک و تم و چندین عامل دیگر تفاوت دارد. این ابهام حتی در ابتدایی ترین مواجهات با موسیقی نیز وجود دارد، عالم موسیقی سرشار از سوال های بی جواب است. به عنوان مثال، مساله خواننده، که بویژه در قرن بیستم از مهم ترین ستون های گفتار موسیقی بوده است، هنوز به لحاظ نظری دشواری ها و مصایب خود را دارد: صدای خواننده چه نسبتی با صدای ساز برقرار می کند؟ آیا این دو را باید هم تراز گرفت و صدای خواننده را بی توجه به متنی که می خواند بررسی کرد، یا اینکه این صدا را باید در سطحی دیگر لحاظ کرد و جداگانه به بررسی اش پرداخت؟ هر دو باور به لحاظ نظری ما را به بن بست می کشاند. مرز صدای خواننده و صدای ساز هنوز دردسرساز است، این مرز مبهم است و مبهم خواهد ماند.

شنونده را باید دعوت کرد به مرزهایی مشابه بیندیشد، باید از او خواست به واسطه موسیقی و در دل موسیقی به هر گونه مرز قراردادی بیندیشد و به واسطه تفکر خویش، پرتوی هر چند موقت، بر این مرزها بتاباند و شفافیتی موضعی و موقت تولید کند.

نوشته شده در سه شنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۰ساعت 16:2 توسط محمد| |

دورهٔ پهلوى عصر تجدد در موسيقى ايران است. در اين دوره مبانى جديدى که از فرهنگ غرب اخذ شده بود، در موسيقى ايرانى مطرح شد و فرم‌هاى جديدى در اين موسيقى بوجود آمد. کار ضبط موسيقى رونق گرفت و موسيقى به ميان مردم آمد. از طرف ديگر موسيقى اصيل ايرانى رو به فراموشى مى‌رفت. در اين عصر نهادهاى ادارى در هنر موسيقى ايجاد مى‌شد. در دورهٔ محمدرضا شاه پهلوي، عصر دورى از سنن قديم ملى و پذيرش فرهنگ جديد با الگوهاى غربى بود.

بعد از وقوع انقلاب اسلامى و پيروزى آن در بهمن ۱۳۵۷، ابتدا امور توليدي، پژوهشى و اجرايى موسيقى متوقف شد. ارکسترها تعطيل شدند. شرکت‌هاى نوار پرکنى فعاليت خود را متوقف کردند. و تنها تعداد معدودى از هنرمندان، به توليد موسيقى انقلابى پرداختند. ايران بعد از هفتاد سال داراى موسيقى انقلابى شد، و بعد خوانندگان و تلويزيون و کاباره‌ها راهى اروپا و امريکا شدند.

پس از حکم حضرت امام خمينى در باب حرکت رحليت موسيقى در سال ۱۳۶۷، باب آموزش و ترويج موسيقى باز شد.

به گفتهٔ موسقيدانان دورهٔ پهلوى اول، رضاشاه موسيقى ملى ايران را بر موسيقى فرنگى ترجيح مى‌داد، اما رواج موسيقى فرنگى که عنوان علمى يافته بود را براى ترقى کشور مناسب‌تر مى‌ديد. وى در سازمان موزيک نظام تغييراتى داد. اداره کل موزيک قشون را منحل کرد و اداره کل موزيک را جايگزين آن قرار داد. در عصر او مارش‌ها و سرودهاى نظامى بسيارى ساخته شد.

در عصر رضاشاه کنسرت‌هاى عمومى و اجراى خوانندگان زن در ملاء عام مطرح شد. تدريس سرود در مدارس پايتخت آغاز شد که مؤسس اين کار على‌نقى وزيرى بود. اولين مجله موسيقى به زبان فارسى در ۱۳۱۸ توسط اداره موسيقى کشور منتشر شد و تئاتر موزيکال جامعه باربد از اين زمان آغاز شد.

در سال ۱۳۰۲ على‌نقى وزير مدرسه عالى موسيقى را برپا کرد. در اين مدرسه موسيقى ايرانى با نگرش جديدى مبتنى بر اصول و قواعد موسيقى اروپايى تدريس مى‌شد. وى نخستين ارکستر بزرگ مرکب از سازهاى ايرانى و غربى را داير کرد و به اجراى کنسرت و ضبط صفحه پرداخت.

در سال ۱۳۰۶ يک سلسله صفحه از تک‌نوازى تار وزيرى و آهنگ‌هاى او با ساز و ارکستر و صداى خانم روح‌انگيز ضبط شد. در سال ۱۳۰۷ مدرسه موزيک نظام زير نظر وزيرى قرار گرفت. وزيرى بعد از به آتش کشيده شدن سينماى او در لاله‌زار - که مخصوص خانم‌ها تأسيس شده بود - کم‌کم منزوى شد و به اداره هنرستان موسيقى و تربيت شاگرد پرداخت. در اوايل ۱۳۱۴-۱۳۱۳ وزيرى که در مدرسهٔ موسيقار يا همان مدرسهٔ موسيقى دولتى فعاليت داشت، به دليل تمرّد از دستور دولت از کار برکنار شد و انزواى او نزديک به چهل سال طول کشيد و ديگر فعاليت چندانى نکرد. در سال ۱۳۱۴ غلام‌حسين مين‌باشيان معاون اداره کل موزيک نظام، جاى وزيرى را گرفت و کم‌کم برنامه تدريس موسيقى ايرانى از هنرستان حذف شد. اما موسيقى‌دانان بزرگى چون مرتضى نى داود، ابوالحسن صبا، موسى معروفي، مرتضى محجوبي، قمر و ديگران فعاليت غيررسمى خود را ادامه مى‌دادند. در سال ۱۲۹۷ ادارهٔ موسيقى کشور زير نظر غلام‌حسين مين‌باشيان رسماً تأسيس شد و اولين دورهٔ مجله موسيقى به سردبيرى صادق هدايت در اين زمان منتشر شد. برنامه موسيقى کشور محدود به اجراى سرود و مارش و قطعاتى از موسيقيدان‌هاى غربى بود. رضاشاه دستور منع تظاهرات مذهبى از جمله تعزيه را صادر کرد و موسيقى مذهبى در ايران آن زمان رو به نابودى رفت. کار ضبط صفحه رونق بسيارى گرفت و وجود بهترين استادان موسيقى ايرانى در ”راديو تهران“ اين استقبال را بيشتر کرد. روى‌هم‌ رفته نسل دوم موسيقيدان‌هاى ايرانى که شاگردان درويش‌خان بودند، رهبرى موسيقى اصيل را در دست داشتند و به ترتيب شاگردان و اجراى برنامه مشغول بودند.

در عصر رضاشاه فرم‌هاى موسيقى ايرانى متنوع‌تر شد و آثار زيبايى در زمينه ترانه و تصنيف در زمينه‌هاى عشقي، ملى و ميهنى پديد آمد. در مجموع عصر رضاشاه عصر پديد آمدن نهادهاى دولتى در موسيقى بود.

عصر پهلوى دوم نيز صرفنظر از مدتى کوتاه، عصر دورى از سنن قديم ملى بود. از شهريور ۱۳۲۰ ش. و اشغال تهران به‌دست متفقين، امور ادارى موسيقى در محاق تعطيل و به تعويق افتاد.

على‌نقى وزيرى به‌جاى غلام‌حسين مين‌باشيان به رياست اداره موسيقى کشور منصوب گرديد. وزيرى براى موسيقى ايرانى و موسيقى غربى برنامه آموزش عظيم کرد ولى کار او با مخالفت شديد هنرجويان مواجه شد.

در سال ۱۳۲۰ ش. ارکستر هنرستان موسيقى کنسرت‌هاى بسيارى برگزار کرد و دوره جديد مجله موسيقى به رياست روح‌الله خالقى منتشر شد. اجراى موسيقى در سينماها و تئاترها رونق مجدد گرفت.

در سال ۱۳۲۳ ش. پيشنهاد حذف موسيقى ايرانى از برنامه دروس هنرستان مطرح شد و موسيقى‌دانان تحصيل‌کردهٔ اروپا هدايت جريان موسيقى رسمى کشور را در دست گرفتند. روح‌الله خالقي، انجمن دوستداران موسيقى ملى را در اسفند ۱۳۲۳ تأسيس کرد و کنسرت‌هاى موفق بسيارى برگزار کرد. مجلهٔ چنگ نيز در سال ۱۳۲۵ ش. به صاحب امتيازى روح‌الله خالقى منتشر شد. انجمن موسيقى ملى نقش مهمى را در احياى هويت ملى و تقويت حس وطن‌پرستى ايفاء نمود.

وزيرى از ۱۳۲۵ ش. از امور موسيقى کشور کنار رفت و به تدريس در دانشگاه مشغول شد. ارکستر سمفونيک تهران در همين سال‌ها شکل گرفت و موسيقى ايرانى به‌کل از برنامه آموزشى حذف شد. در سال ۱۳۲۶ ش. اداره هنرهاى زيبا تأسيس شد و کميسيون موسيقى در آن شروع به‌کار کرد.

نوشته شده در شنبه دوم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:4 توسط محمد| |

موسيقى اقوام و ملل مختلف در قالب ملى و بومى براساس قواعد و مقررات خاصى تشکيل مى‌شود. حوادث تاريخي، انقلاب‌ها، تمدن‌ها و ... در پى‌ريزى مبانى موسيقى سنتى و ملى سهم بسزايى دارند.

کشور ايران از لحاظ موسيقى قدمت تاريخى و درخور توجهى دارد. تاريخ‌نويسى به‌طور تخصصى امرى است جديد و موسيقى در ايران از ديرباز تا امروز داراى تاريخ نوشته شده‌اى نيست. البته به‌جز اين علت، دلايل ديگرى نيز براى اين امر وجود دارد. از آنجائى‌که موسيقى هنرى است شفاهي، از ساير هنرها ديرتر و کمتر به نوشته درآمده است.

شرايط ناپايدار ايران به‌دليل هجوم‌هاى مداوم قبايل و کشورهاى بيگانه و نيز نابسامانى‌هاى داخلى موجب شد که از اين نظر مستندات کافى - اگرهم وجود داشته - از بين برود و باقى نماند.

طبق نظريه‌هاى برخى مورخان مشرق‌زمين قدمت موسيقى ايرانى را در زمان هخامنشى برآورد کرده‌اند. و يکى از خط و زبان‌هاى هفتگانه آن دوران که عامهٔ مردم آن را بلد بوده‌اند، احتمالاً موسيقى بوده و آوازهايى از قبيل سوگ سياوش را با آن خط و زبان مى‌خواندند. اما از اين دوران اطلاعات دقيقى در دست نيست. البته سرودهاى مذهبى گات‌ها به‌گونه‌اى موزون به‌صورت آواز خوانده مى‌شده ولى در مذهب قديم ايراني، موسيقى داراى اهميت چندانى نبوده است. ولى موسيقى غيرمذهبى به صورت رقص و آواز رايج بوده است.

پس از حملهٔ اسکندر در زمان سلوکيان و اشکانيان ايران تحت تأثير تمدن يونان واقع شد و تحولى در عرصهٔ موسيقى اتفاق افتاد. اما در حقيقت پايه‌ريزى موسيقى ايران به دورهٔ ساسانيان باز مى‌گردد و اسناد اوليهٔ موسيقى ايران متعلق به اين دوران است. از امپراتورى خسروپرويز و شکوه دربارش بسيار گفته شده؛ وى از موسيقى‌دانان حمايت مى‌کرده؛ از مهمترين موسيقى‌دانان اين دوره رامتين، بام شاد، باربد، نکيسا، آزاد و سرکش بودند که هنوز نامشان باقى است. از ميان اين‌ها باربد برجسته‌ترين چهره بود و داستان‌هاى زيادى بعدها دربارهٔ مهارت او در نوازندگى و آهنگ‌سازى نقل کرده‌اند. تنظيم و سازماندهى سيستم موسيقايى يعنى هفت ساختار مقامى معروف به خسروانى و سى مقام اشتقاقى (لحن) و سيصد و شصت ملودى را به او نسبت مى‌دهند. شمار آنها با تعداد روز در هفته، ماه و سال تقويم ساسانيان برابر بوده است. امروزه به‌درستى معلوم نيست که اين مقام‌ها و آهنگ‌ها چه بوده‌اند؛ اما نام‌هاى بعضى از اين ‌آهنگ‌ها توسط نويسندگان دورهٔ اسلامى ذکر شده؛ نام‌هايى چون کين ايرج، کين سياوش که شايد اشاره به حوادث تاريخى داشته‌اند و اسامى چون باغ شيرين و باغ شهريار که شکوه دربار را نشان مى‌داد، و نيز اسامى چون سبز بهار و روشن چراغ را بکار مى‌بردند. اما دربارهٔ آن آهنگ‌سازى‌ها اطلاعات درستى در اصول نظرى آن دوران وجود ندارد.

موسيقى دورهٔ ساسانيان هسته‌اى بود که از آن موسيقى تمدن اسلامى رشد نموده است. بعد از اسلام موسيقى ايران توقف کوتاهى داشت و بعد از چند سال دچار تغييراتى شد. رهبران مذهبى اسلام در آغاز موسيقى را تحريم کرده و مايه فساد و بيهودگى مى‌دانستند. اما در زمان عباسيان که به سبک ساسانيان دربار خويش را اداره مى‌کردند، جنبه‌هاى دنيوى و غيردينى موسيقى افزايش يافت و موسيقى رونق تازه‌اى يافت؛ بعضى بزرگان موسيقى اين دوران عبارتند از: ابوعلى‌سينا، ابوالفرج اصفهاني، اسحاق موصلي، ابراهيم موصلي، ابونصر فاراني، عبدالقادر درمراغي، قطب‌الدين محمود شيرازى و صفى‌الدين ارموي.

در دوران صفوى و قاجار موسيقى تحت اختيار دربار بود و از اجتماع دور افتاد. موسيقى ايران در دوران صفويه بيشترين ضربه را خورد اما شکل مذهبى آن در قالب تعزيه و نمايش‌هاى دراماتيک و نيز توسط نوازندگان و شاعران دوره‌گرد تداوم يافت.

از دورهٔ ناصرى به بعد نيز با تأثيرپذيرى از فرهنگ‌هاى ديگر، قدرت خلاقهٔ بهترى يافت و دوران تازه‌اى آغاز شد.

با شروع قرن بيستم به‌دليل تأثيرات غرب موسيقى به ميان مردم آمد و رونق تازه‌اى از جهت آموزش و پژوهش به‌وجود آمد.

در اوايل دههٔ ۱۹۳۰ هنرستان عالى موسيقى در تهران تأسيس شد و آموزش غربى مبنا قرار گرفت. ارکستر سمفونيک تشکيل شد و گروه کُر سازماندهى گرديد. در کنار آن موسيقى سنتى ايران طى کنسرت‌هايى با تلاش على‌نقى وزيرى برپا شد.

پس از جنگ جهانى دوم، غربى‌سازى در ايران افزايش يافت و گروه‌هاى مختلف موسيقى در رشته‌هاى مختلف و نيز جشنواره‌هاى متعدد و با حضور هنرمندان بين‌المللى در دههٔ ۱۹۷۰ در ايران برپا گرديد و پايتخت حيات موسيقيايى پرتحرکى را شاهد بود. تأثير راديو و تلويزيون نيز در اين مورد بسيار چشمگير بود.

هنرستان عالى موسيقى و هنرستان موسيقى ملى و دانشکده موسيقى دانشگاه تهران، دانشجويان را در رشته موسيقى‌شناسى و آهنگ‌سازى غربى و نيز موسيقى سنتى ايرانى تربيت کردند. و بزرگانى در عرصهٔ موسيقى ايران ظهور کردند که توانستند خدمات ارزنده‌اى براى اين کشور انجام دهند. از جمله غلامحسين درويش (۱۲۵۱-۱۳۰۵)، استاد روح‌ا... خالقى (۱۲۸۵-۱۳۴۴)، استاد ابوالحسن صبا (۱۲۸۱-۱۳۳۶)، استاد على‌نقى وزيري، مهدى برکشلي، و نيز محمدتقى مسعوديه موسيقى‌شناس.

در سال‌هاى اخير دانش‌پژوهان غربى نسبت به پژوهش در موسيقى ايرانى علاقمند شده‌اند و آثار قابل‌توجهى در اين زمينه به‌چاپ رسانده‌اند.

نوشته شده در شنبه دوم مهر ۱۳۹۰ساعت 14:58 توسط محمد| |

آکورد ستاره از شادمهر عقیلی

Am........G..........F.......................................G.............................Am

دوباره دلم واسه غربت چشمات تنگه            دوباره این دل دیوونه واست دل تنگه

Am......G........F............................................G...........................Am

 وقته از تو خوندنه ستاره ترانه هام                اسم تو برای من قشنگترین آهنگه

Am........G...........F...............................G...........................Am

بی تو یك پرنده اسیر بی پروازم                    با تو اما میرسم به قله آوازم

Am........G..........F............................................G.............................Am

اگه تا آخر این ترانه با من باشی                  واسه تو سقفی از آهنگ و صدا میسازم

Am........G..........F..........................Am........G..........Am.........G.....Am

با یه چشمك دوباره منو زنده كن ستاره         نزار از نفس بیوفتم تویی تنها راه چاره

Am........G..........F..........................Am........G..........Am.........G.....Am

آی ستاره آی ستاره بی تو شب نوری نداره     این ترانه تا همیشه تو رو یاده من میاره

آکورد پل عاطفه از شادمهر عقیلی

Bm.....F.............Bm............Fm...Bm

كویر نشه دلای ما , مثل بارون شیم بباریم

...........Bm...........A..............Em..........

دستای احساسمونو , تو دستای عشق بزاریم

Bm..Fm................Bm.........Fm........

صدای پای شب داره , تو كوچه پرسه میزنه

.....Bm.................A.....Em..............

آفتاب باید طلوع كنه , خورشید باید نور بزنه

A......C...............Bm......C......Bm

باید كه آسمونمون , همیشه آبی بمونه

Bm......C.............A...........Em.......

رو تن سبز لحظه ها خاطره هامون بمونه

A.......Em............................Bm

اگه هنوز فاصله ها , خط سیاه بین ما

Bm.....A.............C......................

باید پل عاطفه شه , دست سپید دلما

آکورد پر پرواز از شادمهر عقیلی

 

Am..G..........Dm........Am...G......Dm...Am

تو حضور مبهم پنجره ها , روبرومون دیوارای آجریه

Am...............G............................F.......Dm...Am

خورشید روشن فردا مال تو , سهم من شبای خاكستریه

Am........G.............Dm........Am...G.........Dm......Am

توی این دلواپسی های مدام , جز ترانه های زخمی چی دارم

Am.....F...........G......................F...........Dm...Am

وقتی حتی تو برام غریبه ای, سر رو شونه های بارون میزارم

Am.....F.................................G......Dm......Am

اسم تو برای من مقدسه , تا نفس تو سینه پر پر میزنه

Am.....F...........G.............F...............Dm..Am

باورم كن كه فقط باور تو , میتونه قفل قفس رو بشكنه

Am.....F........Dm.........Am.....G......Dm..Am

منمو یه آسمون بی دریغ , منمو یه كوره راه نا گزیر

Am...G.....F....G.......................F.....Dm..Am

ای ستاره شبای مشرقی , پره پرواز منو از من نگیر

 

آکورد میخوام برم از شادمهر عقیلی

.......................A.....................Bm

میخوام برم پا ندارم    میخوام نرم جا ندارم

Bm..........F#7.........................G

 گریه كنم دل ندارم      داد بزنم نا ندارم

Bm........................C......................A....................Bm

بودنم با تو حرومه دیگه همه چی تمومه آخ كه این لحظه چه شومه

......................A.................Bm

من دلم تنگ میشه تو دلت سنگ میشه

Bm..................F#7.............G

نذار این تنگ بلور بشكنه با این غرور

آکورد هزار و یکشب از شادمهر عقیلی

 :Intro
Em Am D Em C Am Bm Em

........ Em ..... Am .... G ............................. Em ......... Am.......... .... Em
هوای گریه دارم تو این شب بی پناه .......... دنبال تو میگردم دنبال یک تکیه گاه
.......Em ... D .......................................... Am .......... D ................. Am
دنبال اون دلی که تنهایی رو میشناسه ...... دستهای عاشق من لبریز التماسه
.......Em ..... D ...... Am ...... G .................. Em ..... Bm ..... Em ...... Bm
هزار و یکشب من پر از صدای تو بود .......... گریه هر شب من فقط برای تو بود

 

...Em ....... Am ........ Bm ....Em ............... C ........ D ..................... Bm
سکوت شیشه ایمو صدای تو میشکنه ...... تو آسمون عشقم شعر تو پر میزنه
......Em ......... Am ....... Bm ..........Em .................... C ........ D ................ Bm
با تو دل سیاهم به رنگه آسمونه .............. تو بغض من میشکنن شعرهای عاشقونه

آکورد حدیث مهربونی از شادمهر عقیلی

F#m.......Bm....F#m............Bm

اونكه پشت شیشه    شبا سر میزاره

Bm.........A...........F#m.....Bm

میدونه پنجره            بین ما دیواره

F#m.........Bm........F#m.........Bm

از پشت شیشه ها    با رنج و بی زبونی

Bm..........A............F#m.....Bm

میخونه با اشاره       حدیث مهربونی

F#m......G........A.....Bm.............G....................A........Bm

پشت این پنجره های بسته نا مهربون    برام از دوری و از شادی بخون

G............................A..............Bm

صدای گریه هامون   نوای هر شب ماست

Bm.......G.....A.....F#m...........Bm

تو این شب غریبه    صدای تو آشناست

G............................A..............Bm

تو این كویر غربت    كسی به فكر ما نیست

Bm.......G.....A.....F#m...........Bm

به فكر آبی دور   به فكر دریا ها نیست

Bm.........G..........A.....................Bm.............G.........A.........Bm

شب.... نباید.... تو دلم.... خونه كنه.... بگو آفتاب.... زلفاشو.....شونه كنه

نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 16:22 توسط محمد| |

آکورد رقیب از شادمهر عقیلی

نام آهنگ   :  رقیب (بعد یه عمر همنفسی)

نام خواننده : شادمهر عقیلی

ریتم آهنگ : 2.4 تركیبی

توضیح : دوستان عزیزم اول با تی كشیدن (با شصت از سیم ششم تا اول ) بیت اول و دوم آهنگ رو به آرومی با حس میزنید سپس به بیت سوم كه می رسین با دادن یه پاساژ با ریتم 2.4 تركیبی آهنگ رو ریتمیك می كنین این آهنگ رو من خیلی دوست دارم جزو تك آهنگ های قدیمی شادمهر هم هست امیدارم بزنید و لذت ببرید.

C#m               B7                   A5                                  A5                     B             C#m
بعد یه عمر همنفسی مثه غریبه ها می ری                    دعام همیشه پشتته تو کنج قربت نمیری

C#m               B7                   A5                                A5                     B             C#m
آبـرو دارتم شــدم تو این همـــــه درد و سخن                 ببین چقدر دوست دارم گریه داره احوال من

B7                                         A5                                                           B             C#m
پشت سرت بد نمی گم رو به رغیبم نمی دم                 هرچی میخوای سیام بکن پرو تر از تو ندیدم

B7                                         A5                                                            B             C#m
چقدر بگم درست میشه لجبازییم حدی داره                    آخر کــل کلـــم باشه تـو رویـی تو کم میاره

 

 

آکورد آزادی از شادمهر عقیلی

خواننده           : شادمهر عقیلی نام آهنگ        :‌ آزادی ریتم                : چهار چهارم / سرنیا
  C           Am              Em
نمیدونم چرا هنوز یاد تو میوفتم/

Em                C                  Am
که با هر قطره ی اشکت منم مثل تو آشفتم/

C             Am            Em
نمیدونم چرا منم مثل تو بیتابم/

Em            C                          Am شبایی که تو بیداری به یاد تو نمی خوابم/

Am    Em     Am
اونقدر گفتن که آزادیم/

G           Em  Am
به مرگ ساده تن دادیم /

Am          Em         Am         Em
شاید از جرم دیروزه که به این روز افتادیم/

Am      Em     Am
منم هم رنگ تو میشم /

G           Em  Am
سراغ عشق و میگیرم/

Am          Em         Am         Em
که با هر قطره ی خونت منم مثل تو میمیرم/

Em                G      F                 G
پای حرف تو میمونم که امید رو به من دادی/

 Em               G       Em               G    F                    G  منم همراه تو میشم به عشق صبح آزادی به عشق صبح آزادی  /

Em           Am          D            G
سکوتو میشکنیم ما بفهمن که هنوز هستیم /

Am               C           D            G
با فریادت نشون میدی که از هیچی نمیترسی /

Em           Am          D            G
داره آروم جون میده نسلی که مرگ رو فهمیده/

Am               C           D            G
نمیدونم چرا اما آزادی بوی خون میده/

 

آکورد لحظه ها از شادمهر عقیلی

گام: دو دیز مینور

ریتم: 4/4

 

A                      B                     C#mلحظه ها همیشه خواستن که تورو بگیرن از من

C#m                      B                     C#m
چه غریب و ناشناسه جاده ی به تو رسیدن

A                      B                     C#mهمیشه یه چیزی بوده شوقتو از دلم ربوده

C#m                   B                     C#m
ولی یک طپش دل من از غمت جدا نبوده

G#m    A    B                C#m   
بیا    بیا            بیا   بیا   بیا

A      B       G#m  A   B              C#m بیا   بیا             بیا   بیا   بیا            آ آ آ آ آ

A                      B                     C#m
یه روز چشمات و وا کنی می بینی من تموم شدم

C#m                      B                     C#mمی بینی جام چه خالیه یا رفته پی خودم

A                      B                     C#mاگه یه روزوروزگار پیش خودت باز بشینی

C#m                      B                     C#m
تموم این روزا رو جلو چشات باز می بینی

G#m    A    B                C#m   
بیا    بیا            بیا   بیا   بیا

A      B       G#m  A   B              C#m بیا   بیا             بیا   بیا   بیا            آ آ آ آ

 

آکورد نگاه آخر از شادمهر عقیلی

گام: سل مینور
ریتم: 4/4

Gm                     F                         Bb                                   F                                 Gm

غم نگاه آخرت   لحظه ی خدافظی    گریه ی بی وقفه ی من   تو اون روزای کاغذی

  Gm                    F                          Bb                                       F                                   Gm

قول داده بودیم ما به هم که تن ندیم به روزگار  چه بی دووم بود قول ما جدا شدیم آخر کار

  Gm                 F                       Bb                               F                                Gm

تو حسرت نبودنت من با خیالتم خوشم  با رفتنم از این دیار آرزوهامو می کشم

  Gm                      F                          Bb                              F                               Gm

کوله بارم پره حسرت تو دلم یه دنیا درده مثل آواره ای تنها تو خیابونی که سرده

  Gm                 F                      Bb                             F                                 Gm

 

 

آکورد ترس از شادمهر عقیلی

ریتم : 2.4 اسلو با پاساژ

توضیح ریتم : دو ضرب روی سیم های بیس به سمت پائین ، یك ضرب روی سیم های تریبل به سمت پائین بدون توقف همون ضربه را بالا می كشیم . برای پاساژ دوضربه به سمت بالا روی سیم های تریبل یك ضربه به سمت پائین روی سیم های بیس و یك ضربه روی سیم های تریبل به سمت بالا .  این پاساژ را بعد از هر دو ضرب بین ریتم اصلی بزنید. متأسفانه امكان آپلود نیست و الا براتون تصویری میزاشتم .

Am                                                             Em

ترس ، ترسم از ترس تو بوده برای خواستن عشقم نیاد اون

  Em                                                    Am

نیاد اون روزی که دیره  واسه ی داشتن عشقم نیاد

Am                                                              Em

ترس ، ترسم از اینه که روزی من به یاد تو نباشم دیگه دل

B                  C                                        Am

دیگه دلسرد بشم از تو برم و با تو نباشم برم و با تو نباشم

C                                   Em

ترس من از اینه که روزی روی قولم پا بذارم

B                           Am     

واسه بد بینی و حرفات تو رو تنها بذارم

C                              Em

ترس من از خنده های تلخ و بی روح لب توس

B                    Am      

کاش بدونی دل تنهام گم شده تو این شب توس

Am                                                               Em

ترس ، ترسم اینه دیر بفهمی عشق پاک و تو نگاهم دیگه آ

Em                                          Am

دیگه آرزوم نباشه بمونیم همیشه با هم هم

Am                                                              Em

ترس ، ترسم از اینه که روزی من به یاد تو نباشم دیگه دل

B                  C                                        Am

دیگه دلسرد بشم از تو برم و با تو نباشم برم و با تو نباشم

تا خیالت به سرم میزنه گریم میگیره آروم آروم دل تنگم داره بی تو میمیره

  Gm                    F                                    Bb                                 F                              Gm

گل مغرور قشنگم، من فراموشت نکردم بی تو اینجا رو نمی خوام، میرم و بر نمیگردم

 

 

آکورد خالی از شادمهر عقیلی

B    A    C#m  B          C#m           B          A   C#m    B    C#m

   با  خیالت عمری روز و شب درگیرم   توی رویام هر شب دستتو میگیرم

C#m      B            A B  A             B         E               A B  A         B

بی تو خیلی تنهام چقدر از من دوری رفتی و با  گریه گفتی که مجبوری

C#m    B                                 C#m       B                C#m

تو دلم آتیشه بگو بر میگردی با نگات آخه من و عاشقم کردی

C#m             B     A            B      C#m       B      A              B

زیر بارون بی تو برا تو می خونم تا ابد تا زنده ام واسه تو میمونم

     C#m            B   F#m                     C#m               B  F#m         C#m

اگه عاشق باشی   دوری هم شیرینه لحظه هامون رنگ   شادی و میبینه

C#m F#m          A F#m                C#m          B  F#m           C#m

واسه رویای من    بهترین تعبیری اگه با هم بودیم واسه هم میمیریم

 

آکورد آدم و حوا از شادمهر عقیلی

 

G......G#.......A#.................G.....G#............A#......Gمنو تو آدمــــــو حـــــــوا نبودیم............ جدا از مردم دنیا نبودیم
G...........G#...........................A#........G# .................G
منو تو با همین مردم نشستیم............... ولی انـگار با اینا نبودیم (۲)

G.......G#.......A#.................G................G#.......A#......G
منو تو تا نفس باشه منـــــــــــــو تو.........من تو تا قفس باشه منو تو
G...................G#......................A#...........G#...............G
منو تو حرفمون حرف هوس نیست..........اگــرم از هوس باشه منو تو (۲)**قسمت دوم**G.......................................G#......................................G

منو تو جونمون از هم جدا نیست......... منــو تو با تو من بین ما نیست
G.....G#.............A#............G#.................................G
یکی هستیم تا اون حد که دیـگه.........به تنهایی ما غیر از خدا نیست
G..........G#.....A#...................G................G#.......A#......G
منو تو تا نفس باشه منـــــــــــــو تو...........من تو تا قفس باشه منو تو
G..................G#...................A#................G#...............Gمنو تو حرفمون حرف هوس نیست............اگــرم از هوس باشه منو تو

C#m    B                                 C#m       B                C#m

تو دلم آتیشه بگو بر میگردی با نگات آخه من و عاشقم کردی

C#m             B     A            B      C#m       B      A              B

زیر بارون بی تو برا تو می خونم تا ابد تا زنده ام واسه تو میمونم

 

آکورد علامت سوال از شادمهر عقیلی

G# F# E - E F# F# (x2) :Intro
G#m F# E F# G#m (x2) and

E ............................ F# ........ G#m
یه پنجره با یه قفس یه حنجره بی هم نفس
G#m F# B .................... F#...............
سهم من از بودن تو یه خاطرست همینو بس
E ........................ F#................
تو این مثلث غریب ستاره ها رو خط زدم
G#m.F#.B ............. F#..................
دارم به آخر میرسم از اونور شب اومدم

G#m F# E G#m - G#m F# E G#m (2) :solo

E . B ........... F# C#m ........... G#m
یه شب که مثل مرثیه خیمه زده رو باورم
G#m F# B ........ F# ........................ E
میخوام تو این سکوت تلخ صداتو از یاد ببرم
E . B .............. F# C#m ....... G#m
بذار که کوله بارمو رو شونه شب بذارم
G#m F# B ............... F# ............... E
باید که از اینجا برم فرصت موندن ندارم
[down stroke]
G#m . F# ........ E...... G#m F#.G#m
داغ ترانه تو نگام ---- شوق رسیدن تو تنم
[down stroke]
G#m F# .. E.........G#m F# .... G#m
تو حجم سرد این قفس ---- منتظر پر زدنم
E ................ F# ....... G#m
من از تبار غربتم از آرزوهای مهال
G#m F# .. B ........... F# ............... E
قصه ما تموم شده با یه علامت سوال

 

نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 16:20 توسط محمد| |

 

 

آكورد آهنگ نذار باور کنم تنهای تنهام از احسان خواجه امیری

 

ریتم ۴/۴ Beat

Am        E                         F                                                                          Em

نذار باور کنم تنهایه تنهام                                            نمی خوام با کسی غیر از تو باشم

                                 Am         G             F                                       Em

می خوام از خوابی که لحظش یه ساله                        برای دیدن روی تو باشم

Am                    Dm                                                               Am     Dm

اگه تو باشیو دنیا نباشه                                            می شه با تو همه دنیارو حس کرد

Am     E                G                                                    Em       F            Em

همه دنیا بیادو تو نباشی                                         دلم دق می کنه با این همه درد

Am       F                  G                                                        Dm    D       Am

تموم زندگیمو زیرو رو کن                                        که بی تو دلخوشی هام گناهه

Dm       C                G                                      F                  D      Am

خودت باشو منو دیوانگیهام                                  فقط با تو دل من رو براهه

Am         Bb                Dm                                  Am                            Bb

بذار باور کنم اینو که باعشق                               حقیقت می شه تو افسانه باشه

Am     Em            F                                   G                  F                G

میشه افسانه ها رو زندگی کرد                           اگه حق با منه دیوانه باشه           

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد من یه پرنده ام از احسان خواجه امیری

   Am       Gm            C      Am

من یه پرندم آرزو دارم تو باغم باشی          

Am Gm    C         Gm C            Gm          Am

من یه خونه ی تنگ و تاریکم کاشکی تو بیای چراغم باشی

Am                                                      Am

هرجا که باشم هرچی که باشم                 توباید باشی تا زنده باشم

Am                 Gm                             Dm                       C

میمیرم اگه از تو جدا شم                          میمیرم اگه با تو نباشم

Am                   Dm               C                 Gm      Am 

اگی تاریکم         اگه روشنم         اگه پائیزم             اگه بهارم

Am                                Gm                          C             Dm

تورو دوست دارم          تورو دوست دارم                 تورو دوست دارم

  Dm                                C                               Dm


تورو دست دارم مثل هرکسی که دوست میداره جسم و جونشو          

   Dm                         C

یا تو آسمون که ستارشو یا ستاره ای که آسمونشو

Am                   Dm               C                 Gm      Am 

اگی تاریکم         اگه روشنم         اگه پائیزم             اگه بهارم

Am                                Gm                          C             Dm

تورو دوست دارم          تورو دوست دارم                 تورو دوست دارم

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.co

 

آکورد مثل هیچکس از احسان خواجه امیری

G                              A   Bm                                  A   Bm    

 همه دنیا بخواد و تو بگی نه نخواد و تو بگی آره تمومه

Bm             A            G              F#m                                  Bm

همین كه اول و آخر تو هستی به محتاج تو محتاجی حرومه

Em               G         F#m                     Bm

تو همیشه هستی اما این منم كه از تو دورم

Bm            G                A                                   Em

 من كه بی خورشید چشمات مثله ماه سوت و كورم

Em        G                                     Bm

نمی خوام وقتی تو هستی آدم آدمكا شم

Bm                  G                   A                  Em

 چرا عادتم تو باشی می خوام عاشق تو باشم

Bm             Em                    Bm                    Em

تازه فهمیدم به جز تو حرف هیشكی خوندنی نیست

Bm            F#m                      A                  G 

آدما میان و میرن هیشكی جز تو موندنی نیست

Bm              Em               Bm                     Em

من و از خودم رها كن تا دوباره جون بگیرم

Bm                  A               F#m                     G 

خستم از این عقل خسته من می خوام جنون بگیرم

 

 

 

آکورد برای آخرین بار از احسان خواجه امیری

 

Intro :     Dm            D7         C           Gm         C             Bb        Am              Dm

 

A         D#        A#           C                                  Gm        D7               Dm

برای آخرین بار خدا کنه بباره                                تو این شب کویری یه قطره از ستاره

Dm      A          D#       Gm                                A#    C                     Dm

همیشه بودی من تورو ندیدم انگار                       بگو بگو که هستی برای آخرین بار

Dm   C    F         C      Gm    D7                                Dm  A# C  Gm   D7     Dm

وقتی دوری تنهایی نزدیکه                                 قلبم بی تو می ترسه تاریــــــــــــــکه

 

آرپژ :

A       Gm           D#      A#                                  Gm                        Dm

چه لحظه ها که بی تو یکی یکی گذشتن            عمرمو بردن اما یه لحظه برنگشتن

Dm   Gm              A         A#                 Gm              D7                      Dm

تو چشم من نگاه کن منو به گریه نسپار             حالا که با تو هستم برای اولین بار

                                                               Dm

برای آخرین باری ....

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد سایه یه سایه از احسان خواجه امیری

Gm                           G#                                           Gm                       Cm

شوق سفرنداشتی قسط گذر نداشتی                       من باتو زنده بودم (اما خبر نداشتی) ۲بار

Cm         Gm                     G#                                               Gm                 Cm

رفتیو توی قلبم یادتو جا گذاشتی                              روی تموم حرفات (یکدفه پا گذاشتی) ۲ بار

Cm                   G#                                                                A#             Cm

بی تو کدوم ستاره پابه شبم بذاره                            ابر کدوم آسمون رو تشنگیم بباره

Cm                      G#                                                           A#                     Cm

بی تو چی مونده با من جز یه صدای خسته              جز یه نگاه خاموش (جز یه دل شکسته) ۲بار

Gm          Cm                                                       Gm         Cm

(( بالو پرم بودی خبر نداشتی                                    تاج سرم بودی خبر نداشتی

Gm              G#                                            Gm                               Cm

سایه به سایه هر طرف که بودم                             همسفرم بودی خبر نداشتی)) ۲ بار

Gm                          G#                                            Gm                             Cm

پرزدیو ندیدی باله سفر نداشتم                              گفتی رهاشو اما من دیگه پر نداشتم

Cm                            G#                   A#                        Gm                                    Cm

کوهه غمو رو شونم دیدیو بر نداشتی                    من باتو زنده بودم اما خبر نداشتی اما خبر نداشتی

 

شوق سفر نداشتی....

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد انگار نه انگار از احسان خواجه امیری

A                  Bb                   Gm                              A       Dm          A         Dm

کنج خونه نشستیو در رو دنیا بستیو                       از بس شکایت می کنی به مردن عادت می کنی

A                 Bb                  Gm                        A         Dm            A             Dm

هی می گی تقدیر منه نمی گی تقسیر منه           تو این وسط چیکاره ای که عمریه آواره ای

A          Bb                            C                                   Gm                           Dm

بهش میگ بسه دیگه چیکار داری کی چی میگه      نذار خودت رو سره کار انگار نه انگار

A         Bb                              C                                   Gm                            Dm

می گم هنوز دیر نشده هنوز دلت پیر نشده            پاشو دست رو دست نذار انگار نه انگار

A         Bb                             C                                       Bb                           A

توی گذشته مو ندیو هی دلتو سوزوندیو               هرچی می گم بخندی باز انگار نه انگار

A           Bb                           C                                      Bb                         A

انگار همه بیکارنو دشمنی با تو دارنو                  همش با تو بد می کنن راه تو رو سد می کنن

A                     Bb                       C                                              Gm           Dm

انا همش بهونته حرفای بچه گونته                   چشم دلت تا نبینه صد سال دیگه هم همینه

A       Bb                            C                                  Gm                     Dm

این دیگه حرف آخره عمر تو داره می گذره        تموم که شد بروت نیار انگار نه

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد شوق سفر نداشتی از احسان خواجه امیری

آکوردهارو باره دار بگیرید   ریتم 4-4

Gm                           G#                                           Gm                       Cm

شوق سفرنداشتی قسط گذر نداشتی                       من باتو زنده بودم (اما خبر نداشتی) ۲بار

Cm         Gm                     G#                                               Gm                 Cm

رفتیو توی قلبم یادتو جا گذاشتی                              روی تموم حرفات (یکدفه پا گذاشتی) ۲ بار

Cm                   G#                                                                A#             Cm

بی تو کدوم ستاره پابه شبم بذاره                            ابر کدوم آسمون رو تشنگیم بباره

Cm                      G#                                                           A#                     Cm

بی تو چی مونده با من جز یه صدای خسته              جز یه نگاه خاموش (جز یه دل شکسته) ۲بار

Gm          Cm                                                       Gm         Cm

(( بالو پرم بودی خبر نداشتی                                    تاج سرم بودی خبر نداشتی

Gm              G#                                            Gm                               Cm

سایه به سایه هر طرف که بودم                             همسفرم بودی خبر نداشتی)) ۲ بار

Gm                          G#                                            Gm                             Cm

پرزدیو ندیدی باله سفر نداشتم                              گفتی رهاشو اما من دیگه پر نداشتم

Cm                            G#                   A#                        Gm                                    Cm

کوهه غمو رو شونم دیدیو بر نداشتی                    من باتو زنده بودم اما خبر نداشتی اما خبر نداشتی

 

شوق سفر نداشتی....

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد میوه ممنوعه از احسان خواجه امیری

میشه خدارو حس کرد تو لحظه های ساده                    تو اضطراب عشقو گناه بی اراده

Cm               Gm       Cm           Fm                                        Gm                            Cm

بی عشق عمر آدم بی اعتقاد میره                              هفتاد سال عبادت ((یک شب به باد میره)) ۲

Cm            Gm                    Fm                            Cm                                      Fm

وقتی که عشق آخر تصمیمشو بگیره                           کاری نداره زوده یا حتی خیلی دیره

Cm             G#         Gm                                   Cm                                          Fm

ترسیده بودم از عشق عاشقتر از همیشه                    هرچی محال می شد با عشق داره میشه

Cm       Gm

انگار داره میشه

Gm              Cm                                           Gm                     Cm

عاشق نباشه آدم حتی خدا غریبست                        از لحظه های هوا هوا می مونه و بس

Cm           Gm    G#                                                  Cm                Gm        Cm

نترس اگه دل تو از خواب کهنه پاشه                           شاید خدا قصتو از نو نوشته باشه

Cm           Gm

از نو نوشته باشه

وقتی که عشق ....

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد برای آخرین بار از احسان خواجه امیری

Intro      Dm            D7         C           Gm         C             Bb        Am              Dm

 

A         D#        A#           C                                  Gm        D7               Dm

برای آخرین بار خدا کنه بباره                                تو این شب کویری یه قطره از ستاره

Dm      A          D#       Gm                                A#    C                     Dm

همیشه بودی من تورو ندیدم انگار                       بگو بگو که هستی برای آخرین بار

Dm   C    F         C      Gm    D7                                Dm  A# C  Gm   D7     Dm

وقتی دوری تنهایی نزدیکه                                 قلبم بی تو می ترسه تاریــــــــــــــکه

 

آرپژ :

A       Gm           D#      A#                                  Gm                        Dm

چه لحظه ها که بی تو یکی یکی گزشتم             عمرمو بردن اما یه لحظه برنگشتم

Dm   Gm              A         A#                 Gm              D7                      Dm

تو چشم من نگاه کن منو به گریه نسپار             حالا که با تو هستم برای اولین بار

                                                               Dm

برای آخرین باری ....

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 16:15 توسط محمد| |

 

آکورد کلبه از رضا صادقی

C#                            Cm

 بده دستاتو به دستم تا با هم کلبه بسازیم

 Cm                          D#            A#m

 کلبه ای پر از منو تو از منو تو ما بسازیم

 C#                            Cm

 دور بشیم از همه مردم واسه درد هم بمیریم

 Cm                          D#            A#m

  با ستاره  ها بخونیم با ترانه جوون بگیریم

  Cm                             C#                            D#

 کلبه ای اندازه ی عشق باغچه ای وحوض و گلدون

  Cm                  C#                       D#

 سر تو باشه رو شونم مثه لیلا مثه مجنون

  Cm                            A#m          C#

 تو بشی مادر گلها من بشم بابای بارون

  Cm                                     C#                           Cm

 من واسه تو تو واسه من کلبه ای میخوام بسازم که پر باشه از یاسمن

 Cm      A#m                     C#                                   Cm

 حیاطشم سر تاسرش باشه چمن فقط واسه تو واسه من

 Cm       D#   A#m                             C#                   Cm

 تو کلبمون خدا باشه خوشبختیمون قد تموم آسمون پاک و بی انتها باشه

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد آخه تنهام از رضا صادقی

ریتم : رومبا 4/4

F................. F............................G................ Am

 

نمیتونم نمیتونم خنده کنم دلم رو از خوشی ها آکنده کنم

C......... C............F

آخه تنهام آخه تنهام

F..................... F........................................G........................Am

یه آشنا سنگ صبور یه کس میخوام دیگه دارم خفه میشم نفس میخوام

C......... C............F

آخه تنهام آخه تنهام

F................................................................................Am

آره دیگه دونستم که تو کس نیستی نفس نیستی هوس نیستی

E..................... E........ F.................... G

همه جا هستی و هیچ جا نیستی آره آره آره

F.......................... F....................................................... Am

آره حالا دونستم که تو کس نیستی نفس نیستی نه هوس نیستی

E.........E........F.................... G

همه جا هستی و هیچ جا نیستی

E.....................E..................F................ G....Am

رمز امیدی صبح سفیدی عشق و نویدی ای خدا جون

E........... E..........F.......... G............ Am

زندونی دردم فقط تویی تو کلید قفل این زندون

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد نگاه از رضا صادقی

رومبا

.................Em.............................C

وقتی که نگاهم به نگاهت خیره میشه 

C................................F.....................

دوست دارم زمان به ایسته واسه همیشه 

Em.........................................

چشمامون ببندیم بریم تا ته رویا 

..............C.......................................F...

اونجایی که هیچوقت گلی پژمرده نمیشه 

ََ...........Em.................................Am

هر چی غم داری از دل نازکت بگیرم 

............G...................................................F

اگه اشک از چشات جاری بشه برات بمیرم 

ََ...........Em....................................Am

سر رو شونه هام بزاری و برات بخونم 

....C......................G................................F.

یاد تو و اسم تو باشه ورد زبونم   مهربونم 

Em..............................................C.............

ارزوم بی تو مهاله لحظه هام بی تو سواله 

G.........................................F........................

بی تو مقصد خیلی دوره راه عشقم بی عبوره 

Em...................................................C.............

من نمی خوام تو خیالم بگم بهت عاشت هستم  

............G.................................................F.........................

دوست دا رم که راستی راستی حس کنم تو رو تو دستم 

Em..............................................C.............

ارزوم بی تو مهاله لحظه هام بی تو سواله 

G.........................................F........................

بی تو مقصد خیلی دوره راه عشقم بی عبوره 

Em...................................................C.............

من نمی خوام تو خیالم بگم بهت عاشت هستم  

............G.................................................F.........................

دوست دارم که راستی راستی حس کنم تو رو تو دستم

 

آکورد داشتم فراموشت می کردم از رضا صادقی

 

G#.....................A..........................F#m..............C#m

داشتم فراموشت میکردم اما باز دوباره دیدمت , تو غمها غوطه ور شدم چرا ؟

 G#..E.............B........A..............B...........C#m..............F#m

داشتم فراموشت میکردم اما تا صدات رسید به گوش من , شکستم بی صدا چرا ؟

G#7........................A...................F#m....................C#m

داشتی میرفتی از خیال من , خزونی بود بهار من , دیدم تورو خزونم جون گرفت

 G#7......E.......B........A.........B.....C#m.....................F#m

این قلب سرد و ساکتم دوباره , با نگاه گرم و بی ریا و عاشقت زبون گرفت
 
 

 F#m.....Faug.....C#m7...................Caug.............C#m

چرا دوباره اومدی صدا رو , جون دادی گل بهارو , زخم دل دوباره تازه شد

G#..................D................D#dim......................F#m

شوق نگاه خستمو دوباره , دوختی آخر ستاره , حصرتم بی اندازه شد

 F#m.Faug.....C#m7...................Caug.............................C#m

یا راحتم کن و واسه همیشه , این دلو بکن ز ریشه , از خیال سرد من برو

G#................D..................D#dim.....................F#m

یا باغبون شو و بهارو , باز نشون بده گلارو , تو وجود خسته ام برو

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد نمی تونم ببخشمت از رضا صادقی

 

G                                                           Am

نمیتونم ببخشمت                        دور شو بورو نبینمت

Am    G                                         F           G

تیکه ای بودی از دلم                      گندیدی و بریدمت

G                                                         Am

هزارو یک رنگی عزیز                      دروغ و نیرنگی عزیز

Am       G                                                 F        G

واسه دل عاشق من                     بد نامی و ننگی عزیز

F                                       G                 Am

راهمو کج کردی عزیز                     عشقمو رد کردی عزیز

E                            F               G         F

خودت ندونستی چی کردی           با ما بد کردی عزیز(2x)

Dm              F                              G       Am

یادت میاد گفتم بهت                    اگه نمیشی مرهمم

  Am     G                               Dm              F   G

تورو خدا ذخمم نشو                     که تیکه پارس بدنم

Dm                                         F         G    Am

تو عین ناباوریام                           تو هم شدی یه ذخم نو

Am        G                      Dm                  F          G

هیچ نمیخوام مثل تو شم             از جلوی چشمام بورو(۲x)

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد چرا از من گذشتی از رضا صادقی

ریتم 4/4

Em                          Am

چرا از من گذشتی خیلی ساده                     تو که دونستی مرد پیاده

Am    F   G                            F                               C

جوونی شبهه ی عشق تو داده                      هه هه هه

F                                     G                         Em                          Am

شنیدم گفتی از عاشقی سیرم                  نگفتی با خودت من یه وقت می میرم

Am  F   G                                   F                         C

حالا حق دل رو از کی بگیرم                           هه هه هه

E                              F                                G                       Am

چرا از من گذشتی بی تفاوت                        نه انگار عشقی بود نه روزگاری

Am   G                       F                                 G                       Am

نه پاییز و زمستون نه بهاری                           چه جور دلت اومد تنهام بزاری

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد ساده بیا از رضا صادقی

 

6/8 Slow

Bb                                                                           Dm

ساده بیا دست منو بگیرو                    ساده نگیر اینهمه سادگی رو

Dm                         Bb                                                                           C

ساده نگیر اگه هنوز میتونی               پای همه سادگیات بمونی

Dm                Bb                                           C                          Dm

)خسته نشو اگه تموم راه ها                                پیش توو سادگیات بسته شن

Dm                Bb                                                                     C                     Dm

طاقت بیار اگه همه آدما                   از اینکه پا به پات بیان خسته شن )*2

Bb                                                       C                                   Dm

آخر خط جاده های خسته                 بگو چقدر راه نرفته مونده

Dm            Bb                                               C

پشت دلت وقتی به خون نشسته      چنتا ترانست كه کسی نخونده

Gm                                                   C                                     Dm

دووم بیار خسته نشو از سفر           تنهاییتم بذار رو دوشت ببر

Dm                        Bb                                               C                      Bb

ترانه باش اونور آخر خط                 )به نقطه میرسیدی و سر خط)*

 

 

 

آکورد نقطه سرخط از رضا صادقی

Em      D7                                            Am             E7                             Em

زندگی نقطه سر خط بی وفایی شده عادت        تو نوشته بودی دیدار ۳تا نقطه به قیامت

Em           D     C    D                                Am               E7                          Em

زندگی نقطه سر خط تلگرافی شده نامت           قلبمو مچاله کردی لای نقطه چینه نامرد

  Em      D       C                  D                             C            D         Em            D

عزیزم نقطه ته خط برو با خیال راحت                 به تو تقدیم این ترانه عوض جواب نامت

Em    D     C                     D                          C           D           Em               D

زندگی نقطه سرخط برو با خیال راحت               به تو تقدیم این ترانه عوض جواب نامت

Em             C         D                                           Am              E7                   Em

با۳۲ حرف دلگیر مختصر مفیدو ساده                گفتی که سایه عشقت از سرم خیلی زیاده

Em          D               C                                  D        Am             Em               Am

زیر دردو خط کشیدی ضربدر زدی رو اسمم        تا بدونم که به عشقت تا که جون دارم طلسمم

Em    D     C                   D                        C       D            Em         D      Em

عزیزم نقطه سره خط برو با خیال راحت            به تو تقدیم این ترانه عوض جواب نامت

Em                              D7      Em     Em                                      Am       Em

روی یک کاغذ بی خط حرفهای خسته به نوبت   توی سرمین نامرد حرف ت کرده قیامت

Em                                                             D7                  Am               Em

ت مثل تو مثل تردید مثل آخر طاقت                 مثل تنهایی مثل طب مثل آخر خیانت

Em    D     C                   D                        C        D         Em           D      Em

عزیزم نقطه سره خط برو با خیال راحت            به تو تقدیم این ترانه عوض جواب نامت

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد چشم انتظار از رضا صادقی

A                                              D
به کی بگم که دوریت                 خواب شبامو برده
D                                              G
همین روزاست بهت بگن             چشم انتظارت مرده
A                                              D  
به کی بگم غم تو                       حسابی داقونم کرد
D                                              G
واسه دوری از تو                       خسته و حیرونم کرد
G                                              D
کی باورش میشه من                 خون آبه گریه کردم
                   D
                عمرو جوونیامو به جاده هدیه کردم
G                                              D
گلای یاس و مریم                        شاهد این گزارن
                   A
               می خوام که زندگی کنم اگه اونا بزارن
A              D                             A              D
دلم برات چه تنگه                        دنیا دلش چه سنگه
D                             A              G
می دونه خیلی پیرم                    می خواد باهام بجنگه
A              D                             A              D
دنیا حسابی مارو                        دوره خودش دوونده
D                             A              G
صبرم زیاده اما                             عمری دیگه نموده

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد کوچه دیدار ما از رضا صادقی

هنوزم کوچه ی دیدار ما بوی تو داره   نگاهو بوسه های شب رو یاد من میاره

Am    C           G                              F     Dm                                        Am
شب میلاد من بودو تو هم بودی دوباره  شبی تاریک اما چشمای تو تک ستاره

C                                        G         Dm                                   Am
تموم دنیا و بزرگیهاش فقط یه کوچه    تموم کوچه و پنجرهاش شاهد ما بود

  C             G                            F              Dm                                           Am
گرفتم دستاتو گفتی با چشمات عاشق هستی   آخه چشمای ناز تو فقط قاصد ما بود

E                                         F                                  G                          Am
تن و روح و دل و جونم کلید قفل زندونم   دلت یک عمر که خستست تو چشمات اینو میخونم

E                                 F                           G                                  Am
مثل ابری مثل بارون واسه کویر خشکیدم  یه دنیا عشق یه دنیا نور توی برق چشات دیدم

E                          F                               G                                Am
نه امروزی نه دیروزی مثل نفس تو هرروزی   مثل شمعی واسه خوبی میسازی و میسوزی

E                              F                             G                                    Am
غمش با من خوشیش با تو تموم دلخوشیش با تو هنوزم رو تنم مونده بوی عطر نفس هاتو


هنوزم کوچه ی دیدار ما .............. 

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 16:12 توسط محمد| |

 

 

آکورد به چه قیمتی از رضا صادقی

    D                           C                            Am                       Em

به چه قیمتی گذشتی از شبای خیس مهتاب چی گذاشتیم از من و تو به جز آرزوی بر آب

    D                    C         Am           C                           Bm

به چه قیمتی غرور و سر راهمون كشیدی چرا لحظه های با هم بودنامون و ندیدی

    D                        C                            Am                                 Em

خوب من ما هر دو باختیم توی این بازیه بی خود  هر دو تامون كم گذاشتیم كه ترانه هامونم مرد

                   D        Am       C          Am               C                    Bm         

چیزی از لحظه نمونده من و تو لحظه رو كشتیم  حكم اعدام دلامون با غرورمون نوشتیم

                                         Am                                        C

( اگه دوسم نداری به روم نیار یه چیزی از غرورم واسم بذار

Em                   C                              D

نذا تو فكر تنهایی گم بشم نذا حرف و حدیث مردم بشم )×٢

   G                           D                        Am                       Em

دلم و اینقده نشكن آخه این دل عاشقت بود له نكن این قلب خون و آخه روزی لایقت بود

D                  Am                                C Em        G                               

دلم و اینقدر نسوزون مگه چی مونده از این دل رفتی و با بیوفاییت زدی مهر نحس باطل

D                      Am                                Em         G                               

تو كه دوست نداشتی باشی چرا آتیشم كشیدی اون كه تو خودخواهیات مرد دل من بود تو ندیدی

D                  Am                                C Em        G                               

از تو خونه ی وجودم به چه آسونی پریدی  ریختن غرور این مرد و نه دیدی نه شنیدی

Em            G 

  نه دیدی نه شنیدی                   اینجا رو چند بار تكرار كنید ...

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد 10 ثانیه تا انتها از رضا صادقی

Am  ده ثانیه تا انتها                       E  پایونی بی سر و صدا

Dm  بی خبر از هر شب و روز              Am  من و یه شمع نیمه سوز

Am  یکی گذشت از ثانیه                           E   نه تای دیگه باقیه

Dm  ای کاش تو لحظه ای که رفت   Am           میدیدمش Bb  یه بار دیگه

.......Dm..................Am .

اون دور بود و تو حسرت ثانیه ها که می گذشت

.....Am.......C.......................Bb

ای کاش تو این یه ثانیه بی بودنش نمی گذشت

Dm   ساعت می گه دو ثانیه                      Am  هشت تای دیگه باقیه

C  یه عمر نشستم منتظر                          Am کی میگه Bb اینها بازیه

Am..Dm..Am

فقیر بودن جرم منه

C  عاشق بودن تنها گناه                     Dm  یه عمری چشم به در بودن

Am............Bb

این آخرا هم چشم به راه

Am....Dm....Am

فقیر بودن جرم منه

C  عاشق بودن تنها گناه             Dm  یه عمری چشم به در بودن

Am................Bb

این آخرا هم چشم به راه

Am............. Dm............Bb

ساعت بازم بهم میگه سه ثانیه رفته دیگه

C..............Am..............Bb

خبر داری چه زود گذشت مونده فقط هفت ثانیه

Dm..........Am

هی با خودم گفتم میای

Dm6......Am

امیدتو ندی به باد

C  داد می زنم پس که میایی

Am........Bb

کسی جوابمو نداد

C   داد می زنم پس که میایی

Am........Bb

کسی جوابمو نداد

Am.......Dm

من موندمو دو ثانیه

Am......Dm6

ازم فقط این باقیه

Am........Dm

ثانیه پشت سر هم

Am.........Dm6

رفتن تا شیش و هفت و هشت

C   لحظه تو گوشام داد میزد

Bb........Am

هشت ثانیه ازت گذشت

Am......Dm

من موندمو دو ثانیه

Am.....Dm6

ازم فقط این باقیه

C  هنوز نشستم منتظر

Bb........Am

چشم و امیدم ساقیه

Dm......Am

آی ای خدا باد سحر

Dm   واسش ببر تو این خبر          C   بگو که من تا آخرین

Bb..........Am

خیره بودن چشمام به در

Am....Dm6....... Am......Dm

ثانیه نهم که رفت مونده فقط یه ثانیه

Am..............Bb...............C

سرت سلامت نازنین از من یه لحظه باقیه

Am.....Dm6........Am......Dm

قسمت نشد ببینمت شاید که لایقت نبودم

Am................Bb.............C

منتظرت بودم یه وقت نگی که عاشقت نبودم

.....Am..............Dm.......Bb  .

ثانیه ده گل یاس راحت شدم دیگه خلاص

C............Bb.............Am

آزاد شدم بیام پیشت بی واهمه بی اختلاص

Dm......Am

قشنگترین ثانیه هام

Dm6.........Am

این ده تا بود که زود گذشت

C رویای شیرین بود و رفت            Bb   چون با خیال

Bb.........Am

چون با خیال تو گذشت

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

اکورد آهنگ نگاه از رضا صادقی

رومبا

.................Em.............................C

وقتی که نگاهم به نگاهت خیره میشه

C................................F.....................

دوست دارم زمان به ایسته واسه همیشه

Em.........................................

چشمامون ببندیم بریم تا ته رویا

..............C.......................................F...

اونجایی که هیچوقت گلی پژمرده نمیشه

ََ...........Em.................................Am

هر چی غم داری از دل نازکت بگیرم

............G...................................................F

اگه اشک از چشات جاری بشه برات بمیرم

ََ...........Em....................................Am

سر رو شونه هام بزاری و برات بخونم

....C......................G................................F.

یاد تو و اسم تو باشه ورد زبونم   مهربونم

Em..............................................C.............

ارزوم بی تو مهاله لحظه هام بی تو سواله

G.........................................F........................

بی تو مقصد خیلی دوره راه عشقم بی عبوره

Em...................................................C.............

من نمی خوام تو خیالم بگم بهت عاشت هستم

............G.................................................F.........................

دوست دا رم که راستی راستی حس کنم تو رو تو دستم

Em..............................................C.............

ارزوم بی تو مهاله لحظه هام بی تو سواله

G.........................................F........................

بی تو مقصد خیلی دوره راه عشقم بی عبوره

Em...................................................C.............

من نمی خوام تو خیالم بگم بهت عاشت هستم

............G.................................................F.........................

دوست دا رم که راستی راستی حس کنم تو رو تو دستم

 

امیدوارم خوشتون اومده باشه من كه عاشق این آهنگم

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد نرو از رضا صادقی

نرو از رضا صادقی را با ریتم ۴/۴ بزنین

  Am                                                  Em   

نرو   نرو   تو هم مثل من نمیتونی دووم بیاری      نرو

  C          Am                           D

تو هم مثل من تو غصه کم میاری نرو      آه نرو

   Am                                                            Em

نرو   نرو   تو هم میپوسی میمیری بی من  نرو

 C         Am                               D

توهم طاعون غم میگیری ای من نرو       آه نرو

     

  Em7                                                   Am5                     B7

نرو وووووووو     نرو    تو که میدونی من بیتو.تو بی من یعنی حسرت

D5                                   G7

تو که میدونی بی جواب میمونه عشق و عادت

       

   C                          Am5

تو که میدونی کم میشم    تو که میدونی کم میشی

Em         D                     C                        D

تو که میدونی هم آغوش غم میشی نرو        آه نرو      نرو

        

Em                       Am               B7                       Em

بری جواب روزاتو چی میدی       حرفای ما رو تو گوش کی میگی

  Em                                       D                          C

تو میدونی توی این بچه بازی       من وتو هردو بازنده ی بازی

      

Em                   Am                B7                           Em

نرو که رفتنت صلاح ما نیست      ببین جدایی تو نگاه ما نیست

     

 B7              Bm                     D                                C

نرو نذار بگن عشق یعنی حسرت       نذار که این تمنا بشه نفرت

    

 Em7                                                                      Am5

نرو       نرو       تو که میدونی من بی تو . تو بی من یعنی حسرت

 D5                                     G7

تو که میدونی بی جواب میمونه عشق و عادت

    

  C                           Am5

تو که میدونی کم میشم تو که میدونی کم میشی

Em      D                   C                        D

                   تو كه میدونی هم آغوش غم می شی پس عزیزم نرو آه نرو نرو

 

 

آکورد یه کاری کن از رضا صادقی

ریتم 4/4

Am          Bb        C         F         Gm          Bb         C          Dm         C         Dm

یه كاری كن كه می تونی یه خونه شو تو ویرونی از این بیشتر نپرس از عشق نمی دونم نمی دونی

 

Dm          Am          Bb          C           F           Gm           Am         Bb      C

تو این تقویم دل مرده كسی اشكاشو نشمرده كجا دیدی كه تنهایی غماشو با خودش برده

 

Am      Bb       C          F          Gm         Bb         C            Dm          C       Dm

یه كاری كن از این بیشترنیفتم تو غم آخر نذار شمع حضور من یه شعله شه تو خاكستر

 

Dm              Bb             C         F          Gm         Am          Bb       C

نگو دوره نگو دیره نگو این قصه دلگیره یه عمری رفته از دستم نیای عشق تو میمیره

 

Am       Bb         C          F          Gm             Bb           C            Dm            C       Dm

یه كاری كن كه می تونی یه خونه شو تو ویرونی از این بیشتر نپرس از عشق نمی دونم نمی دونی

 

Dm          Am         Bb           C           F          Gm         Am          Bb          C

تو این تقویم دل مرده كسی اشكاشو نشمرده كجا دیدی كه تنهایی غماشو با خودش برده

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد دریچه از رضا صادقی

ریتم رومبا

(Bm) ماچون دو دریچه رو به روی (C) هم

 (Bm)آگاه زهر بگو مگوی (C) هم

(Em) هر روز سلام و پرسش و خنده (D)

هر روز قرار روز آینده (Em)

(Bm-f7) عمر آینه بهشت اما (Am-f5) آه

بیش از شب و روزتیر(C-f3) و دی کوتاه(Bm-f7)

(G) اکنون دل من شکسته و (Bm) خستست

(G) زیرا یکی از دریچه ها (Bm) بستست

(Bm) هم مهر فسونمو جادو (C) کرد

نفرین به سفر که (Am) هرچه کرد او کرد

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد وایسا دنیا از رضا صادقی

 Bb                                    Cm

من دیگه خسته شدم     بس که چشام بارونیه

Cm                         Fm

پس دلم تا کی فضای غصه رو مهمونیه

  Fm                                  C7

من دیگه بسه برام    تحمل این همه غم

Cm                                  C#

بسه جنگ بی ثمر   برای هر زیاد و کم

      Bb                                    Cm

وقتی فایده ای نداره   غصه خوردن واسه چی

Cm                                  Fm

واسه عشقای توخالی     ساده مردن واسه چی

  Fm                                   C7

نمی خوام چوب حراجی رو به قلبم بزنم

   G                               C#

نمی خوام گناه بی عشقی بیفته گردنم

....

       Fm          Bb                    Cm

نمی خوام در به در پیچ و خم این جاده شم

    Fm         Bb               Cm

واسه آتیش همه یه هیزم آماده شم

      Fm         G#           Bb6

یا یه موجود کم و خالی پر افاده شم

    Eb              G#       Bb         Fm

وایسا دنیا    وایسا دنیا  من می خوام پیاده شم

....

   Bb                                          Cm

همه حرف خوب میزنن   اما کی خوبه این وسط

    Bb                                     Cm

بد و خوبش به شما     ما که رسیدیم ته خط

             Cm                        Fm

قربونت برم خدا    چقدر غریبی رو زمین

G    D                          G#

آره دنیا ما نخواستیم    دلو با خودت نبین

نمی خوام در به در.......

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد میدونم برات عجیبه از رضا صادقی

Bm

  میدونم برات عجیبه این همه اصرار و خواهش

                   F#m                         E

این همه خواستن دستات بدون حتی نوازش 
                      F#m                      Bm

میدونم كه خنده داره واسه تو گریه ی دردم 
F#m                   D                           E

میگذری از من و میری اما باز من برمیگردم 
                                                 Bm

میدونم برات عجیبه من با اون همه غرورم

                      F#m                        E

پیش همه ی بدیهات چه جوری بازهم صبورم

                     F#m                      Bm 
میدونم واسه ات سواله كه چرا پیشت حقیرم

F#m                   D                      E

دور میشی منو نبینی باز سراغتو میگیرم                                              Bm 
میدونی چرا همیشه من بدهكار تو میشم

                       F#m                          A 
وقتی نیستی هم یه جوری با خیالت راضی میشم

                      F#m                    Bm  
میدونی واسه چی از تو من میبینم و میخندم

F#m                 D                     E                                               
تا نبینی گریه هامو هردو چشمامو میبندم                                                         Bm 
چاره ای جز این ندارم آخه خون شدی تو رگهام

                   F#m                         E 
میمیرم اگه نباشی بی تو من بدجوری تنهام

                      F#m                          Bm 
میدونم یه روز میفهمی روزی كه دنیا را گشتی

F#m                   D                           E 
من چجوری تو را خواستم تو چجور ازم گذشتی

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد سلطان قلب ها از رضا صادقی

ریتم  والتس 4/3

گام ر# مینور

     A     Gm         F             Bb             Gm

یه دل میگه نشم عاشق کس یه دل میگه میمیرم بی نفس

          C     Bb A   Gm                 A

یه دل میگه برم و یه دلم میگه خو کن به هوس

     A     Gm           F             Bb             Gm

یه دل میگه پر رنگ و ریاست یه دل میگه اینه رویای ماست

          C     Bb A          Bb          A

یه دل میگه بگم و یه دلم میگه فردا به ماست

             C                  Bb     

یه دل میگه پر از عشقم هنوز یه دل میگه که بساز و بسوز

                 A                 Gm             C

سر کن بی فروغ خو کن به دروغ این عمر دو روز

  A                                                                  C

یک بوم دو هوا خستم به خدا نمیخوام و میخوام بشم از تو جدا

Gm                                                   A

رویای عزیز تردید و گریز بی عشق نمیتونم به خدا

Dm     Bb          A    Gm        F        A

سلطان قلبم بی تو سرابم آلوده فکر ناجور و تردید

Dm     Bb          A    Gm        F                C/E

برگرد و از من عشقی بنا کن کانون روحم به  عشق تو لرزید
نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 16:11 توسط محمد| |

آكورد آهنگه نه می تونم دورشم از تو از رضا صادقی

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

Bm                                                          Em

نه می تونم دورشم از تو                              نه می تونم که بمونم

Em             D                                                          Am

من نه شاهزاده عشقم                               نه شهاب آسمونم

Bm                                                           Em

تو نه نیستیو نه هستی                              دیگه خستم از خیالات

Em              D                                                           Am

مونده بی جواب روحم                                 توی زندگی سوالام

D                     Am                                             Bm                   Em

تو چه رنجی تا همیشه                              اگه جون نگیره ریشه اگه باز بگی نمیشه

             C                            D                      C

اگه یک روزی بدونم بودن موندن یادت واسه قلب عاشق من

           Em           C                            D

که یه عمری عاشقت بود مثل درد زهره نیشه

D                Am                                Bm                           Em

تو که هستی زندگی هست                       قدرت هر خستگی هست

D                                              C                                D

می شه دست قسمتو بست                     زیر ضربه های لعنت

                                                             C

که یه دشمنت تو خلوت                            که می کوبه می سوزونه

Em                     C                                                            D

هر خیال عاشقونه                                   بودو خوندو موندو نشکست

آکورد مارو باش از رضا صادقی

ما رو باش  -  رضا صادقی

Bmما رو باش که فکر میکردیم میشه عاCشق بود و موند

ما رو باش که فکر میکردDیم میشه ازEm عاشقی خوند

Bmما رو باش یه عمری از عاشقی Cدم میزنیم

عمری که Dچونه زیاد و از Emکم میزنیم              

مارو باش.............  Em  D  C

 

Bmچی میشد اگه دروغ تو لحظهC ما جا نداشت   

چی میشد اگه دو رنگیم دیگه Dمعنا نداشت

کاش میشد واسه حوس رفاقتاCرو نفروخت       

 کاش میشد صداDقت و رو تن هرEm آینه دوخت

 

Bmچرا ما آدما گاهی وقتا خیلی Cبد میشیم   

واسه راهه همدیگه خواسته نخواستهD سد میشیم

جای مرحم واسه زخم عاشقا Cنمک میشیم           

 هر کی با ما صادقD براش پر از Emکلک میشیم

Bmدل خوش هر کی شدیم تو زرد از آبC در اومدش       

 وقتی دلتنگی میاد هیشکی نمیاDد به دادش

 

ندونستیم چرا غم تو نوبت  Cماست دیر میشه

حرفای خوب واسمون زDخمه زبونوEm تیر میشه

Bmشایدم ما ندونستیم زندگی Cچه شکلیه      

 کی سر کاه کی نیست اصلا دنیاD دسته کیه

ما هر حال میپریم بی چشمو دلC بی پر و بال   

ما به مشکی دلخوشیم Dدو رنگیاروEm بی خیال

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد قاصدک از رضا صادقی

C#mقاصدک هان چه خبرD آوردیC#m از کجا از که خبر Dآوردی

خوش خبر باشی اما E7اما مرا گرد بامD و بر من بی ثمرF#m میگردی

C#mانتظار خبریD نیست مرا نهC#m زیاری نه زدر Dیار دیاری

Bmبرو آنجا که بود چشمی و E7گوشی  با کس برو آنجا که تو را Dمنتظرند

قاصدک درE دل من همه کورندF#m و کرند.

C#mدست بردار از این در وطنD خویش غریب   

C#m قاصد تجربه های همه Dتلخ در دلم میگویدE

کهE7 دروغیD تو دروغ که فریبیE تو فریبE7

C#mراستی آیا جایی خبری Dهست هنوز C#mمانده خاکستر گرمی Dجایی

در اوجاقی طمع شعله نمیورزد C#m7خردکD شرری C#mهست هنوز

E7قاصدک ابرهای همه عالمD شب و روز در دلم F#mمیگرید

آآآآآآآآآآآآآآآآآآ  F#m E D C#m E D C#m A D C#m D C#m

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آكورد آهنگ خنده های زوركی از رضا صادقی

خنده زورکی  -   رضا صادقی

Fmخنده های زورکی اشکایEb یواشکی  شب و روزی بی Dbهدف لحظه های Fmالکی

ساعتای پر سوال دلخوشیهاEb تو خیال  حسرته پرنده دلDb که ندارهC پر وبال

این دو روزEb زندگی طی شده توDb کهنگی  میدونم Ebدیگه بریدیDb تو هوای Fmخستگی

میدونمEb خسته شدی مرغه پرDb بسته شدی میدونمEb طاقت نداریDb واسه سوزFm تشنگی

دلخوشیها Bbیه لحظه به خندش نمی Dbارزه از همه کسEb طلبکار یه دنیا زیرFm قرضه

نه خط خطیBb نه ساده مسافر گمDb وگیج     یه جاده سخت و Ebدشوار به مقصد پرFm از پیچ

هوای تازه میخوای نگاه بیA#m بهونه    خود خود Dbصداقت جواب Fmعاشقونه

یه حرف راستی راستی از ته دل A#mمیخواستی        اون که بسازه ازDb نو تو رو با همه کاستیC

Fmیک شب بارونی بسه برای ازEb نو تر شدن      یک گل شمعدوDbنی بسه برای عاشقترC شدن    Fm یک شب.....

خطهای ۳و۴ نواختنو قطع میکنید از سر آکوردEb شروع به نواختن میکنید

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آكورد آهنگ قسم به چشمات نازنین از رضا صادقی

قسم به چشمات   رضا صادقی

Dmقسم به چشمات بعد از اینC جز تو گلی بو نکنم

Bb جز به تو به خوCبیات به هیچ کسی Dmخو نکنم

Dmقسم به اسمت که تو روC تنها نذارم بعد از این   

Bbاسم تو روC داد میزنم تا دم دمایDm آخرین

Cقطره به قطره خونموBb یکجا به نامت میکنم

Cدل خوشیهای دنیاموBb خودم به کامت میکنم

Cمیبرمت یه جای دورBbمیشم واست سنگ صبور

Cبرات یه کلبه میسازم Bbپر از قشنگیA پر نور

Cروح و دلو جونو تنم Bbنذر نگاهت میکنم

Cدنیا هارو فدای اون Bbچهره ماهت میکنم

Cهر چی که باختی پای منBb هر چی که بردم مال تو

Cدفتر شعر پیرمو Bbوقتی که بردمA مال تو

 

اینم با آكورد های دیگه بستگی به صداتون داره ببینید كدومش رو بهتر می خونید.

 

لامینور دیز = آكورد باره دار لا مینور رو بگیرید یك فرت به سمت باكس گیتار عقب بروید فرت 6

سل ماژور دیز = این هم به همان صورت فقط در فرت چهارم

فا دیز ماژور = این هم به همان صورت فقط در فرت دوم

 

A#mقسم به چشمات بعد از این#G جز تو گلی بو نکنم

#F جز به تو به خو#Gبیات به هیچ کسی A#mخو نکنم

A#mقسم به اسمت که تو رو#G تنها نذارم بعد از این

#Fاسم تو رو#G داد میزنم تا دم دمایA#m آخرین

#Gقطره به قطره خونمو#F یکجا به نامت میکنم

#Gدل خوشیهای دنیامو#F خودم به کامت میکنم

#Gمیبرمت یه جای دور #Fمیشم واست سنگ صبور

#Gبرات یه کلبه میسازم #Fپر از قشنگیF پر نور

#Gروح و دلو جونو تنم #Fنذر نگاهت میکنم

#Gدنیا هارو فدای اون#F چهره ماهت میکنم

#Gهر چی که باختی پای من#F هر چی که بردم مال تو

#Gدفتر شعر پیرمو #Fوقتی که بردمF مال تو

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد لب دریا از رضا صادقی

Gmلب دریا رو به موجا روی نیمکFت تک و تنها

 

تو یه روEbیا با خیاFلت زندگیGm رو زنده هستم

 

Gmلب دریا عین موجا باز به یادFت می خروشم

 

تا بفهمEbی خیلی وFقته اینجا Gmمنتظر نشستم

 

لب درFیا انتظارEbت چه قشنگهGm   همهF عمر انتظارEbت چه قشنگهGm

 

دریا بازم منو فرFیاد میزنه میگه خشEbکی جای موندGmن دیگه نیست

 

بیا دریایی شو تا ماFهی باشی آخه ماEbهی توی آب زGmندونی نیست

 

آکورد نی دونم از رضا صادقی

 D                                   Em

نمی دونم که توو رو نفرین کنم یا این دلم

 D                                     Em

نمی دونم که تو حل مشکلی یا مشکلم

 Em                              D         Am                      C

با تو عاشقانه بودم پس چرا حسرت یه روز عشق موند به دلم

D                              Em          D                     Em

با تو شاهنامه بودم نه یک غزل با تو رودخونه بودم نه یک قنات

 Em                              D         Am                      C

یه روزی منو تو بودیم حالا منو تنهایی و یک عمر خاطرات

 C                                D                     Em

تو رفتی و سهم ما سفر شد دل آروم ما در بدر شد

 Em                               D                     Am

ندونستم چرا مرغ عشقم توی عاشقی بی بال و پر شد

 Em            C            D      Em            C               D

توی این غربت پر گرگ و هراس دارم عین ماهیا جون می کنم

 Em           D      Am            C               D

خستم از تظاهر ایستادگی جای دندون هزار گرگ رو تنم

 Em            C            D      Em            C               D

نه کسی میدونه که من چی می خوام نه خودم دونستم عیب کار کجاست

 Em                         D      Am            C               D

تا به هر کی میگی عاشقی چیه می گه بگذر عاشقی تو قصه هاست

 

نوشته شده در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 16:9 توسط محمد| |

آكورد آهنگ شوق سفر نداشتی از احسان خواجه امیری

 

آکوردهارو باره دار بگیرید...

Gm                           G#                                           Gm                       Cm

شوق سفرنداشتی قسط گذر نداشتی                       من باتو زنده بودم (اما خبر نداشتی) ۲بار

Cm         Gm                     G#                                               Gm                 Cm

رفتیو توی قلبم یادتو جا گذاشتی                              روی تموم حرفات (یکدفه پا گذاشتی) ۲ بار

Cm                   G#                                                                A#             Cm

بی تو کدوم ستاره پابه شبم بذاره                            ابر کدوم آسمون رو تشنگیم بباره

Cm                      G#                                                           A#                     Cm

بی تو چی مونده با من جز یه صدای خسته              جز یه نگاه خاموش (جز یه دل شکسته) ۲بار

Gm          Cm                                                       Gm         Cm

(( بالو پرم بودی خبر نداشتی                                    تاج سرم بودی خبر نداشتی

Gm              G#                                            Gm                               Cm

سایه به سایه هر طرف که بودم                             همسفرم بودی خبر نداشتی)) ۲ بار

Gm                          G#                                            Gm                             Cm

پرزدیو ندیدی باله سفر نداشتم                              گفتی رهاشو اما من دیگه پر نداشتم

Cm                            G#                   A#                        Gm                                    Cm

کوهه غمو رو شونم دیدیو بر نداشتی                    من باتو زنده بودم اما خبر نداشتی اما خبر نداشتی

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آكورد آهنگ نذار باور کنم تنهای تنهام از احسان خواجه امیری

 

ریتم ۴/۴ Beat

Am        E                         F                                                                          Em

نذار باور کنم تنهایه تنهام                                            نمی خوام با کسی غیر از تو باشم

                                 Am         G             F                                       Em

می خوام از خوابی که لحظش یه ساله                        برای دیدن روی تو باشم

Am                    Dm                                                               Am     Dm

اگه تو باشیو دنیا نباشه                                            می شه با تو همه دنیارو حس کرد

Am     E                G                                                    Em       F            Em

همه دنیا بیادو تو نباشی                                         دلم دق می کنه با این همه درد

Am       F                  G                                                        Dm    D       Am

تموم زندگیمو زیرو رو کن                                        که بی تو دلخوشی هام گناهه

Dm       C                G                                      F                  D      Am

خودت باشو منو دیوانگیهام                                  فقط با تو دل من رو براهه

Am         Bb                Dm                                  Am                            Bb

بذار باور کنم اینو که باعشق                               حقیقت می شه تو افسانه باشه

Am     Em            F                                   G                  F                G

میشه افسانه ها رو زندگی کرد                           اگه حق با منه دیوانه باشه           

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد من یه پرنده ام از احسان خواجه امیری

   Am       Gm            C      Am

من یه پرندم آرزو دارم تو باغم باشی          

Am Gm    C         Gm C            Gm          Am

من یه خونه ی تنگ و تاریکم کاشکی تو بیای چراغم باشی

Am                                                      Am

هرجا که باشم هرچی که باشم                 توباید باشی تا زنده باشم

Am                 Gm                             Dm                       C

میمیرم اگه از تو جدا شم                          میمیرم اگه با تو نباشم

Am                   Dm               C                 Gm      Am 

اگی تاریکم         اگه روشنم         اگه پائیزم             اگه بهارم

Am                                Gm                          C             Dm

تورو دوست دارم          تورو دوست دارم                 تورو دوست دارم

  Dm                                C                               Dm


تورو دست دارم مثل هرکسی که دوست میداره جسم و جونشو          

   Dm                         C

یا تو آسمون که ستارشو یا ستاره ای که آسمونشو

Am                   Dm               C                 Gm      Am 

اگی تاریکم         اگه روشنم         اگه پائیزم             اگه بهارم

Am                                Gm                          C             Dm

تورو دوست دارم          تورو دوست دارم                 تورو دوست دارم

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد مثل هیچکس از احسان خواجه امیری

G                              A   Bm                                  A   Bm    

 همه دنیا بخواد و تو بگی نه نخواد و تو بگی آره تمومه

Bm             A            G              F#m                                  Bm

همین كه اول و آخر تو هستی به محتاج تو محتاجی حرومه

Em               G         F#m                     Bm

تو همیشه هستی اما این منم كه از تو دورم

Bm            G                A                                   Em

 من كه بی خورشید چشمات مثله ماه سوت و كورم

Em        G                                     Bm

نمی خوام وقتی تو هستی آدم آدمكا شم

Bm                  G                   A                  Em

 چرا عادتم تو باشی می خوام عاشق تو باشم

Bm             Em                    Bm                    Em

تازه فهمیدم به جز تو حرف هیشكی خوندنی نیست

Bm            F#m                      A                  G 

آدما میان و میرن هیشكی جز تو موندنی نیست

Bm              Em               Bm                     Em

من و از خودم رها كن تا دوباره جون بگیرم

Bm                  A               F#m                     G 

خستم از این عقل خسته من می خوام جنون بگیرم

 

آکورد برای آخرین بار از احسان خواجه امیری

 

Intro :     Dm            D7         C           Gm         C             Bb        Am              Dm

 

A         D#        A#           C                                  Gm        D7               Dm

برای آخرین بار خدا کنه بباره                                تو این شب کویری یه قطره از ستاره

Dm      A          D#       Gm                                A#    C                     Dm

همیشه بودی من تورو ندیدم انگار                       بگو بگو که هستی برای آخرین بار

Dm   C    F         C      Gm    D7                                Dm  A# C  Gm   D7     Dm

وقتی دوری تنهایی نزدیکه                                 قلبم بی تو می ترسه تاریــــــــــــــکه

 

آرپژ :

A       Gm           D#      A#                                  Gm                        Dm

چه لحظه ها که بی تو یکی یکی گذشتن            عمرمو بردن اما یه لحظه برنگشتن

Dm   Gm              A         A#                 Gm              D7                      Dm

تو چشم من نگاه کن منو به گریه نسپار             حالا که با تو هستم برای اولین بار

                                                               Dm

برای آخرین باری ....

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد سایه یه سایه از احسان خواجه امیری

Gm                           G#                                           Gm                       Cm

شوق سفرنداشتی قسط گذر نداشتی                       من باتو زنده بودم (اما خبر نداشتی) ۲بار

Cm         Gm                     G#                                               Gm                 Cm

رفتیو توی قلبم یادتو جا گذاشتی                              روی تموم حرفات (یکدفه پا گذاشتی) ۲ بار

Cm                   G#                                                                A#             Cm

بی تو کدوم ستاره پابه شبم بذاره                            ابر کدوم آسمون رو تشنگیم بباره

Cm                      G#                                                           A#                     Cm

بی تو چی مونده با من جز یه صدای خسته              جز یه نگاه خاموش (جز یه دل شکسته) ۲بار

Gm          Cm                                                       Gm         Cm

(( بالو پرم بودی خبر نداشتی                                    تاج سرم بودی خبر نداشتی

Gm              G#                                            Gm                               Cm

سایه به سایه هر طرف که بودم                             همسفرم بودی خبر نداشتی)) ۲ بار

Gm                          G#                                            Gm                             Cm

پرزدیو ندیدی باله سفر نداشتم                              گفتی رهاشو اما من دیگه پر نداشتم

Cm                            G#                   A#                        Gm                                    Cm

کوهه غمو رو شونم دیدیو بر نداشتی                    من باتو زنده بودم اما خبر نداشتی اما خبر نداشتی

 

شوق سفر نداشتی....

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد انگار نه انگار از احسان خواجه امیری

A                  Bb                   Gm                              A       Dm          A         Dm

کنج خونه نشستیو در رو دنیا بستیو                       از بس شکایت می کنی به مردن عادت می کنی

A                 Bb                  Gm                        A         Dm            A             Dm

هی می گی تقدیر منه نمی گی تقسیر منه           تو این وسط چیکاره ای که عمریه آواره ای

A          Bb                            C                                   Gm                           Dm

بهش میگ بسه دیگه چیکار داری کی چی میگه      نذار خودت رو سره کار انگار نه انگار

A         Bb                              C                                   Gm                            Dm

می گم هنوز دیر نشده هنوز دلت پیر نشده            پاشو دست رو دست نذار انگار نه انگار

A         Bb                             C                                       Bb                           A

توی گذشته مو ندیو هی دلتو سوزوندیو               هرچی می گم بخندی باز انگار نه انگار

A           Bb                           C                                      Bb                         A

انگار همه بیکارنو دشمنی با تو دارنو                  همش با تو بد می کنن راه تو رو سد می کنن

A                     Bb                       C                                              Gm           Dm

انا همش بهونته حرفای بچه گونته                   چشم دلت تا نبینه صد سال دیگه هم همینه

A       Bb                            C                                  Gm                     Dm

این دیگه حرف آخره عمر تو داره می گذره        تموم که شد بروت نیار انگار نه

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد شوق سفر نداشتی از احسان خواجه امیری

آکوردهارو باره دار بگیرید   ریتم 4-4

Gm                           G#                                           Gm                       Cm

شوق سفرنداشتی قسط گذر نداشتی                       من باتو زنده بودم (اما خبر نداشتی) ۲بار

Cm         Gm                     G#                                               Gm                 Cm

رفتیو توی قلبم یادتو جا گذاشتی                              روی تموم حرفات (یکدفه پا گذاشتی) ۲ بار

Cm                   G#                                                                A#             Cm

بی تو کدوم ستاره پابه شبم بذاره                            ابر کدوم آسمون رو تشنگیم بباره

Cm                      G#                                                           A#                     Cm

بی تو چی مونده با من جز یه صدای خسته              جز یه نگاه خاموش (جز یه دل شکسته) ۲بار

Gm          Cm                                                       Gm         Cm

(( بالو پرم بودی خبر نداشتی                                    تاج سرم بودی خبر نداشتی

Gm              G#                                            Gm                               Cm

سایه به سایه هر طرف که بودم                             همسفرم بودی خبر نداشتی)) ۲ بار

Gm                          G#                                            Gm                             Cm

پرزدیو ندیدی باله سفر نداشتم                              گفتی رهاشو اما من دیگه پر نداشتم

Cm                            G#                   A#                        Gm                                    Cm

کوهه غمو رو شونم دیدیو بر نداشتی                    من باتو زنده بودم اما خبر نداشتی اما خبر نداشتی

 

شوق سفر نداشتی....

 

www.taknavazjavan.blogfa.co

آکورد میوه ممنوعه از احسان خواجه امیری

میشه خدارو حس کرد تو لحظه های ساده                    تو اضطراب عشقو گناه بی اراده

Cm               Gm       Cm           Fm                                        Gm                            Cm

بی عشق عمر آدم بی اعتقاد میره                              هفتاد سال عبادت ((یک شب به باد میره)) ۲

Cm            Gm                    Fm                            Cm                                      Fm

وقتی که عشق آخر تصمیمشو بگیره                           کاری نداره زوده یا حتی خیلی دیره

Cm             G#         Gm                                   Cm                                          Fm

ترسیده بودم از عشق عاشقتر از همیشه                    هرچی محال می شد با عشق داره میشه

Cm       Gm

انگار داره میشه

Gm              Cm                                           Gm                     Cm

عاشق نباشه آدم حتی خدا غریبست                        از لحظه های هوا هوا می مونه و بس

Cm           Gm    G#                                                  Cm                Gm        Cm

نترس اگه دل تو از خواب کهنه پاشه                           شاید خدا قصتو از نو نوشته باشه

Cm           Gm

از نو نوشته باشه

وقتی که عشق ....

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد برای آخرین بار از احسان خواجه امیری

Intro      Dm            D7         C           Gm         C             Bb        Am              Dm

 

A         D#        A#           C                                  Gm        D7               Dm

برای آخرین بار خدا کنه بباره                                تو این شب کویری یه قطره از ستاره

Dm      A          D#       Gm                                A#    C                     Dm

همیشه بودی من تورو ندیدم انگار                       بگو بگو که هستی برای آخرین بار

Dm   C    F         C      Gm    D7                                Dm  A# C  Gm   D7     Dm

وقتی دوری تنهایی نزدیکه                                 قلبم بی تو می ترسه تاریــــــــــــــکه

 

آرپژ :

A       Gm           D#      A#                                  Gm                        Dm

چه لحظه ها که بی تو یکی یکی گزشتم             عمرمو بردن اما یه لحظه برنگشتم

Dm   Gm              A         A#                 Gm              D7                      Dm

تو چشم من نگاه کن منو به گریه نسپار             حالا که با تو هستم برای اولین بار

                                                               Dm

برای آخرین باری ....

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

نوشته شده در چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت 19:1 توسط محمد| |

 

 

آکورد نمیدونی از احسان خواجه امیری

گام:فا دیز مینور هارمونیک

ریتم: باسانووا ۴/۴ راک

#C.................................
تو چشمات مال من نیست و

#C.................................
نگات دنبال من نیست و

E...................#C..
چشات رو دزدکی دیدم

Fm#.............................E
تو قهوه ات فال من نیست و

Fm.#..................................................D
نمی دونی دیگه حالی توی احوال من نیست و

....D
نمی دونی

#C......................................................
تو از من دلخوری اما این ها اشکال من نیست و

.#Fm#.................................E........................C
از اون وقتی که هیچ گوشی دیگه اشغال من نیست و

Fm#...........................D...........................E
نه تو ، نه هیچ کس دیگه تو استقبال من نیست و

D.......
نمی دونی


..#Fm.#.................Bm............................C.
تو قلب تو دیگه جایی واسه امثال من نیست و

C.#..................Bm............................#Fm
یه ذره دلخوشی حتی توی اقبال من نیست و

..#C#..................................Bm.....................C...
بهارش این جوری باشه ، نه امسال ، سال من نیست و

C#........................D.............Bm
نمی دونی ، نمی دونی ، نمی دونی

#C.................................
و چشمات مال من نیست و

#C.................................
نگات دنبال من نیست و

E...................#C..
چشات رو دزدکی دیدم

Fm#.............................E
تو قهوه ات فال من نیست و

Fm#...................................................D
نمی دونی دیگه حالی توی احوال من نیست و

....D
نمی دونی...

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد فال از احسان خواجه امیری

Bm       A           G       Bm    Em                 Bm

منو ویرون کنی آباد میشم تو زندونم کنی آزاد میشم

Bm         A              G        Bm          Em                  Bm

آره مجنون میشم وقتی که تلخی یکم شیرین بشی فرهاد میشم

Bm       A          C        Bm        Em                   Bm

تو هر جا باشی دنبالت منم من دیگه تقدیر امسالت منم من

Bm         Am          C          Bm        Em              Bm

اگه حافظ اگه قهوه اگه رمل بگیر میبینی تو فالت منم من

Bm       A             C        Bm      Em                   Bm

می دونم عشق تو تاخیر داره ولی اصرار من تاثیر داره

Bm       Am          C        Bm        Em                   Bm

تو هم  دیوونه ی من میشی آخر تب مجنون بدون واگیر داره

Bm                           A           Bm                                    A

خیال کردی همیشه مهلتی هست واسه نازت همیشه طاقتی هست

Bm             A                    Bm                              A      

اگه من عاشقت باشم درسته برای تو همیشه مهلتی هست

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

 

 

 

آهنگ گریه از احسان خواجه امیری

آهنگ : گریه
گام: ر مینور (Dm)
ریتم: رومبا ۴/۴

توضیح ریتم : بیت اول با آرپژ یا اینکه رو سیم ها بکشید و بقیه با ریتم رومبا ۴/۴

Dm...Gm......................Dm

گریه نمی کنم نه اینکه سنگم

Gm...........................Dm
گریه غرورم رو به هم می زنه

...Gm............................
مرد برای هضم دلتنگی هاش

Dm....C......Bb...........Gm
گریه نمی کنه ، قدم می زنه

Dm...Gm......................Dm

گریه نمی کنم ، نه اینکه خوبم

Gm...........................G#aug....Dm

نه اینکه دردی نیست ، نه اینکه شادم

Dm.....Gm......Bb..............C..........................Gm
یک اتفاق نصفه نیمه ام که ، یهو میون زندگی افتادم


Dm......Bb...........Dm
یک ماجرای تلخ ناگزیرم

Gm....G#aug.................Dm
یک کهکشونم ولی بی ستاره..

..C...........Gm
یک قهوه که هرچی شکر بریزی

Dm.....Gm.......................C
بازم همون تلخی ناب رو داره

Gm....G#aug.......Dm
اگر یکی باشه من رو بفهمه

Gm....G#aug..........Dm
براش غرورم رو به هم می زنم

C..........................Gm
گریه که سهله ، زیر چتر شونش

Bb.C.Dm.A.............A7
تا آخر دنیا قدم می زنم

گریه نمی کنم نه اینکه سنگم
گریه غرورم رو به هم می زنه

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد خوشبختی از احسان خواجه امیری

گام: سل مینور... سی بمل ماژور

ریتم : 4/4 

توضیح ریتم : رومبا 1 بسیار آروم همراه با آرپژ  به آکورد های قرمز رنگ توجه بیشتری کنید

                                                         

Gm.................Gb aug...........Gm

می خواستم بهت بگم چقدر پریشونم

.C...................Gm ....................

دیدم خود خواهیه ، دیدم نمی تونم

F................Eb............Cm
تحمل می کنم بی تو به هر سختی

Gm....................Dm.................Bb
به شرطی که بدونم شاد و خوشبختی

Gm..................F...................Eb
به شرطی که بدونم شاد و خوشبختی


Gm..............................Bb
به شرطی بشنوم دنیات آرومه

Cm.........................G7................G
که دوسش داری ، از چشم هات معلومه

Ab..........................Cm
یکی اونجاست شبیه من ، یک دیوونه

Gm..................Fm.................Cm
که بیشتر از خودم ، قدر تو رو می دونه


Gm..............Cm...Gm.....................Cm
چیکار کردی که با قلبم به خاطر تو بی رحمم


Bb..Gm...........................Cm
تو می خندی ، چه شیرینه گذشتن


Gm...............................Cm..
تازه می فهمم ، تازه می فهمم


Gm........Cm...................Gaug
تو رو می خوام ، تموم زندگیم اینه

Cm.............................Bb
دارم می رم ، ته دیوونگیم اینه

F................Eb.............Cm
نمی رسه به تو حتی صدای من

GmGm9..............Dm.................Bb
تو خوشبختی ، همین بسه برای من

Gm..................F...................Eb
تو خوشبختی ، همین بسه برای من


Gm..............Cm...Gm.....................Cm
چیکار کردی که با قلبم به خاطر تو بی رحمم


Bb..Gm...........................Cm
تو می خندی ، چه شیرینه گذشتن


Gm...............................Cm..
تازه می فهمم ، تازه می فهمم

 

 

 

آکورد شیرین از احسان خواجه امیری

نوع ریتم : 6.8 ایرانی (رقصی)

A.............Gm...............................A

بذار همه بپرسن این کیه داره می خونه

A..........Gm..................A
بذار غم ته ترانه نا گفته نمونه

A..................................................Gm
بذار بفهمن این صدای خسته مال من نیست

A........Bb.........C................Aبذار همه بدونن این ترانه مال اونه


C...................................................Dm
می خوام بخونم از چشای تو ، نگو نمی شه

 

Bb..........................................Cغمی که از نگاه تو میاد ترانه می شه

Dm......Am.......C.................Bbتو شیرینی با نمک ترین ترانه هامی

A....Gm....Bb........C....................Dmنه دیروزی نه امروزی ، تو فردایی همیشه

C...................................................Dmمی خوام بخونم از چشای تو ، نگو نمی شه

 

Bb..........................................Cغمی که از نگاه تو میاد ترانه می شه

Dm......Am.......C.................Bbتو شیرینی با نمک ترین ترانه هامی

A....Gm....Bb........C....................Dm
نه دیروزی نه امروزی ، تو فردایی همیشه

A...............Bb........Gm..............Aنشونی تو رو شبیه گریه هام می دونم

A.......Bb........Gm..........................Aمی خوام گمت کنم ، نبینمت ، اگر بتونم

Bb..............................C...............Dmمیون خاطرات من نشستی ، گم نمی شی

A..............Gm................Bb....................C
اگه هستی ، اگه نیستی می خوام برات بخونم

Bb..............................C...............Dmمیون خاطرات من نشستی ، گم نمی شی

A..............Gm................Bb....................Cاگه هستی ، اگه نیستی می خوام برات بخونم

C...................................................Dmمی خوام بخونم از چشای تو ، نگو نمی شه

 

Bb..........................................Cغمی که از نگاه تو میاد ترانه می شه

Dm......Am.......C.................Bbتو شیرینی با نمک ترین ترانه هامی

A....Gm....Bb........C....................Dmنه دیروزی نه امروزی ، تو فردایی همیشه

 

 

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آكورد آهنگ اگه دستم به جدایی برسه از احسان خواجه امیری

 

 Em    C   D   Bm   Em         -       اینورتور

Em               Bm C                                        Bm               Em

اگه دستم به جدایی برسه                            اونو از خاطره هام خط می زنم

Em         Bm C                                           Bm           Em

از دل تنگ تمومه آدما                                   از شبو روزه خدا خط می زنم

Em         Bm C                                           Bm           Em

اگه دستم برسه به آسمون                           با ستاره ها قیامت می کنم

Em         Bm    C                                           Bm           Em

نمی ذارم کسی عاشق نباشه                     ماهو بین همه قسمت می کنم

                             Em    C   D   Bm   Em      -    اینورتور

Em      C         Am                                   Bm                  Em

وقتی گاهی منو دل تنها می شیم                 حرفهای نگفتنی رو می شه دید

Bm          D     C    D                                     Am            E7       Em

می شه تو سکوت بین  ما دوتا                          خیلی از ندیدنیهارو شنید

 Em        Bm      C                                                 Bm    Em

قصه جدایی ما آدما                                     قصه دوری ماست از خودمون

Em   D     Bm      C                                            Bm          Em

دوری منو تو از لحظه عشق                         قصه سادگی گم شدمــــــــــــــون

 

 

نوشته شده در چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت 18:54 توسط محمد| |

آکورد اعتراف از احسان خواجه امیری

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

نام آهنگ : اعتراف
خواننده : احسان خواجه امیری
ریتم     : 4.4 اسلو
گام     : ر ماژور

Gm                                  D                              Gm

دو سه روزه که مات و بی ارادم  یه چیزی فکرمو مشغول کرده

D          Cm                    Eb         D                        Gm

همین عشقی که درگیر هواشم  منو نسبت به تو مسئوول کرده

Gm                                       D                    Gm

از اون رابطه معمولیمون  چه عشقی سر گرفت تو روزگارم

D    G          Bb        F           Cm        G7       G        Gm

دو سه روزه که بعد از این همه سال واسه تو ادعای عشق دارم

D                            Bb      Gm                            Cm

نمی بینی دارم جون میدم اینجا  نمی دونی به تو محتاجم اینجا

D                         Bb       Gm                             Cm

چقد راحت منو وابسته کردی  دارم دیوونه می شم کم کم اینجا

D          Bb               F     Cm      G              Gm

میخوام مثه قدیما مثه سابق  یه وقتایی یکی با من بخنده

D           Bb                  F         Cm   G               Gm

یکی باشه که دستامو بگیره  یکی باشه که زخمامو ببنده

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد خلاصم کن از احسان خواجه امیری

نام آهنگ: خلاصم كن     
خواننده  : احسان خواجه امیری 
گام       : لا ماژور  
ریتم         : نوعی 3.4

 
A                                     Bm
غروبم مرگ رو دوشم   طلوعم کن تو میتونی

F#m                                     G
تمومم سایه می پوشم     شروعم کن تو میتونی

A                                    Bm
شدم خورشید غرق خون  میون مغرب دریا

F#                A                             G
منو با چشمای بازت   ببر تا مشرق رویا

G                                   Bm
دلم با هرتپش با هر  شکستن داره میفهمه

F#m                      A                            Em
که هر اندازه خوبه عشق  همون اندازه بی رحمه

G                                  Bm
چه راههایی که رفتم تا  بفهمم جز تو راهی نیست

F#m                            G                                 A
خلاصم کن از عشقایی  که گاهی هست و گاهی نیست

G                                               Bm
تو خوب سوختن رو میشناسی  سکوتو از اونم بهتر

F#m                    A                   Em
من آتیشم یه کاری کن  نمونم زیر خاکستر

G                                    Bm
میخوام مثل همون روزا  که بارون بود و ابریشم

D            F#m           A             Em
دوباره تو حریر تو  مثل چشمات ابریشم

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد نمی دونم از احسان خواجه امیری

آهنگ      : نمی دونم
خواننده    : احسان خواجه امیری 
ریتم        : چهار چهارم 4/4
گام اصلی : لا دیز مینور          
گام         : لا مینور             

 

Bb.................Am   Bb................ Am
از این زندگی خالی، منُ ببر به اون سالی
Am................ Bb... Am............. Dm
که تو اسممُ پرسیدی، به روزی که منُ دیدی
Am............. Gm............ Bb.......... Am
به پِله‌های خاموشی، که با من روبرو میشی
Am.............. Bb............ C............... Bb
یه جور زُل بزن انگاری، نمیشه چشم برداری
Am........... Dm............ Am........ Dm
منُ ببر به دنیامُ، به اون دستا که میخوامُ
Am.......... Bb............. C........... Bb
به اون شبا که خندونم، که تقدیرُ نمیدونم
Bb................ Am    Bb................ Am
از این اشکی که میلرزه، منُ ببر به اون لحظه
Am.......... Bb.......... Am............ Dm
به اون ترانه‌ی شادی، که تو یاد من افتادی
Am............ Gm............. Bb............ Am
به احساسی که درگیره، به حرفی که نفس‌گیره
Am............ Bb........... C............. Bb
از این دنیا که بی‌ذوقه، منُ ببر به اون موقع
..... ...........Gm..................... Dm
از این دوری طولانی، منُ ببر به دورانی
C............. Dm............ C........... Dm
که هر لحظه تو اونجایی، زیر بارون تنهایی
Am........ Bb........... Am.......... Bb.... Am
منُ ببر به اون حالت، همون حرفا همون ساعت
C........... Dm................ Bb............ Am
به اندوه غروبی که، به دلشوره‌ی خوبی که
Am......................... Bb....................... C
تو چشمام خیره می‌مونی، به من چیزی بفهمونی

آکورد خودت خواستی از احسان خواجه امیری

آهنگ    : خودت خواستی   

 آلبوم     : یه خاطره از فردا

خواننده : احسان خواجه امیری

 ریتم     : چهار چهارم 4/4

گام      : لا ماژور 

 

A           D                             A
خودت خواستی که من مجبور باشم

   A                         Bm
برم جایی که از تو دور باشم

A           D            A
تو پای منو از قلبت بریدی

   A                                  Bm
خودت خواستی که من اینجور باشم

E                                         F#m
خودت خواستی که احساسم بشه سرد

        A            D               Bm
خودت خواستی نمیشه کاریم کرد

E                                  F#m
می دیدم دارم از چشمات میفتم

   F#m             E     Bm
مدارا کردم و چیزی نگفتم

D                         A
برام بودن تو بازی نبود و

E                 D
به این بازی دلم راضی نبود و

A             Bm              D
از اول آخرش رو می دونستم

F#m         E                D
تو تونستی ولی من نتونستم

E                        F#m
برات بودن من کافی نبود و

A                     E      E
حقیقت این که می بافی نبود و

        Bm                     A
دارم دق می کنم از درد دوریت

F#m         D                    E
میخوام مثل تو شم اما چه جوری

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد تمومش کن از احسان خواجه امیری

 ریتم آهنگ 2/4 :
  گام : لا ماژور

A………..Gm………..Bb………………               A…….Gm…………………….A
از اول هم من و تو ما نبودیم                من و تو مال یه دنیا نبودیم

C………Gm……….Bb……………… A      Edim…       Gm………………….. A
از اول هم توو اون سردرگمیهات            می گفتیم با همیم اما نبودیم

A…….. Bb………….C………              A………… Bb…………………...C
تمومش کن بیا از هم جدا شیم              بیا اینقدر تکراری نباشیم

A…………G…………..Bb…………….        Gm……….Bb…………………………C
تمومش کن تا همینجا توی لحظه          از این تنهایی با هم رها شیم

                  A…… Bb………………Gm…………..              Bb……………. Edim……………A
تمومش کن ته این جاده بسته               تهش مایی که قلبامون شکسته

A………… Bb………Gm………………            Bb………… Edim……………… A
بگو اینجا کجای قصه ی ماست            نگاه کن اول راهیم و خسته

A……………… Gm………. Bb………..      Dm…………..F…………………Bb…….. نترس از اینکه حرفام دلنشین نیست       تموم سهم ما از عشق این نیست

     A……………Gm……………… Bb………..                    Dm………… F……. Bb……. 
ما عشق اول هم بودیم اما                   همیشه عشق اول بهترین نیست

A……………….Bb……………C
تمومش کن با از هم جدا شیم ...

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد رفتنی از احسان خواجه امیری

گام:می مینور

ریتم : 4/4 با سرعت 95 تا 100

 

Am................................................Em

تو می ری با یکی دیگه که قدر تو رو نمی دونه

Em..................................................Am
که رویات رو نمی فهمه ، نگاهت رو نمی خونه


Am................................................Em
به تو عادت کنه شاید ، یا شاید عاشقت باشه

Em...........D.......................................Am

ولی قلبش می تونه رو کسی غیر از تو هم واشه


C..........................D
تو رو اصلا نمی شناسه

Em.....................D

براش فرقی نداری تو

C..........................D
تو رو اصلا نمی شناسه

Em.....................D

براش فرقی نداری تو


Em..............................
جواب عشق رو چی می دی

Am.......Esus2
جواب آرزوهات رو

Em...............................D........................Am
جواب اون که بعد من ، می خواد عاشق بشه با تو

Am....................................................Em....
تو می ری با یکی دیگه ، که از چشات نمی ترسه

Em..........................D.......................Am
نمی دونه که این یعنی شروع مرگ ما هر سه

C..........................D
تو رو اصلا نمی شناسه

Em.....................D

براش فرقی نداری تو

تو می ری با یکی دیگه که قدر تو رو نمی دونه
که رویات رو نمی فهمه ، نگاهت رو نمی خونه

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

 

 

 

 

 

آکورد تب تلخ از احسان خواجه امیری

گام : سل مینور

ریتم : 4/4 رومبا با سرعت 80 تا 85

تب تلخ

D..................F#dim7........Gm
خدا ما رو برای هم نمی ‏خواست

Gm................F........................Cm
فقط می ‏خواست هم رو فهمیده باشیم

D...............F#dim7........Gm
بدونیم نیمه ی ما ، مال ما نیست

Gm................F........................Cm
فقط خواست نیمه ‏مون رو دیده باشیم

Cm............G7.................G
تموم لحظه‏ های این تب تلخ

Gm..........F#dim7.........Ab
خدا از حسرت ما با خبر بود

Cm..................G7.................G
خودش ما رو برای هم نمی ‏خواست

G7..Gsus4....F#dim7...........Ab
خودت دیدی دعامون بی ‏اثر بود

D........................................Gm
چه سخته مال هم باشیم و بی هم

Gm........................................Cm
می ‏بینم می ری و می ‏بینی می رم

D..................................Gm
تو وقتی هستی اما دوری از من

Gm........D.......................Cm
نه می شه زنده باشم ، نه بمیرم

C..............................Bb
نمی گم دلخور از تقدیرم اما

Gm...............Ab..................Cm
تو می دونی چقدر دلگیره این عشق

C.................................Bb
فقط چون دیر باید می ‏رسیدیم

Gm.....................Fm.............Ab
داره رو دست ما می ‏میره این عشق

 

Cm............G7.................G
تموم لحظه‏ های این تب تلخ

Gm..........F#dim7........Ab
خدا از حسرت ما با خبر بود

Cm..................G7.................G
خودش ما رو برای هم نمی ‏خواست

G7..Gsus4....F#dim7...........Ab
خودت دیدی دعامون بی ‏اثر بود

D..................F#dim7........Gm

خدا ما رو برای هم نمی ‏خواست

Gm................F........................Cm
فقط می ‏خواست هم رو فهمیده باشیم

نوشته شده در چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت 18:52 توسط محمد| |

 

 

آکورد جمعه از محسن یگانه

C#Mهر جمعه دارم من به خودB م می گم که امروز تو میاAی


C#Mاما وقتی که دیگه غروبB می شه دلم G#Mمی دونه نمی یای


C#Mهر غروب جمعه من بایهB سبد یاس پرپرمیA شینم منتظرت

B تا تو بیای ازسفرA

C#Mهر جمعه دارم من به خودBم می گم که امروز تو میاAی


C#Mاما وقتی که دیگه غروبB می شه دلم G#Mمی دونه نمی یای


C#Mهر غروب جمعه من بایهB سبد یاس پرپرمیA شینم منتظرت


B تا تو بیای ازسفAر-B تا تو بیای از سفرC#M   A

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد ای دل تنها از محسن یگانه

8/6 


Gm.........................Cm


ای دل تنها چیه چشم انتظاری؟


Bb...............................


وای یه لحظه یه دم آروم نداری


Bb........................Ab

 

 


مثل زمستون تو حسرت بهاری


Gm.........................Cm

 

 


باز عشقت خیمه زد رو خونم


Bb...............................


باز یادت آتیش زد به آشیونم


Bb...................Ab


باز بی تو باید تنها بمونم


Gm.................


بیا سکوت لبهات


Ab......................


هنوز حرمت خونست


Gm.................Fm................


پرنده ی دل من هنوز بی آشیونست


Ab..............Gm.................


بیا پر از امیده هنوز این دل خسته


Gm......................Fm..................


هنوز به پای چشمات پای عشقت نشسته

 

آکورد گیرم بازم بیایی از محسن یگانه

قسمتهای داخل پرانتز را روی سیم ها بکشید


( AMگیرم بازم بیایی از عاشقی بخونی  گیرم تا دنیا دنیاستBb بخوای پیشم بمونی


Cرو غمم نبودی خوشیتBb بادیگرون بود من و به کیF فروختی اونBb از ما بهترون بود AM)


ریتم
INTRO:AM 
 
AMگیرم بازم بیایی از عاشقی بخونی  گیرم تا دنیا دنیاستBb بخوای پیشم بمونی


Cرو غمم نبودی خوشیتBb بادیگرون بود من و به کیF فروختی اونBb از ما بهترون بود AM


AMمی یای بیا ولی حیف حیفBb که خیلی دیره حالا کهF خاطراتتBb یکی یکی AMمی میره


 
AMکی گفته بود که تنهام وقتی تورو ندارمBb بازم می گم بدونی منمC خدایی دارم AM 
 
INTRO:AM 
 
AM(برگشتی اما انگارBb تو باختی توی بازی Cغرورتم شکستمBb به چیت داری می نازی


Cغرورتم شکستمBb به چیت داری می نازی) AM


INTRO:Bb


Bbبرگشتی اما انگاC تو باختی توی بازی غرورتم شکستمBb به چیت داری می نازیAM 
 


AMگیرم بازم بیایی از عاشقی بخونی  گیرم تا دنیا دنیاستBb بخوای پیشم بمونی


Cرو غمم نبودیBb خوشیت بادیگرون بود من و به کی فروختیF اون ازBb ما بهترون بود AM

 

 

آکورد چی بگم که خیلی تنهام از محسن یگانه

Cm]چی بگم كه خیلی تن[Gm]هام [Cm]میدونی یاری ندا[Gm]رم


 [Cm]چی بگم كه غیر [Gm]غصه [Ab]دیگه دلداری ندا[Gm]رم [Ab]دیگه دلداری ندا[Gm]رم


 [Cm]هیچ كسی پا نمی ذا[Gm]ره [Cm]به سر و چه‌ی خیا[Gm]لم


 [Cm]هیچ كسی نداد جوا[Gm]ب [Ab]این سوال بی جوا[Gm]بم [Ab]این سوال بی جوا[Gm]بم


 [Ab] این سوال بی جوا[Gm]بم [Ab]این سوال بی جوا[Gm]بم


 [Cm]هر كی اومد دو سه رو[Gm]زی[Cm] از دلم بازیچه ای [Gm]ساخت


 [Bb]دلمم مث عرو[Ab]سك [Bb]ساده بود [Ab]دل به دلش [Gm]باخت


 [Cm]گله و گلایه ای نیست [Gm]گل و گلایه ای نیست


 [Cm]بی وفایی رسم عشق [Gm]بی وفایی رسم عشق

 [Bb]عاشقا تنها می مو[Ab]نن [Bb]تنهایی [Ab]مرام [Gm]عشق

 [Cm]چی بگم

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

آکورد میدونی از محسن یگانه

Intro: DM6-DM-AM-AM7-Bb-AM7-DM

DMمیدونی طاقتDM6 جداییAM رو ندارم
 
  AM با تو منAM7 مثل صد تابهارم DM 

DM6می خوامDM که، نری توAM7 ازAM کنارم
  (Bb ازت زیادAM7 خاطره دارمDM ) 2 بار

DM6می خوامDM اسمت وAM من نفسAM7
بزارم     AMاز تو بگمAM7 در سایه سارم DM

DMهر جاDM6 بری منAM7 دوستAM می دارم
 
    (Bb از عاشقایAM7 این دیارمDM ) 2 بار

ریتم 4/2

INTROM6-DM-AM-AM7-Bb-AM7-DM
 

DMبه یاد شبایAM زیر بارون  
      
 که خیسAM7 می شد تمام سرو پاهامون DM

DMشبا همشAM من خوابAM7 تورو می بینم
 
  (Bb بین هفتاAM7 آسمون رو زمینمDM ) 2بار

ریتم 4/4

DMمیدونی طاقتDM6 جدایی روAM ندارم
   AM با تو من AM7مثل صد تا بهارمDM

DM6می خوامDM که، نری توAM7 ازAM کنارم 
   (Bb ازت زیادAM7 خاطره دارم DM) 2 بار

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد ماه عسل از محسن یگانه

 

Dm      Am        C                        A#                              A#                      Dm

منو درگیر خودت کن تا جهانم زیروشه             تا سکوت هر شب من با هجومت روبروشه

Am         C                   A#                    A#                                 Am

بی هوا بدون مقصد سمت طوفان تو میرم       منو درگیر خودت کن تا که آرامش بگیرم

Dm      A#      F7                   Am                 Am                   A#            Dm

با خیال تو هنوزم مثل هرروزو همیشه           هر شب حافظه من پر تصویر تو میشه

Dm           Am                        F7                  F7                                       Dm

(( با من غریبگی نکن با من که درگیر توام        چشماتو از من برندار من مات تصویر توام )) ۲بار

Dm              F

من مات تصویر توام ...

                                                          ملودی

A#                                   Dm

تو همین جایی همیشه با تو شب شکل یه رویاست

                                                                Am            A#                       F7

                                                                آخرین نقطه دنیا تو جهان من همینجاست

Am                   Dm

تو همین جایی و هرروز به تنهایی دچارم

                                                             Dm                     A#              C

                                                            منو نزدیک خودم کن تا تورو یادم بیارم

 

باخیال تو هنوزم ....

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد چشمای خیس از محسن یگانه

Em              C    Am

دوباره نمی خوام چشای خیسمو کسی ببینه       

                                                                               Am                G        F 

                                                یه عمره حالو روز من همینه کسی به پای گریه هام نمی شینه

Am                         D    Em                 C   Am

بازم دلم گرفتو گریه کردم بازم به گریه هام می خندن

                                                Am                             D     Em               C    Am

                                                بازم صدای گریمو شنیدن همه به گریه هام می خندن

Em                C     Am

دوباره یگوشه می شینمو واسه دلم می خونم

                                                                                  Am                            G      F

                                                 هنوز تو حسرت یه هم زبونم ولی نمیشه و اینتو می دونم

Em             C     Am

دوباره نمی خوام چشای خیسمو کسی ببینه

                                                                                 Am                                   G      F

                                                 یه عمره حالو روز من همینه کسی به پای گریه هام نمی شینه

E7               Am            E7          Am

بازم دوباره دلم گرفته دوباره شعرام بوی غم گرفته

                                                  E7               Am                E7               Am

                                                 کسی نفهمید غمم چی بوده دلیل یک عمر ماتمم چی بوده

بازم دلم گرفتو گریه کردم ...

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

آکورد خاکسترم نکن از محسن یگانه

Am         G                  F                                           G                                 F

من بی تو هیچم تو باورم نکن                                       خیسم زه گریه تنها ترم نکن

Am         G               F                                                            G                F

عاشق نبودم تا با تو سر کنم                                        آتش نبودم خاکسترم نکن

Em         G                   F                                Em/G               Am       Em/G    Am

اگه عاشقت نبودم اگه بی تو زنده بودم                          تو بمون کی بی تو غصه می خورم

Am       G              Am                      Em/G             Am           Em/G       Am

اگه دل به تو نبستم اگه این منم که هستم                    ولی از هوای گریه ات برم

Em         G                F                           Em/G           Am       Em/G        Am

اگه شکفه دارم از تو اگه بی قرارم از تو                            تو بمون که آشیانه ام تویی

Am        F                                             G             Em         G                Em

به هوایت ای ستاره به تو می رسم دوباره                      اگه عاشقم بهانه ام توای

G                         F                                                      G                    F

دل کنده بودم از هم زبونیت                                         پنهون نکردی از من نشونیت

Am        G               F                                                    G                     F

من پا کشیدم از عهد بسته ام                                     تو پا فشردی بر مهربونیت

Em         G                F                                    Em/G         Am   Em/G        Am

اگه همزبون نبودم اگه مهربون نبودم                              چه کنم دل این دله شکسترو

Em         G                 F                           Em/G           Am   Em/G              Am

اگه سردو مرده بودم اگه پر نمی گشودم                         به تو بستم این دو بال خسترو

 

 

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد دلمو بردی از محسن یگانه

Em               dm      F         Em                              Em               Dm       F        Em

دلمو بردی باز از نو دیگه چی میخوای                          دارو ندارم مال تودیگه چی میخوای

Em     Dm        F         Em                                     Em        Dm        F          Em

 برو بزار بسوزم با بی کسی هام                                 برو بزار بمونن دلواپسی هام

Em     Dm        F         G                                     Em        Dm        F          Em

هیچی نپرس فقط بروولی فراموشم نکن                        شمعم و آتیشم به پابرووخاموشم نکن

Em     Dm        F         G                                     Em        Dm        F          Em

اگه یه روز ورق زدی دفتر خاتراتتو                              یادت بیاد قلب منو میشینه چشم به راه تو

Em                  DM                                                   F                                            E7

آره برو ولی بدون اینجا یکی میمرد برات                         باور نکردی عشقشو اگه قسم میخورد برات

Em                  DM                                                   F                                            E7

میری برو ولی فقط اینو یادت باشه عزیز                        اشک زلالتو جلو چشم غریبه ها نریز

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

نوشته شده در چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت 18:42 توسط محمد| |

 

 

آکورد دو راهی از محسن یگانه

آهنگ و دانلود : دو راهی
خواننده : محسن یگانه
ریتم : 4/4گیتار 89

Am       Dm        Am               Dm

داری بی همسفر میری      مسیر اشتباهاتو

Am        Bb         Am              Dm

غبار بی کسی پوشوند        تموم رد پاهاتو

Bb                              C           Dm

بیا برگرد اون روزامو که همدیگرو داریم

                Dm         Am                C

کی گفته آخر خطیم         کی گفته آخر کاریم

Am             Dm          Am          Dm

تو دستاتو تکون میدی     همین جا آخر راهه

Am       Bb             Am               Dm

داریم از هم جدا میشیم   داریم میریم تو بیراهه

Am         Dm             Am             Dm

میترسیدم از امروزی    که تو قلب کسی جا شی

Am           Bb           Am         Dm

دارم فرداتو میبینم        محاله با کسی باشی

Bb                                 C              Dm

داری از اول جاده      دو راهی رو نشون میدی

               Dm           Am                 C

از این لحظه جدا میشیم  تو دستاتو تکون میدی

Bb                          C                 Dm

حالا من موندمو سایم  که از تنهایی بق کرده

Dm           Am           C              Bb

منو این نقطه پایان      که دنیامو قرغ کرده

 

 

آکورد نخواستم از محسن یگانه

   G                      Em                       F#m                Bm

نخواستم با غم بسازی نخواستم هیچی نگی نخواستم درد دلت رو دیگه با هیشكی نگی

Bm                    A                 G                    F#m                      Em

آخه عشق اجباری نیست تو زندون من نمون حالا كه فكر رفتنی دیگه از موندن نخون

Bm                    A                 F#m                                     Bm

تا دیدم می خوای بری دلم راتو سد نكرد برو فردام مال تو دیگه اینجا بر نگرد

Bm F#m  Bm                    A                F#m                                  Bm

بدون من بعد من دلتو هر جا جا نذار غم با من بودن و تو مِن بعد یادت نیار

G                      Em                       F#m                Bm

اگه شونت تكیه گاه پس چرا من تنها شدم چرا هر لحظه همیشه منم تنها با خودم

Bm                    A                 G                    F#m                      Em

یه تصویر از عكس چشمات روی دیوار دلم چقدر قصه م خنده داره چقدر بیكاره دلم

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد حیف از محسن یگانه

   F#m    G                    A  F#m   G   A       G

حیف نمیشه بمونی كنارم من كه جز تو كسی رو ندارم

    F#m                    A       F#m                    G

كاش كه پیشم بمونی یه لحظه این یه لحظه به یك عمر میارزه

F#m    G                  A      F#m   G   A       G

توی چشمام نگاه كن یه روده این چشا بی تو عاشق نبوده

F#m G  A F#m  A    G                                 A                  D

من نمی خوام كه با غم بسازم من نمی خوام به اشكام بنازم

F#m                            G A F#m                    Bm

آی تو كه از نگاه من  برید ی  با چنگ و دندون به هوا پریدی

F#m                            GAF#m                     Bm

خواستم با اشكام راهتو  ببندم   حیف كه چشاتو بستیو ندیدی

F#m                      G F#m                     Bm

تو می ری و رفتن تو می بینم باز به تماشای افق میشینم

  Bm AG F#m                           G F#m                     Bm

می ری و آتیش میكشی به جونم ترانه هام و واسه كی  بخونم

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد زندونی از محسن یگانه

(4/4)

Cm.........Fm.............Cm..........Fm....Cm

زندونی دلش میگیره پشت این درهای بسته

Cm................Bb.......G#................Bb

همه دیواره وجودش ، دلش از غصه شکسته

.Cm...........................D#

آجرهای دیوارو میشماره دونه دونه

....................................Bb

میله های زندون درد اونو میدونه(2)

Cm..........G....Cm

حسرت یه ابر ساده

Fm..............G........

حسرت یه ذره خورشید

.............D#.............

حسرت روزی که جز مهر

Cm..........G7.............

جز خوشی چیزی نمیدید(2)

 

 

 

 

آکورد نفرین از محسن یگانه

Am.................E7..........................E...........Em.................Bb.......................F                  

خدا کنه که حسرت خوشی به قلبت بمونه     یه بی وفا مثل خودت ریشه هات رو بخوشکونه

Am..............E7...........................E............ Em.............Bb......................F                              

یکی باشه که هر نفس آتیش به جونت بزنه   بهت خیانت بکنه زخم زبونت بزنه

Em..B.........Am...................................E).......Em..................F.................Em (                       

 کاشکی اونم بدونه که خوبی بهت نیومده       اینهمه خوبی آخرش چی به سر من اومده

Em............Bb...............F................Em..................B............Am....................E

پشت سرت هر جا بری نفرین من به راهته  به اون چشمه دربه درت به اون دل سیاهته                     

 Am.................E7..........................E...............Em.................Bb.................................F

همین قدرم که خواستمت از سرتم زیادیه   فکر نکنی تو قلب من یه لحظه از تویادیه                     

 Am.................E7..........................E...............Em.................Bb.................................F

خیال نکن به یادتم بدون که مردی تو دلم     خودت میدونی جای عشق نفرت رو کاشتی تو دلم   

(Em............Bb...............F................Em..................B............Am.............................E)

واسه همیشه از دلم دیگه میذارمت کنار              تموم بی وفاییات از تو بمونه یادگار

Em............Bb...............F................Em..................B............Am.............................E

حالا که میری یه نظر پشت سرت رو هم ببین ببین که تنها نمیشم تنها تو باختی نازنین                 

 Am.................E7..........................E...............Em.................Bb.................................F

الاهی هر کی که رسید پا روی قلبت بزاره     هر چی که با من میکنی یه روز به روزت بیاره            

 Am.................E7..........................E...............Em.................Bb.................................F

آهای رفیق نیمه راه آی تو که تنهایی میری          فقط یه نفرین میکنم تو اوج غربت بمیری 

 

 

 

آکورد خنجر برام بیارین از محسن یگانه

ریتم : ۴/۴

………….Cm………..Gm

خنجر برام بیارین من از تبار دردم
……………Cm………….Gm

عمریه بی طلوعم ،‌ مثل غروبی سردم

…………Cm……..Gm
آیینه دار غربت با آدما غریبه Gm……………Cm………..Gm

حوای چشمای من، در حسرت یه سیبه

…D…Cm7.…………Cm...
تاریكه سرنوشتم فانوسه من شكسته

…Gm……F…………….Cm
عمریه بغضی سنگین راه گلوم و بسته

D……Cm7…………………Cm..
از شب به شب رسیدم از كوچه ها به بن بست

Gm…………F……………Cm
آی آدمای سر خوش ، جایی برای من هست؟

Gm…………F………………………….
                                      جایی برای من هست ؟Gm………D…….......Cm

شبگرد قصه عشق تنها و بی پناهم Gm……Cm……D…………Cm

اشكم رو گونه ها تو، من سردی یه آهم                                     

 
خنجر برام بیارین ....

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد یکی بود یکی نبود از محسن یگانه

 F#               G                  F#

یکی بود ، یکی نبود ... زیر گنبد کبود

                                                                              

                  (G)   Bm      F#7                                         F#

                                       فارغ از هر چی خوشی ... پرنده خسته بود

                                                                    

                                             

 F#                       G                    F#

  عشقش و ازش گرفتن ... مُهر غم بهش زدن

                                                                         

              (F#)  (            )   G    Bm   F#7                                          

                                             زیر بار زندگــی ... پرشم شکسته بود

    

     F#               (G)                   (A)    (Bm)            

             اشک تو چشماش حلقه زد         خم به ابروش نیاورد

F#                G                         A        Bm           

             حتـی پــر شکستــش رو            به پر خاموشی سپرد

 F#                    G                        A        Bm           

             پـر کشید ، دوباره بـــاز             تو این زمونه ی غریب

         F#                    G                         A        Bm          

             زمونه ای که حتی عشق            کلامیـه واسه فـــریب

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد آخه دل من از محسن یگانه

 گام Am      ریتم  4/4 رومبا

Am توی آینه خودت ببین چه زود زود

توی جونی قصه اومد سراغت پیرت کنه

Em نذار که تو اوج جونی غبار غم بشینه رو دلت پیرو زمین گیرت کنه

Am منتظرش نباش دیگه اون تنها نیست تا آخر عمرت اگه تنها باشه اون نمیاد

EM خودش می گفت یروزی میزاره میره خودش می گفتF یه روز خاطرها تو می بره ازیادEM

Am آخه دل من دل سادهی من تاکی می خوای خیره بمونی به عکس روی دیوار

G آخه دل من دل دیونه دیدی اونم تنهات گذاشت بعد یه عمر آزگار

F آخه دل منG دل دیونه من تاکی خیره بمونی بهEM عکس روی دیوار

AM دیدی اونم رفت اونم تنهات گذاشت رفت

توموندی و بی کسی ویه عمر خاطره پیشه روت

G دیگه نمی یاد دیگه پیشت نمی یاد

از اون چی موند برات به جز یک قاب عکس روبه روت

F آخه دل منG دل دیونه من تاکی می خوای خیره بمونی بهEM عکس روی دیوار

( AM تاکی می خوای بشینی به پاش بسوزی

  تاکی می خوای بشینی چشم به در بدوزی

EM در پی پیدا کردن کسی برو کهF فقط واسی خودت بخواد تور )2

آخه دل من ...

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

 

 

آکورد هروقت که بارون میزنه از محسن یگانه

Gm                 Cm                 Gm               Cm                   Gm

گفتم که رفتنت یه روز قاب دلم رو میشکنه گفتی که این بخت تو بود تقدیر تو شکستنه

Gm                Bb                G#                   Bb                   Cm

هروقت که بارون میزنه تو رو کنارم میبینم حس میکنم پیش منی هنوزم عاشق ترینم

Gm                Cm                Gm                    Cm                       Gm

گفتم بمون یه روز میاد غصه هامون تموم میشه گفتی اگه باهم باشیم لحظه هامون حروم میشه

Gm               Bb                 G#                  Bb                  Cm

هروقت که بارون میزنه تو رو کنارم میبینم حس میکنم پیش منی هنوزم عاشق ترینم

Gm            G#                Cm                     Gm

وقتی رفتی همه دنیا رو سرم انگاری خراب شد و دلم شکست

Gm               G#                Cm                    Gm

ساز من زانوی غم بغل گرفت رفت و کز کرد گوشه ی اتاق نشست

Gm                 G#                     Bb                    G#                Bb

از وقتی رفتی هیچکسی همدرد و همرازم نشد هیچکسی حتی یه دفعه هم غصه ی سازم نشد

Gm              G#                Bb                 G#                    Bb

رفتی ولی بدون هنوز عاشقتم تا پای جون دل بهاریم عاشقه چه تو بهار چه تو خزون

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

 

آکورد خیال از محسن یگانه

Gm                         Cm                              Gm                                 Cm

خیال کردم یه عمر با من می مونه                           گمون کردن واسم یه همزبونه

Gm                    Fm                               Gm                               Fm

نگفته بود پی یه عشق دیگست                            تا تحقیر بشمو دل بسوزونم

Gm                   Cm                                  Gm                           Cm

نگفت به فکر فرصتی دوبارست                              برای دل بریدن فکر چارست

Gm      Bb            Ab                                            Bb                     Fm

نگفت به فکر تحقیر نگاها                                     شکستنه غروری پاره پارست

Gm                         Cm                                           Gm                  Cm

حالا به مرگ من راضی نمی شه                          می خواد جون بکنم واسش همیشه

Gm      Ab             Bb                                Ab                              Bb

به اون ظالم بگید نفرین این دل                            تا زنده ام به راه زندگیشه

Ab                    Gm                                Cm                          Gm

درسته کلی و بی کسو کارم                              ولی واسه خودم خدایی دارم

Gm          Ab        Bb                                        Ab                    Bb

برای دیدنه روزه عذابت                                     دارم ثانیه ها رو می شمارم

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد وقتی نیستی از محسن یگانه

(۴/۴) 

Em                      Dm F                    Em                         Dm F               Am

از عذاب رفتن تو    می سوزند تو اوج غربت   واسه بودن با تو    ندارم یه لحظه فرصت

Em                       Dm F                    Em                          Dm F                    Am

اینجا اشکه تو چشام     به کسی نشون ندادم اگه بشکنه غرورم    خم به ابروم نمی یارم

Em                                         Am  Em                                               Am

وقتی نیستی هر چی غصه ست تو صدامه وقتی نیستی هرچی اشکه تو چشامه

             Am         G              F              G                 Am           G          F                         G     

از وقتی رفتی دارم هر ثانیه از غصه رفتنت می سوزم کاشکی بودی و می دیدی که چی آوردی به روزم

Em                              Am Em                              Am

حالا عکست تنها یادگاره از تو خاطراتت تنها باقی مونده از تو

          Am       G                 F                G      Am          G                    F                           G

وقتی نیستی یاد تو هر نفس آتیش می زنه به این وجودم کاش از اول نمی دونستی من عاشق تو بودم

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد غربت من از محسن یگانه

غربت من (4/4)
Gm                 A                           Gm
غربت من هرچی که هست از با تو بودن بهتره
                Gm                      A
آخر خط زندگی این نفس های آخره
 Gm                                       Cm
وقتی دارم با هر نفس از این زمونه سیر می شم
 Gm                                        Cm
وقتی با یه زخم زبون از این و اون دلگیر می شم
Gm              A                   Gm
این آخر راهه دیگه باید که تنها بمیرم
                        Gm                   A
تنها تو اوج بی کسی تو غربت آروم بگیرم
Gm                   A             Gm
باید برم باید برم باید که بی تو بپرم
                              Gm                    A
آخ که چه سنگین می زنه این نفس های آخرم
Gm                      A                  Gm
سکوت من نشونه رضایتم نیست می دونی
                          Gm                 A
گلایه هامو می تونی از توی چشام بخونی
 Gm                                     Cm
بگو آخه جرمم چیه که باید اینجور بسوزم
                            Cm                   A 
هیچی نگم داد نزنم لبهامو رو هم بدوزم
Gm                                       Cm
دربه در غزل فروش منم که گیتار می زنم
                                        Gm            A
با هر نگاه به عکست انگار خودمو دار می زنم
Gm                        A                             Gm
نفرین به عشق به عاشقی نفرین به بخت و سرنوشت
                           Gm                    A
به اون نگاه که عشقتو تو سرنوشت من نوشت
Gm                     A                        Gm
نفرین به من نفرین به تو نفرین به عشق من و تو
                       Gm               A
به ساده بودن منو به اون دل سیاه تو

 

 

 

 

آکورد بنویس از سر خط از محسن یگانه

ریتم : 4/4


EM                               BM


بنویس از سر خط             بنویس که دلت دیگه بیاد اون نیست


 EM                               BM


بنویس که بدونه                 وقتی نباشه قلبت از قصه خون نیست


  BM                              EM


اون که گذاشت ورفت         یه روز سرش به سنگ می خوره بر میگرده 


 BM            A            G                            EM


دیگه صداش نکن              بذارخودش بیاد دنبالت بگرده


 G                               BM


بنویس از سر خط             بنویس که دلت دیگه بیاد اون نیست


 G                             BM


بنویس که بدونه                 وقتی نباشه قلبت از قصه خون نیست


 G                            BM


اون که گذاشت ورفت         یه روز سرش به سنگ می خوره بر میگرده 


 BM              A             G                           BM


دیگه صداش نکن              بذارخودش بیاد دنبالت بگرده


INTRO:BM-G-A


  EM                          BM


 دیگه گریه نکن               اخه اشک تو باعث شادی اونه


 EM                          BM


دیگه به پاش نسوز           اخه اون واسه دیگه دل نمی سوزونه


  BM                          EM


اگه می خواست می موند    حالا که رفتوقصش رفته زیادم


 BM               A                    G                            EM


اگه پیشم می موند             می دید جز اون به هیچکی دل نمی دادم


  G                          BM


 دیگه گریه نکن               اخه اشک تو باعث شادی اونه


 G                       BM


دیگه به پاش نسوز           اخه اون واسه دیگه دل نمی سوزونه


   G                           BM


اگه می خواست می موند    حالا که رفتوقصش رفته زیادم


  BM               A                 G                              BM


اگه پیشم می موند             می دید جز اون به هیچکی دل نمی دادم


  G                              BM


بنویس از سر خط             بنویس که دلت دیگه بیاد اون نیست


G                              BM


بنویس که بدونه                 وقتی نباشه قلبت از قصه خون نیست


  G                               BM


اون که گذاشت ورفت         یه روز سرش به سنگ می خوره بر میگرده 


BM             A            G                            BM


دیگه صداش نکن              بذارخودش بیاد دنبالت بگرده

نوشته شده در چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت 18:39 توسط محمد| |

         آهنگ   : یالان

         ملودی : محسن یگانه 

                  ریتم :  4/4

 

Bm           C            C           Bm        Bm

یالان .................. یالان …………........... آ..یا

              Am          C              Am          Bm

آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ

D                                       Bm

گری دوندورن گوردنمو  گیچ میشی

Bm          D                   Bm

بوشا سولدر دان ا نازلا گیچ لنی

D                                  Em

بیر آوچتو پراك ایچینی یار كندینی

Bm             Am                          C

دونیا دا اولوم دن باشكاسو بالان 2

Bm          D             Em

یالان       باشكاسو یالان

Bm              Am                          C

دونیا دا اولوم دن باشكاسو بالان 2

Bm          D             Bm          D             C              Am          Bm

آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ آ

 

ترجمه آهنگ یالان:

Geri döndüren gördün mü geçmişi

گذشته ای راکه پشت سر گذاشتی را دیدی

Boşa soldurdun o nazlı gençliği

آن جوانی نازنین را بی دلیل از بین بردی

Bir avuç toprak için yor kendini

برای مشتی خاک خودت را خسته می کنی

Dünyada ölümden başkası yalan

در دنیا بجز مرگ همه چیز دروغ است

Yalan başkası yalan

دروغ همه چیز دروغ

Dünyada ölümden başkası yalan

در دنیا بجز مرگ همه چیز دروغ است

Zaman kendine benzetmez herkes

زمان هیچ کس را شبیه خودش نمی کند

Hesapsız açar baharlar pembeyi

بهار بی حساب شکوفه ها را می شکفد

Açmadığın dalda sözün geçer mi

آیا می توانی شاخه ای را که نشکفته شکوفا کنی

Dünyada ölümden başkası yalan

در دنیا بجز مرگ همه چیز دروغ است

Sitem etme haberi yok dağların

شکوه نکن که کوهها خبر ندارند

Gözlerini ellerinle bağladın

چشمانت را با دستهایت بسته ای

Faydası yok geç kalınmış fidanın

فاید ه ای ندارد نهالی که دیر کاشته شده با شد

Dünyada ölümden başkası yalan

در دنیا بجز مرگ همه چیز دروغ است.

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد فداکاری از محسن یگانه

 

نام آهنگ : فداکاری

خواننده : محسن یگانه

ریتم : 4/4

 

Em                       D

موندم از كجا شروع شد كه تورو دوباره دیدم

C                     D

هنوز از راه نرسیده ته قصمون رسیدم

Em                                    D

یكی جز من تو دلت بود واسه این بود برنگشتم

G           C              D

وقتی لبخندتو دیدم حتی از خودم گذشتم

Em                              Am

این فداكاریه من رو دیگه جز من كی میدونه

C                   D          Bm    B   Em

جز توئی كه خوبیامو دیگه یادت نمیمونه

Em   D       C             D     Bm      D

شاید اصلا دگه یادت بره كه مثل قدیم جون منی

C         Am   Em     G

ولی یادت نره خوشبختی الآنتو مدیون منی

Em              Bm Em         Bm

وقتی محتاج تو بودم تو فداكاری نكردی

Em             Bm       Em      Bm

حال و روز منو دیدی اما باز كاری نكردی

Em                    Bm   Em         Bm

شونه خالی كردی از من با هزار عذر و بهونه

Em             Bm       C            Bm

درد و دل كردم دوباره با در و دیوار خونه

Em                              Am

این فداكاریه من رو دیگه جز من كی میدونه

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

 

آکورد آسمون همیشه ابری نیست از محسن یگانه

آ

 

آسمون همیشه ابری نیست

محسن یگانه

ریتم 4/4

Am                 F                                                           G     

آخر راه اومدن با روزگار                                 گره کوره ی که بخت منه

                      F                                            G      F         Am

که تموم اتفاقای بدش                                 شاهد زندگی سخت منه

F   

شاید این زخمی که از تو خوردم و                   از حرارتش زبون نمی کشم

G                                                                  E                       Am

یا تموم بی کس هامو همش                        فقط از دست زمونه می کشم

Dm                                                             Am

(بگو بازم هوامو داری و                                 مثل همه منو تنهام نمی ذاری

Em                                                             Am                  Dm

بگو هستی تا نترسونتم                              ظلمت این شب تکراری

                                 Am              

بگو هستی و روی ماهتو امشب                   پشت ابرا پنهون نمیشه

Em                                                       Dm

آسمون بخت تیره من                                 ابری نمی مونه همیشه) 2

 

Am                      Dm                               F             Em          Dm

من که پشتم به خودت گرم و باز                    هر چی این راه میام نمی رسم

Em       Dm        Am                                Dm        F              G

نکنه دستمو ول کردی برم                            که به هر چی که می خوام نمی رسم

Am      F         G     Em                            G                   F    Am

شایدم من اشتباهی اومدم                          که در بسته رو وا نمی کنی    

                    F           Em                      F      G       F         Am

من به این سادگی دل نمی کنم                    از تو که منو رها نمی کنی

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد غریبه از محسن یگانه

ریتم : 4/4

C#m           G#m  B                  A    F#m             B         A            G#m

یكی بود یكی نبود  هركی بود غریبه بود   از دلم خبر نداشت كه تورو از دلم ربود

       C#m                 G#m  B              A   F#m                B     A          G#m

هركی بود هرچی كه داشت  قد من عاشق نبود  واسه چشمای سیاه به خدا لایق نبود

C#m                    A                G#m           F#m              B     A         G#m

گول نگاشو خوردم و دلم رو بستم به چشاش  دیوونه بودم مثل شمع یه عمری آب شدم به پاش

C#m             A                             G#m  F#m            B                  A       B         G#m

بعد یه عمر آزگار عشق منو گذاشت كنار  رفت پیه یه عشق دیگه منو شپرد به روزگار

C#m                G#m  B           A                    F#m        B        A         B    G#m

از اولش هیچكی نبود  هیچكی به دادم نرسید  قصه ی من به سر رسید  دلم به عشقش نرسید

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

 

 

آکورد عذاب از محسن یگانه

آهنگ : عذاب

خواننده : محسن یگانه

ریتم : 2/4

Ab                 G#                  Cm

حالا که امید بودن تو در کنارم داره میمیره

Cm     A#              Fm                       A#

منمو گریه ی ممتد نصفه شب و دو باره دلم می گیره

#                         G#                  CmََA

حالا که نیستی و بغض گلومو گرفته چجوری بشکنمش

Cm                A#   G#   A#            Fm                 A#

بیا و ببین دقیقه هایی که نیستی اونقده دلگیره که داره از غصه میمیره

G#                                 Cm

عذابم میده این این جای خالیت زجرم میده این خاطراتو

G                                     A#

فکرم بی تو داغون و خستست    کاش بره از یادم اون صداتو

G#                                 Cm

عذابم میده این این جای خالیت زجرم میده این خاطراتو

G                                     A#

فکرم بی تو داغون و خستست    کاش بره از یادم اون صداتو

Gm                         Cm

عذابم میده                  عذابم میده

Gm                         G#

عذابم میده                  عذابم میده

G#                                       Cm

منمو این جای خالی که بی تو هیچ وقت پر نمیشه

A#                                      G#

منمو این عکس کهنه که از گریم دلخور نمیشه

A#                                     F#m

منمو این حالو روزی که بی تو تعریفی نداره

G      A#                                   G#

منمو این جسم تو خالی که بی تو هی کم میاره

Gm                       Cm

تا خوابتو میبینم میگم شاید وقتش رسیده

Gm                            Fm

بی خوابی میشینه توی چشمام مهلت نمیده نه

Gm                                    G#

دو باره نیستی تو شعرام حرفی واسه ی گفتن ندارم

Gm                                  Fm

دو باره نیستی و بغض گلومو میگیره باز کم میارم

Fm

حالا که امید بودن تو در کنارم داره میمیره

Cm

منمو گریه ممتد نصفه شب و دو باره دلم میگیره

G                                          Fm

حالا که نیستی و بغض گلومو گرفته چجوری بشکنمش

Cm                A#   G#   A#                                G#

بیا و ببین دقیقه هایی که نیستی اونقده دلگیره که داره از غصه میمیره

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

 

آکورد بمون از محسن یگانه

آهنگ : بمون

خواننده : محسن یگانه

ریتم : 4/4

Dm                 Am                         Dm                 Am

کاشکی تو رو     سرنوشت ازم نگیره        میترسه دلم   بعد رفتنت بمیره

Am           Gm        F            C           Am             Dm

اگه خاطره هام یادم     میارن   تورو       لا اقل از تو خاطرم نرو

Am       Gm             F           C              Am             Dm

کی مثل من واسه تو قلب شکستش میزنه    آخه کی واسه تو مثل منه

Bb             Dm               Am           Dm    Am

بمون دل من فقط به بودنت خوشه        منو فکر رفتن تو میکشه

Am        C           Bb        Am          Dm

لحظه هام تباه  بی تو   زندگیم  سیاه بی تو    نمیتونم

 

 

 

www.taknavazjavan.blogfa.com

 

 

آکورد آدما از محسن یگانه

آهنگ : آدما

خواننده : محسن یگانه

ریتم : رومبا

Dm                           Sekteh/Dm

آدما کلا دو دستن      یا زرنگن یا ساده

Dm               Bb                         C

ساده ها واسه زرنگا  سوژه ی سوء استفاده

Dm

یکی سادست مثل من   همش فکر دیگرون

Dm Am                Bb          Am                   Bb                   C

یکی زرنگه مثل تو  ، تو نخ کندن از اینو اون ، تو نخ کندن از اینو اون

Am           Bb                           C             Am                        Dm

یه آسمون آبی     سقف اتاق منه     شبای من پر خورشید    مثل روزام روشنه

C                                          Dm

آی ساده ها زرنگا   که با هم قهرین همیشه

Am                    Bb             C

دنیا بدون خنده    شوخی سرش نمیشه

C                                     Dm

فکر یه لقمه نونیم      فکر کرایه خونه

Dm Am                Bb          Am                         Bb                C

بابا اونی که اون بالاست     روزیو می رسونه     خودش روزی رسونه

 

آکورد ضربان معکوس از محسن یگانه

آهنگ و دانلود آهنگ : ضربان معکوس
خواننده                     : محسن یگانه
ریتم                          : 4/4

Dm         C                 Am   C        Am

تنها امید منکه ناامیده     امید من دوباره ته کشیده

Am                   Dm    Am                     Dm

لحظه به لحظه فکر نا امیدی این لحظات امونمو بریده

Dm         C              Am            C               Am

اون که می گفت با دستای دل من از قفس بی کسی آزاد شده

E                  Dm    Am                     Dm

چی شد که با گریه من شاد شد  با شبنم ، اشک من آغاز شد

Am                            Dm    Am                          Dm

از وقتی رفت یه روز خوش ندیدم خواستم دلم یه گوشه ای بمیره

Dm      E7            E           Am                 Dm

خسته شدم چه انتظار سختی یکی بیاد جون منو بگیره

Am                               Dm       Am                   Dm

قلب من از تپیدنش خسته شد   نبضم با ضربه های معکوس مرد

Am                          C           Am                        Dm

قلب من از خستگی خوابش گرفت   این دل نا امید و مایوس مرد

Dm    Em                A          Dm      Em         A

شاید صدای زخمیه دل من       مرهم زخمای دل تو باشه

E                           Am  Em           Dm             C

شاید که قصه ی جدایی من  نذاره که هیشکی از کسی جدا شه

نوشته شده در دوشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۰ساعت 19:17 توسط محمد| |

:: پرنده مهاجر :: سیاوش قمیشی :: 4/4 :: Dm ::

[Dm]ای پرنده مهاجر سفرت سلامت اما[C]

به کجا میری عزی[Bb]زم قفسه [C]تمومه دن[Dm]یا

روی شاخه های دوری چه خوشی داره صبو[C]ری

وقتی خورشیدی نبا[Bb]شه تو همی[C]شه سوتو کو[Dm]ری

میگذره روزای عمرت توی جاده های خل[Am7]وت

تا بخوای برگردی خو[Gm7]نه گم میشی [C]تو باغ غر[Dm]بت

واسه ما فرقی نداره هرجا باشیم شب نشی[Am7]نیم

دلخوشیم به اینکه شا[Gm7]ید سحرو [C]یه روز ببی[Dm]نیم

آخرش [Gm]یه روزی هج[Dm]رت در خو[Gm]نتو می کوبه[Dm]

تازه اون [C]لحظه می فه[Bb]می همه [C]آسمون غرو[Dm]به

 

:: تصویر رویایی :: داریوش :: 8/6 :: Gm ::

[Gm]شب از مهتاب سر [Dm7]میره
تمام [Cm7]ماه تو [Gm]آبه
شبیه عکسه یک [Dm7]رویاست
تو [Cm7]خوابیدی جهان [Dm7]خوابه
زمین [Cm]دور تو می [Gm]گرده
زمان [Eb]دست تو اف[Dm]تاده
تما[Cm]شا کن سکوت [Gm]تو
عجب [Dm]عمقی به شب [Gm]داده
تو خواب [Cm]انگار طرحی [Gm]از
گل و [Eb]مهتاب و لب[Dm]خندی
شب از [Cm]جایی شروع [Gm]می شه
که تو [Eb]چشماتو می [Gm]بندی


تو رو [Bb]آغوش می [Dm7]گیرم
تنم [Cm7]سر ریزه رو[Gm]یا شه
جهان [Eb]قد یه لا[Dm7]لایی
توی[Cm7] آغوش من [Gm]جاشه
تورو [Bb]آغوش می [Cm]گیرم
هوا تاریک تر [Gm]می شه
خدا [Eb]از دست های [Dm7]تو
به [Cm7]من نزدیک تر [Gm]می شه


زمین [Cm]دور تو می [Gm]گرده
زمان [Eb]دست تو اف[Dm]تاده
تما[Cm]شا کن سکوت [Gm]تو
عجب [Dm]عمقی به شب [Gm]داده
تمام [Cm]خونه پر [Gm]می شه
از [Eb]این تصویر [Dm]رویایی
تما[Cm]شا کن ، تما[Gm]شا کن
چه [Dm]بی رحمانه زی[Gm]بایی

 

:: کلاف :: محسن چاوشی :: 84 :: 6/8 :: C#m ::

کلاف

[C#m] کلاف سر در گم زند[F#m]گیمو [A]میشکا[#G]فم

[C#m] به عشق تو اونو دوباره [F#m]از نو [A]می با[#G]فم

[C#m] حتی اگه این خونه زن[F#m]دون بشه [A]میخن[#G]دم

[C#m]زندگیم از دست تو دا[F#m]غون بشه [A]میخن[#G]دم

[A]میگذره این [#G]دلخوریا [A]می گذره  

[A]عمر تو و [#G]من به خدا [A]می گذره

[A]میگذره این [#G]دلخوریا [A]می گذره

[A]عمر تو و [#G]من به خدا [C#m]می گذره

[C#m] کلاف سر در گم ...

[C#m] اون که به ویرونی این [B]خونه زد من بودم

[C#m]زلف پریشون تو رو [B]شونه زد من بودم

[C#m]به فکر من باش که کسی [B]رو جز تو ندارم

[C#m]حوصله ی این همه تن[B]هایی رو [C#m]ندارم

[C#m] کلاف سر در گم ...

 

:: با تشکر از شما :: کامران و هومن :: 84 :: 4/4 :: Bm ::  

با تشکر از شما

[Bm]با تشکر از شما میخوام بگم محض [G]این دلی که [A]در بدر شده

مارو از یاد ببرین که واسه ما [G]عشقتو[A]ن مایه در[G]دسر [A]شده[Bm]

با تشکر از شما میخوام بگم سایتون [G]زیاد شده [A]از سر ما

که دیگه بیشتر از این جا نداره واسه این شراب غم [G]سا[A]غر ما[Bm]

با شما [G]آینه پر از [A]ترانه [Bm]نیست با شما [G]ترانه عاش[A]قانه [Bm]نیست

حالا خواس[A]تن شما برای ما دیگه خوندنی ترین [G]بها[A]نه نیست[Bm]

با تشکر از شما میخوام بگم اگه می[G]شه ما رو تن[A]ها بذارین

توی کار خودمون [G]جا بذاریم بی خیال ما یه بار[A]م که شده

محض ما رو دلتون [G]پا [A]بذارین[Bm]

کار ما [A]از این که بد[G]تر [A]نمیشه[Bm] این چشم ما [A]بیشتر از این [G]تر [A]نمیشه[Bm]

دل آ[D]زرده ما بعد شما[A] دیگه هیچ عشقی رو از [G]بر [A]نمیشه[Bm]

( با شما [G]آینه پر از [A]ترانه [Bm]نیست با شما [G]ترانه عاش[A]قانه [Bm]نیست ) 2بار

حالا خواس[A]تن شما برای ما دیگه خوندنی ترین [G]بها[A]نه نیست[Bm]

با تشکر از شما میخوام بگم دل دیگه [A]به عشقتون راه [Bm]نمی ده

از شما [D]درسی گرفتیم که دیگه [A]عاشقی به عمر ما [G]پا [A]نمیده[Bm]

( با شما [G]آینه پر از [A]ترانه [Bm]نیست با شما [G]ترانه عاش[A]قانه [Bm]نیست ) 4 بار

حالا خواس[A]تن شما برای ما دیگه خوندنی ترین [G]بها[A]نه نیست[Bm]

با تشکر از شما ...

:: روزهای بی خاطره :: سیاوش قمیشی :: 84 :: 4/4 :: Cm ::  

روزهای بی خاطره

[Cm]رفتی و خاطره های تو نشسته تو خیا[Bb]لم

بی تو من [Fm]اسیره دست[Ab] آرزو[Bb]های محا[cm]لم

یاد من نبودی اما من به یاد تو شکس[Bb]تم

غیر تو [Fm]که دوری از [Ab]من دل به هیچ [Bb]کسی نب[Cm]ستم

هم ترانه یاد من باش بی بها[Eb]نه یاد من [Bb]باش

وقت بید[Fm]اری مهتا[Cm]ب عاشقا[Bb]نه یاد من [Cm]باش

اگه باشی با نگاهت میشه از حادثه رد [Bb]شد

میشه تو [Fm]آتیش عش[Bb]قت گر گرفتنو بلد [Cm]شد

اگه دوری اگه نیستی نفس فریاد من [Bb]باش

تا ابد [Fm]تا ته دن[Bb]یا تا همیشه یاد من [Cm]باش

رفتی و خاطره های تو ...

:: سرتو بذار رو شونم :: امید :: 4/4 :: Dm ::

سرتو بذار رو شونم

[Dm]سرتو بذار [C]رو شو[Bb]نه هام [Am]خوابت بگی[C]ره

بذار تا [Bb]آروم [Am]دله بی [Gm]تابت [Bb]بگی[Dm]ره

بهم نگو [C]از ما [Bb]گذشته [Am]دیگه دی[C]ره

حتی من از [Bb]شنید[Am]نش [Bb]گریم میگی[Dm]ره

[Dm]بذار رو سینم سرت[Bb]و [Dm]چشمای خی[Am]س و [C]ترتو

بذار تا سیر نگات کنم [Bb]بو بکشم [Am]پیرهنتو

[Dm]بغل کن و بچسب به[Bb]م [Dm]بکش دوبا[Am]ره دست [C]بهم

جز تو کسی رو ندارم [Bb]نزدیکتر از [Am]نفس بهم

[Dm]سرتو بذار [C]رو شو[Bb]نه هام [Am]خوابت بگی[C]ره

بذار تا [Bb]آروم [Am]دله بی [Gm]تابت [Bb]بگی[Dm]ره

بهم نگو [C]از ما [Bb]گذشته [Am]دیگه دی[C]ره

حتی من از [Bb]شنید[Am]نش [Bb]گریم میگی[Dm]ره

( وقتی چشات [C]خوابش [Bb]میاد [C]آدم غماش [Bb]یادش [Am]میاد

[Dm]یه حالتی [C]تو چش[Bb]ماته که عشق [C]خودش باهاش [Dm]میاد )  2بار

[Dm]سرتو بذار [C]رو شو[Bb]نه هام [Am]خوابت بگی[C]ره

بذار تا [Bb]آروم [Am]دله بی [Gm]تابت [Bb]بگی[Dm]ره

بهم نگو [C]از ما [Bb]گذشته [Am]دیگه دی[C]ره

حتی من از [Bb]شنید[Am]نش [Bb]گریم میگی[Dm]ره

:: تصور کن :: سیاوش قمیشی :: 84 :: 4/4 :: Am ::

تصور کن

[Am]تصور کن اگه حتی تصور کردنش [Dm]سخته

[G]جهانی که هر انسانی تو اون خوشبخته [Am]خوشبخته

جهانی که تو اون پول و نژاد و قدرت ار[Dm]زش نیست

جواب هم صدا[G]ییها پلیس ضد شو[Am]رش نیست

نه بمب هسته ای [G]داره نه بمب افکن نه خم[Am]پاره

دیگه هیچ بچه ای [G]پاشو روی مین جا نمی [Am]ذاره

همه آزاد آ[G]زادن همه بی درد بی [F]دردن

تو روزنامه نمی [G]خونی نهنگا خود کشی [Am]کردن

[E]جهانی رو تصور کن بدون نفرت و [F]باروت

[E]بدون ظلم خود کامه بدون وحشت و [F]تابوت

[G]جهانی رو تصور کن پر از لبخند و آ[Am]زادی

لبا لب  از گل و [G]بوسه پر از تکرار آ[Am]بادی

تصور کن اگه حتی تصور کردنش [Dm]جرمه

[G]اگه با بردن اسمش گلو پر میشه از [Am]سرمه

تصور کن جهانی رو که توش زندان یه [Dm]افسانست

تمام جنگای [G]دنیا شدن مشغول آ[Am]تش بس

کسی آقایه عا[G]لم نیست برابر با همن [Am]مردم

دیگه سهم هر ان[G]سانه تن هر دونه [Am]گندم

بدون مرز و مح[G]دوده وطن یعنی همه [F]دنیا

تصور کن تو می[G]تونی بشی تعبیر این [Am]رویا

نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت 18:49 توسط محمد| |

ريتم : 4/4

F                  G           Em                               Am

چرا از من گذشتي خيلي ساده ... تو كه دونستي مرد پياده

Am      F       G         F                      C     

جوونيشو پي عشق تو داده ... هه     هه     هه

F                           G           Em                            Am

شنيدم گفتي از عاشقي سيرم ... نگفتي با خودت من يه وقت ميميرم

Am      F       G         F                 C       

حالا حق دلو از كي بگيرم ... هه     هه     هه

E                       Dm            G                           Am

چرا از من گذشتي بي تفاوت ... نه انگار عشقي بود نه روزگاري

Am        G          F               G                       Am

نه پاييز و زمستون نه بهاري ... چجور دلت اومد تنهام بذاري

ريتم : 4/4

F        C          Em           C              Em        F         C      Em           C        Em

چيزي نگو قسم نخور تموم حرفات يه دروغه ... كسي نگفت خودم ديدم خونه ي قلب تو شلوغه

Em - Dm - Em - F         Dm         F        A         Dm        F                 C     Em       Am

چيزي نگو لياقتت عشق مقدسم نبود ... فكر ميكنم نبودي و بودنت هم يه قصه بود

Em                                 Am                     Em

تو ديگه مرديو اين حرف  آخره ... بذار عشق تو از خاطرم بره

Em            Dm                F            C        

فكر ميكردم قلبت مال منه ... اما انگار صد شاخه ميپره

Em                                           Am                   Em

اسمتو پاك كردم از  تو  دفترام ... بيخودي قسم نخور ديگه سخته برام

Em                     Dm                      F               C      

تو رو باور داشتم و ميخواستمت ... چرا آتيش كشيدي همه ي باورام

Em                                                    Am                      Em

كسي نگفت بهم من خودم ديدم ... اما راستشو بخواي يه چيزي رو نفهميدم

Em              Dm                      F                        C     

چرا وقتي تو رو از عشق خالي ديدم ... جاي  گريه به حالت ميخنديدم

Em                                           Am                            Em

شايدم واسه اينه كه ديگه بي ارزشي ... واسه ي همه عروسك نمايشي

Em              Dm                           F                  C        

تو كه ميگذري ساده از اون همه عشق ... لياقت  نداري ديگه  با  من باشي

رضا صادقي - پيش خودم دل بستمو

ريتم : 4/4

G#m               F#                      E                        F#                   G#m

پيش خودم دل بستمو بهش نگفتم حرفمو ... حتي نگاه عاشقش باز نشكست طلسممو

G#m               F#                         E                            F#                                      

خواستم بگم هر چي كه هست مهر سكوتم نشكست ... بغضي گلومو باز گرفت من كم شدم اون ننشست

G#m                        F#         C#m                          E     F#  G#m        D#

راستش زبونم بند اومد ، بختك رو واژه سايه كرد ، رفت و خلع منو گرفت ، من موندمو سكوت تلخ

G#m                         F#          C#m                          E    F#                       

هر چي تو فكرم بود نبود ، خالي شدم از كلمه ، خواستم كه راحتم كنه ، خسته شدم يه عالمه

F#                       G#m                                                     C#m            

شايد يه لحظه اي ديگه فرصت عاشقي بشه ... دوباره يك شانس ديگه شانس شقايقي باشه

D#                   F#                        C#m                   G#             

شايد يه جايي فرصتي لحظه مجالمون بده ... گفتني رو بايد بگم گريه اگه امون بده

 

پيش خودم دل بستمو ...

ريتم : 4/4

E   F                G                            E             G        Dm            F        Am

تو با مني هر جا برم ، مهر تو بنده جونمه ... عشقت نميره از سرم ، تو پوست و استخونمه

E    F       G                  E                  G      Dm          F        Am

يه دم اگه نبينمت ، يه دنيا دلتنگت ميشم ... نگاه دريايي تو ، آبي روي آتيشم

E                                     G         Dm            F          Am

(واست دلم واست تنم واست تموم زندگيم ... از تو دوباره من شدم باتو تموم شد خستگيم) 2

E                            F                         G                   Am

نم نم بارون چشام ، گواه عشق پاكمه ... همنفس قسمت من ، دوست دارم يه عالمه

E                      F                         G                        Am

قشنگ ترين خاطره ها ، با تو و از تو گفتنه ... آرامش وجود من ، صداي تو شنفتنه

 .........................................................................................................................

G                      D                                  C         Am               Em

دورم از تو ، اما با تو لحظه ها رو زنده هستم ... بازم از ، تو پرم از تو واسه تو روياي خستم

G                           D                          C          Am                 Em

خوبه ديروز ، با تو هر روز از تو با خدا ميخونم ... تو خيالت ، توي حالت باز توي كما ميمونم

D         Am             C                G                 D       Am                Em

تا وقتي كنارمي ميمونم تا وقتي بهارمي ميتونم ... ديگه طاقت دوريتو ندارم ديگه نميتونم

D           Am              D         Am              C             G                D       Am                Em

تا وقتي كنارمي ميمونم تا وقتي بهارمي ميتونم.ديگه طاقت دوريتو ندارم ديگه نميتونم ديگه نميتونم ديگه نميتونم

Em       D                  Am           Em          D       Am                   Em

غربت لحظه ي خسته راه خنده هامو بسته ... كمر گيتار عشقم زير بار غم شكسته

Em           D                    Am              Em             D                   Am              Em

شب يلدام ساكت و سرد حسرت شب خالي از درد ... تا كه دق نكرده رويا تو رو جون لحظه برگرد

Em       D                  Am           Em          D       Am                   Em

غربت لحظه ي خسته راه خنده هامو بسته ... كمر گيتار عشقم زير بار غم شكسته

Em     C                     D                   Am              Em             D                  Am               Em

شب يلدام ساكت و سرد حسرت شب خالي از درد ... تا كه دق نكرده رويا تو رو جون لحظه برگرد برگرد برگرد

G           Dm             F                 C                G          F                Am

تا وقتي كنارمي ميمونم تا وقتي بهارمي ميتونم ... ديگه طاقت دوريتو ندارم ديگه نميتونم

  Em           Am              G         Dm              F             C                G          F                Am

تا وقتي كنارمي ميمونم تا وقتي بهارمي ميتونم.ديگه طاقت دوريتو ندارم ديگه نميتونم ديگه نميتونم ديگه نميتونم

ريتم : 6/8

G                                                Dm        F                                            Em

عشق تازه حرف تازه منو تو و شب كه درازه ... هيشكي بين ما نفهميد تو دل اين شب يه رازه

Em    F      G                                         Dm       F                                            Em

من يه نيمه از تو بودم تو يه نيمه از خود من ... بين ما فاصله افتاد دل من و تو رو شكستن

Em                 Dm                          F                            G                        Am

بغض نكن كه بغض چشمات شعله ميندازه به جونم ... با خيالت گر ميگيره بند بند استخونم

Em                    F  Em                                F                       G                   Am

اسم رمز شب ستارست بودنامون تا دوبارست ... شبا كه دلتنگ جنونيم ستاره بازيمون بهانست

Em                          F                              C                   A               Em

ما براي عاشقيمون يه زبون تازه داريم ... دوريم اما تو يه ساعت چشمامونو هم ميذاريم

Em                   F                               C                          A              Em

تو رو دارم و ندارم بودني به رنگ يك خواب ... دلخوشم حتي به رويا غنچه ي نجيب مهتاب

Em                F     A                                Em                     F   Am            Em

از تو لبريزم و بي تو خالي از حتي خود من ... هر جا هستي هر جا ميري عاشقانه ها باهاتن

Em                 F A                          Em                     F     Am               Em

ما زير سايه ي عشقيم خيره خيره تا خود شوق ... بي تفاوت به نگاه دشمن عاشق بي ذوق

Em                 Dm                          F                            G                        Am

بغض نكن كه بغض چشمات شعله ميندازه به جونم ... با خيالت گر ميگيره بند بند استخونم

Em                    F  Em                                F                       G                   Am

اسم رمز شب ستارست بودنامون تا دوبارست ... شبا كه دلتنگ جنونيم ستاره بازيمون بهانست

ريتم : 4/4

Am                          E                            Dm                       Am

بده دستاتو به من تا باورم شه پيشمي ... ميدونم خوب ميدوني تو تار و پود و ريشمي

Am                          E                          Dm                                   

تو كه از دنيا گذشتي واسه يك خنده ي من ... چرا من نگذرم از يه پوست و خون به اسم تن

Am                      E                     Dm                            

تو خيالمم نبود دوباره عاشقي كنم ... ممنونم اجازه دادي با تو زندگي كنم

Am                    E                            Dm                          

نميدونم چي بگم تا باورت شه جونمي ... توي اين كابوس تلخ روياي مهربونمي

Dm                                            F          

ميدوني با تو پرم از شعر و ستاره ... ميدوني بي تو لحظه حرمتي نداره

Am         Dm        F                           G                     

           ميدوني در تو اين خدا بوده كه تونسته گل عشقو بكاره

Am                             E                             Dm                                  

وقتي حتي پيشمي دلم برات تنگ ميشه باز ... عشق تو ، تو لحظه هام حادثه ساز و قصه ساز

Am                           E                               Dm                                     

به جون خودت كه بي تو از نفس هم سير ميشم ... نميدونم چي ميشه بد جوري گوشه گير ميشم

Am                         E                         Dm                                   

ممنونم كه بچه بازي هامو طاقت مي كني ... هر چقدر بد ميشم اما تو نجابت مي كني

Am                        E                   Dm                                

هر كجاي دنيا باشم با مني و در مني ... نگران حال و روزم بيشتر از خود مني

Dm                                            F          

ميدوني با تو پرم از شعر و ستاره ... ميدوني بي تو لحظه حرمتي نداره

Am         Dm        F                           G                     

           ميدوني در تو اين خدا بوده كه تونسته گل عشقو بكاره
نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت 18:43 توسط محمد| |

اگر از گیتار زدن خود لذت نمیبرید و دل سرد شده اید شاید مشکل شما بر اثر طرز صحیح نشستن و گرفتن ساز باشد. در این مقاله در ۱۱ مرحله این مورد را توضیح می دهیم…
در انتها نیز تمرینی برای روان شدن دست شما در گیتار زدن ذکر می کنیم.
اگر از گیتار زدن خود لذت نمیبرید و دل سرد شدیی شاید مشکلتون بر اثر طرز صحیح نشستن و گرفتن سازه.
طرز گرفتن ساز و نشستن صحیح:
۱)یک شیئی به اندازه ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر زیر پایتا باشد((اندازه ها تخمینی است و این دستگاه در بازار یافت میشود))
نکته:پای چپ باید روی شی’ قرار گیرد.
۲)گودی زیر ساز به روی رون پای چپ((پای بالا آمده))قرار میگیرد.
۳)میتونید ساز را به طرف صورتتون مایل کنید تا راحتتر ببینید چه تاری میزنید.
۴)هر یک از چهار انگشت جلوتون((دست چپ)) بر روی فلز هایی که دسته گیتار را تقسیم کردند قرار گیرد.
۵)انگشت شصتتان((دست چپ))در پشت دسته گیتار باید رو به روی انگشت سبابه باشد و انگشت سبابه هر کجا میرود انگشت شصت رو به روی آن حرکت میکند.
۶)اگر میخواهید تارهای بالایی را بزنید برای راحتی این کار انگشت شصت به طرف((در حین حرکت باید موازی با انگشت سبابه باشد))پایین حرکت میکند و در این صورت چهار انگشت تارگیر میتونن بهتر مانور بدند.
۷)وقتی میخواهید تارهای پایینی را بزنید باید انگشت شصت را((باز هم در حین حرکت باید با انگشت سیایه موازی باشد))بالا ببرید در این صورت میتونن بهتر روی تارها مانور بدن.
۸)سعی کنید مچتون صاف باشه.
۹)سعی کنید در حین نواختن بازوتون کمتر حرکت کنه.
۱۰)بهتره دست راست((دستی که با پیک یا به صورت فینگر به تارها نوسان میدهد))روی بر آمدگی بالای ساز قرار بگیرد.((زیر بغل دست))
۱۱)اگر انگشتان تارگیر((دست چپ))روی نزدیکترین قسمت به فلز هایی که دسته ساز را تقسیم میکنند قرار بگیرد و نوسان سیم را بگیرد صدای بهتری از خود منتشر میکند.سعی کنید انگشتتون رو روی فلز ها قرار ندید چون نت دیگری به صدا در می آید.
تمرین
شما میتوانید با این تمرین دست خودتون رو روون کنید ولی اگر صدای ساز شما بم و زیر داشت مشکلی نیست,چون هنوز انگشت شما آنقدر قوی نشده که نفس سیم را بگیرد((نوسان سیم را کاملا کنترل کند))این تمرین طی مراحلی است که در ذیل می آید:
مرحله ۱)انگشت نشانه((انگشتهای تارگیر و دست چپ))باید روی قسمت هفتم ساز قرار گیرد طوری که تا را به دسته ساز بچسبانید و با پیک یا با انگشت دست راست روی تار بالایی میزنیم.
مرحله ۲)همین کار را با انگشت دوم کنید و همینطور به ترتیب تا انگشت کوچک دست برسد و باید بدانید که نباید انگشتهای قبلی را از روی ساز بردارید.
مرحله ۳)اگه به انگت آخر ((انگشت کوچک دست چپ))رسیدید با سیم پایینی هم همین کار را میکنید.
مرحله ۴)مواظب باشید که نمات قبلی در مورد طرز صحیح نشستن و گرفتن ساز رو رعایت کنید.سعی نکنید از همون اول تند تند بزنید به این علت که اگر آروم بزنید و تمیز بهتر از اینه که تند و کثیف بزنید.

 

نوشته شده در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ساعت 15:39 توسط محمد| |

 

ریتم 6/8

 Am   Am     Dm         Am             Dm           Am         E        Am 

 تواین زمونه عشق نمی مونه            عاشقی و عشق چیه وفا کدومه

Am   Am     Dm         Am             Dm           Am         E        Am          

رفته محبت غم شده عادت                کجا رفیق کجا یه دوست کجا یه همدرد

Dm     Am          Dm       Am       Dm        Am         E       Am

گلی  که تو دنیا پیدا نمی شه          گل رفته خار اومده بهار چی می شه

Dm     Am          Dm       Am       Dm        Am         E       Am

در آغوش باد من رفتم از یاد              سکوت این قلب شکستم شده فریاد

Dm     Am          Dm       Am       Dm        Am         E       Am      

حالا وای وای وای وای وای وای                وای وای وای وای وای وای 

Dm     Am          Dm       Am       Dm        Am         E       Am    

حالا وای وای وای وای وای وای                وای وای وای وای وای وای

 

اینم آکورد شادمهر حالم عوض میشه

A#m            Db                       D#m

بی اعتمادم کن به همه ی دنیا این که با من باش

G#m             Gb                  B  

کنار من تنها کنار من تنها کنار من تنها

B                          Db  

از اولین جملت فهمیده بودم زود

G#m               A#m

عشقای قبل از تو سوء تفاهم بود

B                         Db

اینقدر میخوامت همه باهات بدشن

G#m               A#m

با حسرت هرروز از کنار ما ردشن

A#m       Db         A#m                                         D#m

حالم عوض میشه  حرف تو که باشه اسم تو بارونه عطر تو همراشه

A#m             Db             A#m                                              D#m

اون گوشه از قلبم که مال هیچ کس نیست کی با تو آروم شد اصلا مشخص نیست

 

اینم یه سری از آکوردهای گام ها

آکورد های گام  دو ماژور (C)

 

نت گام  C -  D  -  E -  F -  G -   A -   B  - C          

اکورد گام  C -  Dm  -   Em - F -  G -  Am -  Bdim -  C

 

آکورد  های گام دو دیز ماژور(#C)

 

نت گام    #C# -  D# -   M#  -  F# -  G# -  A#-   B#  - C     

اکوردهای گام         #C# -   D#m -  Fm  -  F# -  G# -   A#m -  Cdim -  C  

 

 آکوردهای گام  دو مینور (Cm)

 

نت گام  C  - D -  Mb -  F  - G  - Ab  - Bb - C    

اکوردهای گام  Cm -  Ddim -  Eb -  Fm -  Gm -  Ab  -Bb  - Cm

 

آکورد های گام  دو دیز مینور (C#m)

 

نت گام        #C# -D# - E  - F# - G# -A- B- C   

اکورهای گام   C#m - D#dim-  E - F#m - G#m - A -  B - C#m

 

آکوردهای گام ر ماژور (D) 

 

نت گام  D  -E  - F# - G  -A  -B - C# - D     

اکوردهای گام   D -  Em -  F#m -   G -  A -  Bm -  C#dim  - D 

 

آکوردهای گام ر دیز ماژور (  #D ) 

 

نت گام     #D# -  F -  G -  Ab -  Bb -  C  -  D  - D     

اکوردهای گام   #D# -  Fm  - Gm  -  Ab -  Bb  -  Cm -   Ddim  -   D    

 

اکوردهای گام ی مینور (Dm)

 

نت گام D  - E -   F  -  G -   A -   Bb   - C  - D    

اکورد گام  Dm  -  Edim -   F -   Gm  -  Am -   Bb   -C - Dm

 

آکورد های گام (D#m)

 

نت گام  #D#   F   Gb   Ab   Bb    B    C#   D      

اکورد های گام D#m -   Fdim -   Gb -   Abm -  Bbm - B  - C# - D#m

 

 

 

آکوردهای گام  می ماژور (E)

 

نت گام  E  - F# -  G#  - A   - B   -C# -  D# -  E    

اکوردهای گام   E -  F#m  - G#m  - A  - B  - C#m -  D#dim  -  E

 

اکوردهای گام می مینور (Em)

 

نت گام E   -F#-   G-   A  - B -   C-   D  - E    

 اکوردهای گام  Em  - F#dim   -G -  Am  - Bm   - C -  D -  Em

  

 آکوردهای گام فا ماژور (F)

 

نت گام   F   -G -  A  - Bb -  C-   D -  E -  F    

اکوردهای گام  F  - Gm -   Am -  Bb -  C  -  Dm  - Edim  - F

 

آکوردهای گام فا دیز ماژور( #F )

 

نت گام #F# -  G# -  A#-   B -   C#  - D#-   E# -  F     

 اکورد های گام  #F# - G#m -  A#m - B - C# - D#m-   F - F

 

آکوردهای گام فا مینور (Fm)

 

نت گام  F   -G  -Ab  - Bb  - C-   Db  - Eb -  F  

اکورد های گام  Fm - Gdim  - Ab -  Bbm  -Cm  -  Db - Eb  - F m

 

آکوردها گام فا دیز مینور (F#M)

 

نت گام  #F#  - G# -  A  - B -  C# -  D -  E - F     

اکورد های گام     F#m  -  Gdim   - A  - Bm-  C#m-  D  - E -  F#m

 

 نكته:

(منظور از # Mو  #B همون  F و C هست)

 

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 15:1 توسط محمد| |

پیدا کردن اسم گام با مشاهده ی تعداد دیز و بمل های موجود در سرکلید ، شاید برای تعداد زیادی از علاقه مندان مشکل باشه . از راههای زیادی میتوان این کار را انجام داد که قصد دارم در این موضوع با یکی از راههای بسیار ساده برای پیدا کردن اسم گامهای دیز دار ( ماژور و مینور ) با مشاهده تعداد دیزهای سرکلید دوستان عزیز را آشنا کنم البته در مورد شناسایی گامهای بمل دار ماژور و مینور هم صحبت خواهیم کرد . 
همانطور که میدانید گام های دیزدار از یک تا هفت دیز ممکن است در سرکلید ، داشته باشند . 

دیزهای فرد به ترتیب قرار گرفتن در خطوط حامل سرکلید عبارتند از : فا (1) - سل (3) - لا (5) - سی (7) 
دیزهای زوج به ترتیب قرار گرفتن در خطوط حامل سرکلید عبارتند از : دو (2) - ر (4) - می (6) 

برای پیدا کردن اسم گامهای ماژور دیزدار ،از آخرین علامت سرکلید نیم پرده بالا میرویم . 

مثال : 
اگر بخواهیم بدانیم گام مازوری که دارای چهاردیز است نامش چیست ، اول دیز چهارم را پیدا میکنیم ، که همان « ر دیز » میباشد و سپس از « ر دیز » نیم پرده بالا میرویم و به نت « می » میرسیم . پس اسم گام ما می ماژور خواهد بود .


برای پیدا کردن اسم گامهای مینور دیزدار ، از آخرین علامت سرکلید یک پرده پایین میرویم . 

مثال : 
اگر بخواهیم بدانیم گام مینوری که دارای چهاردیز است نامش چیست ، اول دیز چهارم را پیدا میکنیم ، که همان « ر دیز » میباشد و سپس از « ر دیز » یک پرده پایین میرویم و به نت « دو » میرسیم . پس اسم گام ما دو دیز مینور خواهد بود .

نکته : هنگامی که بعد از محاسبه فواصل یاد شده نت مورد نظر را پیدا کردیم ، حتما به این دقت میکنیم که نت پیدا شده در علامات سر کلید ، دیز شده یا اینکه خیر ؟؟؟ در صورتی که نت مورد نظر ما قبلا دیز شده ( مانند مثال مربوط به گام دودیز مینور ) در هنگام پیدا کردن اسم گام حتما دیز را به آن اضافه کنیم .


شناسایی گامهای بمل دار با مشاهده علامات سرکلید :

همانطور که میدانید گام های بمل دار نیز از یک تا هفت بمل ممکن است در سرکلید ، داشته باشند . 

بمل های فرد به ترتیب قرار گرفتن در خطوط حامل سرکلید عبارتند از : سی (1) - لا (3) - سل (5) - فا (7) 
بمل های زوج به ترتیب قرار گرفتن در خطوط حامل سرکلید عبارتند از : می (2) - ر (4) - دو (6) 

برای پیدا کردن اسم گامهای ماژور بمل دار ، بمل ما قبل آخر سر کلید را نام میبریم . 

مثال : 
اگر بخواهیم بدانیم گام ماژوری که دارای پنج بمل است نامش چیست ، اول بمل چهارم را پیدا میکنیم ، که همان « ر بمل » میباشد ، پس اسم گام ما ر بمل ماژور خواهد بود .

برای پیدا کردن اسم گامهای مینور بمل دار از آخرین علامت سرکلید ، یک خط یا بین خط بالا میرویم. 

مثال :
اگر بخواهیم بدانیم گام ماژوری که دارای سه بمل است نامش چیست ، از بمل سوم که همان « لابمل » میباشد ، یک بین خط بالا میرویم و به نت دو میرسیم . پس اسم گام ما دومینور میباشد . 

نکته 1 : هنگامی که با توجه به محاسبات گفته شده ، نتی را پیدا میکنیم و میخواهیم به وسیله آن اسم گام را بدانیم ، به این دقت میکنیم که قبلا این نت بمل شده یا خیر ؟؟؟ اگر بمل شده ، پس بمل را به اسم گام اضافه میکنیم .

نکته 2 : تمام گامهای ماژور بمل دار ، به استثناء گام فاماژور ، بقیه گامها واژه بمل را با خود یدک میکشند .

نکته 3 : گام های مینور ، به استثناء می مینور و سی مینور ، بقیه گامهایی که واژه دیز را با خود ندارند گامهای بمل دار هستند .

نوشته شده در پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:35 توسط محمد| |

آغاز پوزیسیون اول

گیتار به صورت پوزیسیونی (بخش بخش) تدریس می شود. در واقع روش پوزیسیونی موجب می شود که حرکات اضافی دست روی دسته تا حد امکان حذف شود و در اصطلاح دست روی دسته زیاد بالا و پایین نرود و در عوض دست ثابت مانده و نتهای مختلف بروی سیمهای مختلف واقع در یک بخش از گیتار (پوزیسیون) انتقال یابد.

پوزیسیون اول گیتار شامل 4 فرت اول گیتار می باشد که شامل 18 نت می شود. دقت کنید که در این پوزیسیون انگشت اول برای گرفتن نتهای فرت اول و انگشت دوم برای گرفتن نتهای دوم و به همین ترتیب انگشتهای سوم و چهارم نیز برای گرفتن فرتهای سوم و چهارم بکار می روند. طبق شکل زیر :

نحوه انگشت گذاری در پوزیسیون اول :

Guitaremarg.blogfa.com

به پوزیسیون اول گیتار مادر یا اصلی نیز می گویند ؛ چون اجرای قطعات زیادی در این محدوده امکان پذیر است.

نتها روی سیم گیتار در پوزیسیون اول :

Guitaremarg.blogfa.com

مشاهده نتهای پوزیسیون اول روی خطوط حامل

 

نکات :

[ یاد آوری نام نتها : دو = C   ،   ر = D   ،   می = E   ،   فا = F   ،   سل = G   ،   لا = A   ،   سی = B ]

 در سیم 6 ؛ سیم آزاد نت E ، فرت اول نت F و فرت سوم نت G را نشان میدهد.

در سیم 5 ؛ سیم آزاد نت A ، فرت دوم نت B و فرت سوم نت C را نشان میدهد.

در سیم 4 ؛ سیم آزاد نت D ، فرت دوم نت E و فرت سوم نت F را نشان میدهد.

در سیم 3 ؛ سیم آزاد نت G و فرت دوم نت A را نشان میدهد.

در سیم 2 ؛ سیم آزاد نت B ، فرت اول نت C و فرت سوم نت D را نشان میدهد.

در سیم 1 ؛ سیم آزاد نت E ، فرت اول نت F ، فرت سوم نت G و فرت پنجم نت A را نشان میدهد.

 

اینم آکورد گل ارکیده

 

گل ارکیده

[Bm]شاخه ای تکیده گل ارکیده [Em]با چشمای خسته لبهای بسته

[Bm]غم تو روی چشماش آروم نشسته [#F]شکوفه شادیش از غم گسسته [Bm] آه

آشنای درد خورشیدش سرد [Em]تو قلب سردش غم لونه کرده

[Bm]مهتاب عمرش در پشت پرده [#F]اما حصارش پاییز سرد [Bm]آه

[Em]دستای ظریفش تو دست مادر [Bm]پیکر نهیفش چون گل پرپر

[#F]از مهنت و درد آروم ندا[Bm]ره

[Em]سایه سیاهی رو بخت شومش [Bm]ارکیده تنهاست زیر حجومش

[#F]طوفان درد پایون ندا[Bm]ره

[Bm]دست منو تو میتونه با هم [Em]قصری بسازه با رنگ شبنم

[Bm]شکوفه ای که غمگین و سرد [#F]گل ارکیدست نمیره کم [Bm]کم

بیا نذاریم  گل ارکیده [Em]گلی که چهرش پاک و سپیده

[Bm]که توی پاییز شاخه ای بیده [#F]بهار ندبده بمیره کم [Bm]کم

[Em]دستای ظریفش تو دست مادر [Bm]پیکر نهیفش چون گل پرپر

[#F]از مهنت و درد آروم ندا[Bm]ره

[Em]سایه سیاهی رو بخت شومش [Bm]ارکیده تنهاست زیر حجومش

[#F]طوفان درد پایون ندا[Bm]ره

نوشته شده در پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:53 توسط محمد| |

این هم مبحث آکورد شناسی برای دوستان گیتاریست امیدوارم مفید باشه

انواع آکورد

1- دو صدایی که دو نت در بر دارد

2- سه صدایی که سه نت در بردارد

3- چهار صدایی که چهار نت در بر دارد

4- پنج تایی که پنج نت در بر دارد

تمامی نتها به صورت همزمان نواخته میشوند

در میان آکوردها، آکوردهای سه تایی کاربرد بیشتری دارنداین آکوردها از سه نت تشکیل شده اند که با فواصل معین نواخته میشوند.این آکوردها انواع مختلف دارند

1- ماژور (شاد) یا( بزرگ)

2- مینور (کوچک) یا(غمگین)

3- کاسته (diminshed)

4- افزوده (augment)

5- 4 sus

6- 2 sus

در هر تنالیته آکورد اصلی سه اصل وجود دارد : تونیک، دومینانت، ساب دومینانت

آکورد تونیک:روی اولین نت هر گام ساخته میشود که به همان نام خوانده میشود

ساب دومینانت:روی نت درجه چهارم گام ساخته میشود مثلاً در دوماژور روی نت فا ساخته میشود

دومینانت: روی درجه پنجم ساخته میشود اگر آکوردی خارج از سیستم نواخته شود به آن آکورد اتفاقی گویند که تاثیر موقتی دارد

مقایسه آکوردها در یک گام: میتوان تصور کرد که آکورد تونیک صاحب گام و آکورد اصلی است دومین آکورد مهم دومینانت است که حکم مدیر داردو بعد ساب دومینانت که نقش معاون مدیر را دارد.

هر آهنگی با آکورد تونیک شروع میشود و خاتمه مییابد آکورد دومینانت بر تمام گام تسلط دارد .آکورد ساب دومینانت کمک کننده آکورد اصلی است

آکوردهای چهار صدایی :

اگر1 پرده به آخرین نت آکوردمان اضافه کنیم آکورد شش به دست میآید.

اگر 1.5 به آخرین نت آکوردمان ضافه کنیم آکورد هفت به دست میاید

اگر نتی در فاصله یک پرده به اولین نت آکوردمان اضافه کنیم آکورد نهم به دست میاید

آکوردهای sus :

این آکورد ها از نتهای گام ماژور ساخته میگردد به این در ترتیب که در آکوردهای sus2به جای نت دوم آکورد نت دوم گام گذاشته میشود.ودر آکورد sus4 به جای نت دوم آکورد نت چهارم گام گذاشته میشود .

آکوردهای افزوده(add) :

این آکوردها بسیار شبیه آکوردهای sus هستند با این تفاوت که در قبال نت اضافه شده هیچ نتی از آکورد کسر نمیگردد در آکوردهای add2 نت دوم گام به آکورد اضافه میگردد و در آکوردهای add4 نت چهارم گام.

آکوردهای معکوس (slash) :

چنانچه اولین نت یک آکورد را آخر آکورد بگذاریم به این آکورد، آکورد معکوس اول گفته میشود.چنانچه در ادامه نت دوم آکورد را هم آخر آکورد بگذاریم ، آکورد معکوس دوم ساخته میگردد. مثلاً آکورد Am از سه نت A_C_E تشکیل شده که معکوس اول آن به صورت C_A_E ساخته شده و به صورت Am/C نوشته میشود. معکوس دوم آن به صورت E_A_C ساخته شده و به صورت Am/E نوشته میشود.

آکوردهای هفت(seven) :

این آکوردها از اضافه کردن نتی در فاصله سوم کوچک به آخرین نت آکورد ماژور یا مینور حاصل میگردند.

آکوردهای شش(six) :

این آکوردها از اضافه کردن نتی در فاصله یک پرده ای (دوم درست) به آخرین نت آکورد حاصل میگردند.

آکوردهای نهم (ninth) :

این آکورد از اضافه کردن نتی در فاصله یک پرده به اولین نت آکوردمان حاصل میگردند.

آکوردهای سه صدایی مینور و ماژور:

1- نت پایه : اولین نت هرآکورد که نام آکورد از آن گرفته میشود

2- فاصله سوم بزرگ : فاصله برابر با دو پرده

3- فاصله سوم کوچک : برابر با یک و نیم پرده

فرمول ساخت آکوردهای ماژور:

نت پایه (نت اول) به فاصله دو پرده یا یک فاصله سوم بزرگ از نت دوم و نت دوم یک فاصله سوم کوچک برابر با یک و نیم پرده از نت سوم به دست میآید یعنی بین نت اول و دوم دو پرده فاصله است بین نت دوم و سوم یک و نیم پرده .

فرمول ساخت آکوردهای مینور:

برای اینکه نشان بدهیم آکورد مینور است جلوی آن یک m کوچک میگذاریم .

قاعده آکوردهای مینور دقیقاً بر عکس آکوردهای ماژور است یعنی بین نت اول تا دوم یک و نیم پرده و دوم تا سوم دو پرده است به طور مثال در آکورد لا مینور به صورت زیر است :

لا...1.5 پرده...دو ...2پرده ...می

 

 

آموزش تکنیک تر مولو

 

ترمولو يكي از زيباترين تكنيكهاي تكنوازي گيتار ميباشد و همچنين يکی از سخت ترينها. در اين تکنيک حركات شست و ديگر انگشتان بايد كاملا مستقل از يكديگر بوده و هر كدام بخوبي تحت كنترل قرار گيرند.

برخلاف تصور بسياری از هنرجويان موفقيت در اجرای ترمولو نياز به سرعت بالايی نداشته بلکه به يکنواختی و هماهنگی ضربات بستگی دارد. اين تکنيک هر چه هماهنگ تر  و شفاف تر اجرا گرددد به نظر تند تر می آيد.

سعی کنيد به سرعت توجه نکنيد و تمام ضربات دست را يکسان بنوازيد ( يعنی تصور نشود انگشت شصت قويتر و سنگين تر بايد ضربه بزند. در حقيقت بجای تصور ۱+ سه نت آنرا ۴ نتی تصور کرده يعنی کشش زمانی نت ها برابر باشند و هرکدام از آنها بشنويد!

در کلاسيک ضربات به صورت :P ami

 و در فلامنکو به صورت p i ami ميباشد ( که اين تکنيک را به رامون مونتايا نسبت ميدهند )

نوشته شده در پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ساعت 16:31 توسط محمد| |

الفباي موسيقي نت مي باشد

تعريف نت:
علامتي است كه بوسيله آن صداهاي موسيقايي نوشته شده ، سپس خوانده و اجرا مي شود

                                            براي بيان نت دو نظام وجود دارد

 

                        نظام هجايي

Do          Re        Mi        Fa       Sol        La       Si                                

 نظام الفبايي                      

   C        D          E       F        G        A          B                                    

                             سي        لا      سل       فا     مي          ر        دو

 

خطوط حامل :

پنج    خط   موازي  و  با فاصله  معين  و  يكسان  نسبت  به  هم مي با شد كه  نت ها  بر روي  خطوط و ما بين خطوط قرار مي گيرند و خطوط حامل را از پايين به بالا مي شماريم                                                                                                     


خطوط حامل

                                                                

                       درحالت كلي نت ها به چهار صورت بر روي خطوط حامل قرار مي گيرند  

 

1 پنج نت  بر روي خطوط قرار مي گيرد                                                                               

2 چهار نت بين خطوط قرار ميگيرد                                                                                     

3-يك نت از پايين چسبيده به خط اول قرار مي گيرد

4-يك نت از بالا چسبيده به خط پنجم قرار مي گيرد

 

همانطور كه  در تصوير بالا مشاهده مي كنيد 11 نت قرار گرفته است

 

خطوط اضافه :

گستره صدايي ما بيشتر از اين 11 نت مي باشد كه براي دستيابي به آن از خطوط اضافه كمك مي گيريم

                                        
خطوط اضافه

 

كليد :

 علامتي است كه سمت چپ خطوط حامل قرار مي گيرد و نام و موقعيت نت را روي خطوط حامل مشخص مي كند

 

انواع كليد در موسيقي:                

                            
                                  
  كليد سل                    كليد فا                       كليد دو

                : كليد سل

 در ساز گيتار تنها كليد سل است كه كاربرد دارد

 هنگامي كه اين كليد اول خطوط حامل قرار مي گيرد ، نتي كه روي خط دوم حامل قرار مي گيرد سل نام دارد

 

كشش نت در موسيقي:

به مدت زمان ماندگاري صداي هر نت كشش نت گفته مي شود

 

سكوت در موسيقي :

نبودن صدا..... كه معادل هر كشش نت سكوتي وجود دارد

 

ريتم :

به كارگيري انواع  كشش ها و سكوتها ( ضرب آهنگ ) به طوري كه از نظر زماني با هم هماهنگ باشند

 

ضرب در موسيقي :

واحدي زماني در موسيقي مي باشد كه به كمك آن كشش ها  سوكتها را در موسيقي اجرا مي كنيم .  ضرب  را  ميتوانيم با شمارش  بوسيله حركات رفت و برگشت دست يا پا نگهداريم

انواع  نت : 

   گرد          سفيد          سياه          چنگ          دولا چنگ        سه لا چنگ

                                                                    

نت گرد:

واحد كشش در موسيقي مي باشد . به اين معنا كه كشش زماني نت هاي ديگر نسبت به اين نت سنجيده مي شود

نت سفيد :

اين نت از لحاظ زماني 2/1 واحد كشش زماني كه همان نت گرد است مي باشد

نت سياه:

اين نت از لحاظ   زماني4/ 1 واحد كشش زماني كه همان نت گرد است مي باشد . البته اين نت به زباني ديگر 2/1 كشش زماني نت سفيد مي باشد

نت چنگ :

اين نت از لحاظ   زماني8/ 1 واحد كشش زماني كه همان نت گرد است مي باشد . البته اين نت به زباني ديگر 2/1 كشش زماني نت سياه مي باشد

نت دو لا چنگ :

اين نت از لحاظ   زماني16/ 1 واحد كشش زماني كه همان نت گرد است مي باشد . البته اين نت به زباني ديگر 2/1كشش زماني نت چنگ مي باشد

نت سه لا چنگ :

اين نت از لحاظ   زماني32/ 1 واحد كشش زماني كه همان نت گرد است مي باشد . البته اين نت به زباني ديگر 2/1كشش زماني نت دو لا چنگ مي باشد

 

 درخت نت :

 

نكته :
 براي  كشيدن دم نت  هرگاه نت از خط سوم بالاتر بود دم آن را به سمت پايين مي كشيم   هنگامي كه پايين تر از خط سوم بود به سمت بالا مي كشيم

 

 

ميزان:

قطعه  موسيقي را به قسمت هاي كوچكي از لحاظ  زمان بندي تقسيم بندي مي كنيم كه به هر كدام از اين  قسمتها ميزان مي گوئيم .

 

خط ميزان:

خطوطي است عمود بر خطوط حامل كه ميزان ها را از يكديگر متمايز مي كند

دو لا خط پايان:

نشانه پايان قطعه موسيقي مي باشد

                
                         دولا خط پايان


 

كسر ميزان:

عدد كسري مي باشد كه  جلوي كليد سل قرار مي گيرد . در آن صورت كسر به معني تعداد ضربهاي داخل هر ميزان مي باشد .

مخرج كسر نشان دهنده نوع واحد ضرب مي باشد (سفيد، سياه، ،چنگ،...)

به طور مثال در كسر ميزان 4/4 صورت كسر به اين معناست كه در هر ميزان بايد چهار ضرب قرار گيرد  و مخرج كسر به ما نشان مي دهد كه هر ضرب به شكل سياه مي باشد .

 

توضيح بيشتر:

براي  رسيدن به نت  تك ضرب عدد مخرج  كسر را مستقيما به نت گرد نسبت مي دهيم  .  در اين حالت  نت گرد  برابر چهار ضرب مي شود . همانطور كه مي دانيد نت سفيد 2/1 نت گرد است . در نتيجه نت سفيد برابر با دو ضرب مي شود . اين نت نت تك ضرب ما  نيست .  پس  تقسيمات را ادامه  مي دهيم  .  نت سياه 2/1 نت سفيد است  .  در نتيجه برابر با يك ضرب مي شود ، اكنون نت  تك ضرب كه همان نت سياه است را بدست آورده ايم . پس در ميزان 4/4 چهار نت سياه در هر ميزان خواهيم داشت.


 

 

نقطه كنار نت :

نقطه كنار نت  نيمي از كشش زماني نت را به همان نت مي افزايد  . به طور مثال : نت سفيد برابر دو ضرب است ، حال  اگر نقطه كنار آن قرار گيرد نيمي از كشش زماني آن را كه يك   ضرب مي شود به آن مي افزايد ، پس نت سفيد نقطه دار برابر با سه ضرب مي شود

فاصله:

فاصله بين دو نت عبارتست از  مسافت بين دو نت از لحاظ زيري يا بمي

نيم پرده :

كوچك ترين فاصله در موسيقي كلاسيك نيم پرده مي باشد

اكتاو:

اگر از هر نت با شمارش خود نت هشت نت به سمت جلو حركت كنيم به همان نت با صداي زير تر مي رسيم كه به آن اكتاو نت مي گوئيم .

فاصله بين نت ها :

در حالت كلي اگر از نت دو حركت كرده و تا اكتاو آن برويم ( كه همان نت دو با صداي زير تر مي باشد ) فاصله بين نت ها به صورت زير مي باشد:

 

Do   تا Re  يك پرده ( هر دو نيم پرده برابر با يك پرده مي باشد)

 

Re تا   Mi  يك پرده

Mi  تا Fa    نيم  پرده

Fa  تا   Sol  يك  پرده

Sol  تا   La  يك پرده

La   تا  Si    يك پرده

Si  تا Do     نيم پرده

 

همانطور كه مي بينيد دو استثنا وجود دارد ، بين مي و فا ، سي و دو نيم پرده فاصله مي باشد . اين قاعده كلي مي باشد و به عنوان يك قانون به خاطر مي سپاريم

 

زيري و بمي نت ها:

هرگاه روي خطوط حامل به سمت بالا حركت كنيم صدا زير مي شود و هنگامي كه به سمت پايين حركت مي كنيم صدا بم مي شود

علائم تغيير دهنده :

ديز(#) :

هرگاه اين علامت قبل از نتي قرار گيرد آن نت را نيم پرده زير مي شود.

بمل(b) :

هرگاه اين علامت قبل از نتي قرار گيرد آن نت را نيم پرده بم مي شود.

بكار ( ם ) :

اين علامت تاثير علامت هاي ديز يا بمل را از بين مي برد

 

علائم تركيبي:

علامتهاي ديز يا بملي كه جلوي كليد سل و قبل از كسر ميزان قرار مي گيرند و تاثير آن به اين صورت است كه تمامي نت ها مورد نظر در هر اكتاوي را نيم پرده زير يا بم مي كنند

علائم عرضي :

هرگاه اين علائم داخل ميزان بيايد تاثير آنها فقط روي همان اكتاو و تا انتهاي همان ميزان مي باشد و يا اينكه توسط بكار داخل ميزان تاثير آنها از بين ببرد

 

قوي و ضعيف بودن ضرب در ميزان :

به طور كلي اولين ضرب تمامي ميزان ها قوي ميباشد و ضرب مياني ميزان نيمه قوي ، و بقيه ضرب ها ضعيف مي باشد

 

براي مثال به ميزان هاي زير توجه كنيد

سنكوپ :

از ادامه يافتن صداي ضرب ضعيف به روي ضرب قوي سنكوپ به وجود مي آيد

ضد ضرب :

هر گاه در حالت سنكوپ به جاي ضرب قوي سكوت قرار گيرد حالت بوجود آمده ضد ضرب نام دارد

 

بعضي علايم در موسيقي معمول مي باشد و دانستن انها ضروري  تعدادي از اين علايم به قرار زير مي باشد

 

خط اتصال:

خطي است كه گروهي از نتها را به هم متصل مي كند يا زير مجمو عه قرار مي دهد

 

خط اتحاد:

خطي است كه دو نت همنام را به هم متصل ميكند. در اجرا به اين معني است نت اول را اجرا كرده ولي نت دوم را اجرا نمي كنيم و اجازه مي دهيم صداي نت اول به اندازه ي كشش زماني نت دوم هم كشيده شود

لگاتو:

خطي است كه دو نت غير همنام را به هم متصل مي كند.در اجرا به معني اين است كه نت اول را به صدا در آورده و ادامه صدا را روي نت دوم بدون به صدا در اوردن نت توسط دست راست يا مضراب يا ارشه يا . . .  ِ توسط دست چپ بوجود آوريم

دولا خط تكرار:

قطعه ي ما بين اين دولا خط را  يك بار تكرار مي كنيم. اگر ابتداي  قطعه  بود در قسمت شروع قسمت تكرار شونده نيازي به گذاشتن دولا خط تكرار نيست

 

شكل علامت تكرار يك ميزان

شكل علامت تكرار دو ميزان

خطوط ولتا:

در اجراي قطعه هنگامي كه به خط ولتاي 1 ان را اجرا كرده و با ديدن دولا خط تكرار قسمت مورد نظر را تكرار مي كنيم حال در تكرار وقتي كه به خطوط ولتا ميرسيم ديگر خط ولتاي شماره ي 1 را اجرا نمي كنيم و خط ولتاي 2 را اجرا كرده و ادامه مي دهيم

: D.C all fine

اين علامت در انتهاي قطعه مي ايد و به اين معني كه از ابتداي قطعه شروع كرده و تاfine  را اجرا كنيد

: D.S all coda

(كدا) را اجرا كنيد.

تبلجر:

تبلچر خواني راهي براي فرار از نت خواني نيست

تبلچر روشي بسيار ساده براي درك و نواختن نت هاي موسيقي بدون فراگيري اصول اصلي نت خواني مي باشد . از  آنجايي كه  اين روش با نقص ها و كمبود هايي از لحاظ  موسيقي روبرو مي باشد به هنرجويان توصيه مي كنيم كه مبناي خود  را در موسيقي بر پايه نت خواني قرار دهند

اين روش  به اين صورت است كه شش خط روي صفحه داريم كه معادل شش سيم گيتار است و اعدادي كه روي اين خطوط قرار مي گيرند معادل نيم پرده اي است كه بايد روي گيتارگرفته شود

                                                         

                                                

بطور مثال اگرعدد 0 روي خط مربوط به سيم اول نوشته شود به اين معني است كه روي گيتار مي بايست سيم اول بطور آزاد نواخته شود و يا اگر 1 نوشته شود بايد نيم پرده ي اول گرفته شود و...

   

مهم :

در اين  سيستم زمان بندي  وجود ندارد، كه مشكل بزگي براي اين سيستم است  ، البته در برخي  از كتاب ها  ،  متد ها و نرم افزار ها قوانين زمان بندي نيز  به صورت  قرار دادي به  اضافه  شده  كه ممكن است در متد هاي  مختلف با  هم متفاوت باشند
البته علامت هاي زمانبندي تا جاي ممكن شبيه زمانبندي در نت مي باشد

 

انواع سكوت ها :

 معادل هر نت سكوتي داريم كه در تصوير زير مي بينيد

همانطور كه در شكل بالا مي بينيد شكل سكوت گرد با سكوت سفيد شبيه هم هستند با اين تفاوت كه سكوت گرد  از  بالا به خطوط حامل چسبيده و سكوت سفيد از زير به خطوط حامل چسبيده است، براي اشتباه نگرفتن اين  دو سكوت كافيست اين تصور را داشته باشيم كه سكوت گرد بخاطر اين كه  4  ضرب است  پس سنگين تر  بوده و  از خط پايين  افتاده  و سكوت سفيد به دليل انكه 2 ضرب است سبك تر بوده و روي خط قرار مي گيرد 


سيم هاي گيتار را از پايين به بالا ميشماريم، سيم اول گيتار صداي نت مي را مي دهد كه اين نت روي خطوط حامل بين خط چهارم و خط پنجم قرار دارد


سيم دوم گيتار صداي نت سي را مي دهد كه اين نت روي خطوط حامل روي خط سوم مي باشد

سيم سوم گيتار صداي نت سل را مي دهد كه اين نت روي خطوط حامل روي خط دوم است.

سيم چهارم گيتار صداي نت ر را مي دهد كه اين نت روي خطوط حامل از پايين به خط اول چسبيده است.

سيم پنجم گيتار صداي نت لا را مي دهد كه اين نت روي خطوط حامل روي خط كمكي دوم زير خطوط حامل قرار دارد

سيم ششم گيتار صداي نت مي را مي دهد كه اين نت روي خطوط حامل از پايين چسبيده به خط كمكي سوم زير خطوط حامل مي باشد


با توجه به دايره ي نت ها مي توان نت هاي ديگر روي سيم هاي گيتار را شناخت
بطور مثال نت هاي سر دسته را توضيح مي دهم


 

سيم اول آزاد مي است  و  مي دانيم نت فا نيم پرده با نت مي فاصله دارد پس صداي نت فا روي گيتار نيم پرده ي اول سيم اول است و اين نت فا روي خطوط حامل روي خط پنجم قرار دارد، در ادامه روي سيم اول نت سل را داريم كه يك پرده با نت فا فاصله دارد پس مي شود نيم پرده ي سوم كه اين نت  در خطوط حامل از بالا به خط پنجم چسبيده است

سيم دوم آزاد سي است  و  مي دانيم نت  دو نيم پرده  با نت سي فاصله دارد پس صداي نت دو  روي گيتار نيم پرده ي اول سيم دوم است و اين نت دو روي خطوط  حامل بين خط سوم و خط چهارم قرار دارد، در ادامه روي سيم دوم نت ر را داريم كه يك پرده با نت دو فاصله دارد پس مي شود نيم پرده ي سوم كه اين نت  در خطوط حامل روي خط چهارم است

سيم سوم آزاد سل است  و  مي دانيم نت لا يك پرده با نت لا فاصله دارد  پس صداي نت لا روي گيتار نيم پرده ي دوم سيم سوم است و اين نت لا  روي خطوط حامل  روي خط دوم  قرار  دارد ، در ادامه روي  سيم سوم نت سي را داريم كه البته هم صداي نت سي  (سيم دوم آزاد)  است كه يك پرده با  نت لا فاصله  دارد  پس مي شود  نيم پرده ي چهارم سيم سوم بطور معمول به جاي اين نت همان سيم دوم بطور آزاد را مي نوازيم.

سيم چهارم آزاد ر است و مي دانيم نت مي نيم پرده با نت ر فاصله دارد پس  صداي نت مي روي گيتار نيم پرده ي دوم سيم چهارم  است و  اين نت مي روي خطوط حامل روي  خط اول قرار دارد، در ادامه روي سيم چهارم نت فا را داريم كه نيم پرده با نت مي فاصله دارد پس مي شود نيم پرده ي سوم كه اين نت  در خطوط حامل بين خط اول وخط  دوم است

سيم پنجم آزاد لا است  و  مي دانيم نت  سي يك پرده با  نت لا فاصله دارد پس صداي نت سي روي گيتار  نيم پرده ي دوم سيم پنجم است و اين نت سي روي خطوط حامل از پايين به خط كمكي اول چسبيده است، در ادامه روي سيم پنجم نت دو را داريم كه نيم پرده با نت سي فاصله دارد پس مي شود نيم پرده ي  سوم كه اين  نت  در خطوط حامل روي خط كمكي اول است

سيم ششم آزاد نيز مي است و مي دانيم نت فا نيم پرده با نت مي فاصله دارد پس صداي نت فا  روي گيتار نيم پرده ي اول سيم  ششم است  و اين نت فا روي خطوط  حامل روي خط  سوم  كمكي پايين خطوط حامل  قرار دارد ، در ادامه روي سيم ششم نت سل را داريم كه يك پرده با نت فا فاصله دارد پس مي شود  نيم پرده ي سوم كه اين نت  در خطوط حامل از پايين به خط سوم كمكي چسبيده است

 

به همين صورت شما مي توانيد ديگر نت هاي روي هر سيم را بيابيد

نوشته شده در پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:20 توسط محمد| |

تبلچر چیست؟

روی ادامه مطلب کلیک کن.


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:29 توسط محمد| |

شناسنامه آهنگ :

<
خواننده : محسن یگانه
<
آهنگ     : فداكاری
<
آلبوم      : اجرای كنسرت
< ریتم              4.4   :

Em                            D

موندم از كجا شروع شد كه تورو دوباره دیدم/

C                        D

هنوز از راه نرسیده ته قصمون رسیدم/

Em                                    D

یكی جز من تو دلت بود واسه این بود برنگشتم /

G             C              D

وقتی لبخندتو دیدم حتی از خودم گذشتم/

Em                              Am

این فداكاریه من رو دیگه جز من كی میدونه/

C                   D          Bm    B   Em

جز توئی كه خوبیامو دیگه یادت نمیمونه/

Em   D       C             D     Bm      D

شاید اصلا دگه یادت بره كه مثل قدیم جون منی/

C         Am   Em     G

ولی یادت نره خوشبختی الآنتو مدیون منی/

Em              Bm Em         Bm

وقتی محتاج تو بودم تو فداكاری نكردی/

Em             Bm       Em      Bm

حال و روز منو دیدی اما باز كاری نكردی/

Em                    Bm   Em         Bm

شونه خالی كردی از من با هزار عذر و بهونه/

Em             Bm       C            Bm

درد و دل كردم دوباره با در و دیوار خونه/

Em                              Am

این فداكاریه من رو دیگه جز من كی میدونه/

نوشته شده در دوشنبه بیستم تیر ۱۳۹۰ساعت 21:5 توسط محمد| |

چگونه گیتارمان را خودمان كوك كنیم ؟

کوک کردن گیتار یکی از مباحث مهم در گیتار هست.شما باید یه گیتار کوک شده داشته باشید تا از همون پایه با صدای درست نت ها آشنا بشید.پس نباید به سادگی ازش گذشت.کوک کردن گیتار روشهای مختلفی داره که عبارتند از:

     1- تیونر:دستگاه کاملی برای کوک گیتار ه و همه جا و توی همه موزیک استورها پیدا می شه.

     2- دیا پازون: این وسیله صدای 6 تا سیم آزاد گیتار رو به شما میده و شما میتونید با شل و سفت کردن سیم ها اونها رو با نت مربوطه تطابق بدید.

     3- روش گوشی: این روش رو بیشتر اونهایی که گوش قوی دارند وچند سال با گیتار کار کردن استفاده میکنند

     4-روش کوک کردن یک سیم بر مبنای سیم قبلش: تو این روش ما باید صدای سیم ششم(نت آزاد می) رو بشناسیم.دراین روش ما سیم ششم گیتار(یعنی بالایی) را فرضی  کوک میکنیم(طوری که صدای می بدهد)

برای کوک کردن سیم پنجم، از اونجایی که سیم پنجم گیتار(یعنی سیم دومی از بالا)با باره پنجم سیم ششم، هم صدا هست  این دو را با هم به صدا در می آوریم  و سیم  پنجم را شل وسفت میکنیم تا با باره پنجم سیم ششم هم صدا بشه.

برای کوک کردن سیم چهارم هم به همین روش ، باره پنجم سیم پنجم را با سیم آزاد چهارم هم صدا میکنیم

برای کوک کردن سیم سوم ، باره پنجم سیم چهارم را با سیم  آزاد سوم هم صدا میکنیم.

برای کوک کردن سیم دوم ، باره چهارم سیم سوم را با سیم آزاد دوم هم صدا میکنیم.

برای کوک کردن سیم اول، باره پنجم سیم دوم را با سیم آزاد اول هم صدا میکنیم

 5-نرم افزارهای مختلف: نرم افزارهای زیادی جهت کوک گیتار وجود داره از جمله مینی تیونر

 

نوشته شده در جمعه هفدهم تیر ۱۳۹۰ساعت 13:18 توسط محمد| |

  <خواننده     : محسن چاوشی
 
<آهنگ        : چمدون
 
<آلبوم         : حریص
 
<ریتم      4.4        : 


Em           Am                 D             Em

چمدونمو دارم میبندم ، با یه طرح کهنه از دلخوشیام/

Em            Am                 D             Em

باورم نمیشه باید برمو ، دیگه هیچوقت به دیدنت نیام/

Em        D            C                 D        G     Em

تو که میشناسی منو بهم بگو ، مگه میشه این همه ساده برم/

Em      D            C       D           Am       G   Em

با تمومه جاده ها عطر تو هست ، بگو باید از کدوم جاده برم/

Em                              Am             G      Em

شایدم دوباره باید از همون ، جاده ای که تک و تنها اومدم/

Em       D              C          D     Am    G     Em

تک و تنها برمو یادم بره ، واسه ی چی دل به این جاده زدم/

Em                                Am              Em

چمدونمو باید میبستم ، واسه رفتن از همون روزی که/

Em                                    Am              Em

تو با طعنه هات میگفتی عشقت ، واسه ی دنیای من کوچیکه/

Em    D         C                       Am                   G

خونه خیلی وقته که بهم میگه ، با خودت مرور کن گذشته رو/

Em  D          C                     Am                    G

کسی اینجا به تو وابسته نبود ، خودتو خسته نکن دیگه برو/

B     C         Em     ‌B  Am     Em

من با چمدونم آخره جاده ، منتظرت میشم/

B      C      Em              B     Am       Em

تو هم اگه دیدی ، تنهایی سخته برات ، بیا بمون پیشم/

 

 

مجموعه 132 آکورد در یک فایل عکس

 

 

ببینید در گیتار گام ها مشخص هستند منظور شما آكورد هاست در یك گام مشخص یا نه ملودیه ! » معمولاً وقتی شما گیتاریست می شی و به آكوردها مسلط می شین دیگه می دونین مثلاً بعد از آكورد لا مینور یا اكثراً سل ماژور میاد كه بعدش می تونه ر یا فا باشه و یا میتونه لا دیز ماژور و سی دیز ماژور باشه  منظور كه ترتیب آكورد ها معلومه من چنتایی از دسته آكورد های هم خانواده یا مكمل رو براتون مینویسم امیدوارم استفاده كنید. اگه  بازم سوال بود بپرسید.

 
1 - Am - G - F - E
2 - Am- Dm - F - E
3 - Em - C - D - Bm - C - Em
4 - Am - Ab - C - Am
5 - A-D-A-E
6- Em - F - G- Em
 
تركیب بوجود اومدن اینها هم به شكل زیر است.

اول تعریف گام رو می گیم :

گام مجموعه ای از نتهاست که با یکدیگر رابطه دارند وبه عبارت دیگر دارای فاصله های معینی از یکدیگرند.گام از مفاهیم بسیار مهم در موسیقی است و تئوری موسیقی بر اساس گام بنا شده است.هرگام میتونه بر اساس یک نت بنا بشه مانند گام لا مینور ویا گام دوماژور و...


بطور کلی گام در موسیقی به دو دسته تقسیم میشه:
گام مینور وگام ماژور و سایر گامها از این دو گام مشتق میشود مانند گام پنتاتونیک.
توجه کنید که تفاوت گامها از فاصله بین آنها نتیجه میشود.خوب بریم سر اصل مطلب:

اولین گامی که میخوام براتون بگم گام مینور است.
این گام که از ۷ نت تشکیل شده و قالب کلی اون به این شکل است:Foto1

گامتون با استفاده از این قالب گام مورد نظر رو بدست بیارید.
بطور مثال شما میخواهید گام لا مینور را بدست بیارید بنا بر این نت اصلی شما لا است.
از اونجایی که نت لا در فرت ۵ قرار گرفته بنابر این این قالب رو از فرت ۵ شروع میکنیم.که تصویر بالا نیز گام لا مینور را به شما نشون داده.
راستی این هم بگم که برای بدست آوردن گام باید از سیم۶ شروع کنید یعنی نت مورد نظر شما از این سیم شروع میشود و به ترتیب جلو میرویم .(در تصویر بالا از بالا به پایین سیم بم میشود)
در ضمن بگم که آهنگی گه در این گام ساخته میشود معمولا احساس غم وناراحتی را به شنونده القاء میکند.پس اگه خواستید آهنگ غم انگیز بسازید میتونین از این گام استفاده کنید.
نکته:گام نوازی یه تمرین بسیار مهم در بالا بردن سرعت و مهارت در انگشتان دست میباشد.
واقعیت اینکه بهترین گیتاریستهای دنیا هم هر روز این تمرین رو انجام میدن پس شما هم از امروز این تمرینو باید بزارید در برنامه روزانه زندگیتون.البته شما باید در همه گامهایی که بّه شما آموزش میدم تمرین گام نوازی رو داشته باشید.

آشنایی با گام ماژور:

گام ماژور یکی از مهمترین گامهای موجود میباشد.این گام برعکس گام مینورکه دارای حالت غم انگیز میباشد.القاءکننده حالت شادیست.پس اگه خواستید آهنگ شاد بسازید میتونید در این گام آهنگ بسازید.این گام نیز مانند گام مینور دارای ۷ نت میباشد .شکل این گام بروی دسته گیتار به این شکل میباشدoto2

شما میتونید با جابجا کردن این قالب بروی دسته گیتار گام ماژور هر نت مورد نظر را بدست بیارید.که نت اصلی شما از سیم ۶ گیتار شروع میشود .بطور مثال گام دوماژور از فرت ۸ شروع میشود ویا گام لا ماژور از فرت ۵ شروع میشود.بطور مثال شکل بالا بما گام دوماژور را نشان میدهد. قالب فوق را که میبینید از فرت ۸ شروع کردیم و گام دو ماژور را بدست آوردیم.
نکته: برای گام نوازی ترتیب اجرای نتها مهم میباشد مثلا گام دوماژور که از نتهای دو.ر.می.فا.سل.لا.سی تشکیل شده شما هم باید به همین ترتیب گام مورد نظر را بنوازید. (یاداوری:دراین شکل از بالا به پایین سیم بم میشود.)

گام پنتاتونیک مینور و ماژور:
گام پنتاتونیک مینور: این گام از ۵ نت تشکیل شده و از مهمترین گامها در موسیقی مدرن است.قالب کلی آن بروی دسته گیتار بصورت زیر استoto3


در این قالب ما میخواهیم گام لا پنتاتونیک مینور را به شما نشان بدیم.چون این گام از نت پایه لا واقع در سیم ۶ فرت ۵ (نت لا) شروع شده و به همین خاطر نام گام لا پنتاتونیک مینور میباشد.
سعی کنید که این قالب را انقدر تمرین کنید تا برای پیدا کردن نتهای گام نیازی به فکر کردن نداشته باشید و بدون مکث نتهای گام را بشناسید.
در ضمن این قالب را میتوانید در سراسر دسته گیتار جابجا کنید و گام مورد نظر را بدست اورید.
مثلا اگه شما گام دو پنتاتونیک مینور را بخواهید باید این قالب را از فرت ۸ سیم ۶ شروع کنید.

گام پنتاتونیک ماژور:این گام نیز مانند گام پنتاتونیک مینور از ۵ نت تشکیل شده و قالب کلی آن بروی دسته گیتار بصورت زیر میباشدoto4


گام ماژور

(scale) از صداهای اصلی سازندهٔ یک قطعهٔ موسیقی که زیر و بم‌هائی متفاوت دارند و به ترتیب از بم به زیر یا از زیر به بم مرتب شده‌اند ساخته شده است. در دوره‌های مختلف و در فرهنگ‌های گوناگون، گام‌های متنوع و متعددی به‌کار گرفته شده‌اند. گام‌های اساسی موسیقی غرب از آغاز سدهٔ هفدهم تا آغاز سدهٔ بیستم گام‌های ماژور و مینور (minor) بوده‌اند. این گام‌ها در سدهٔ بیستم نیز همچنان کاربردی گسترده داشته‌اند. گام آشنای دو - ر - می - فا - سل - لا - سی - دو نمونه‌ای از گام ماژور است. این گام را بخوانید و توجه کنید که با خواندن آن، هفت صدای زیر و بم متفاوت پدید می‌آورید. و سپس به ”دو“ی بالائی - هشتمین صدا - می‌رسید که در حقیقت تکرار صدای اول در یک اُکتاو بالاتر است. اُکتاو فاصلهٔ میان اولین و هشتمین صدای گام است. گام ماژور میان صداهای متوالی خود الگوی معینی از فاصله‌ها دارد. میان صداهای متوالی یک گام غربی دو نوع فاصله یافت می‌شود. پردهٔ (whole step) و نیم‌پرده (half step). نیم‌پرده، کوچک‌ترین فاصله‌ای است که به‌طور موسوم در موسیقی غرب به‌کار رفته است. فاصلهٔ پرده دو برابر نیم‌پرده است.

در نواختن گام ”دو ماژور“ فقط شستی‌های سفید پیانو به‌کار گرفته می‌شوند. فاصلهٔ میان نت‌های ”می“ و ”فا“ و نت‌های ”سی“ و ”دو“ نیم‌پرده است و میان شستی‌های متناظر با ”می“ و ”فا“ و نیز ”سی“ و ”دو“ شستی سیاهی قرار نگرفته است. نمونه‌ای که در آغاز این مبحث دیدیم، بر مبنای گام دو ماژور یا به بیان دیگر در تونالیتهٔ دو ماژور است.

گامی ماژور بر مبنای نت ”دو“ و شستی‌های متناظر با آن بر پیانو

با مبنا قرار دادن هر یک از دوازده صدای محدودهٔ اُکتاو می‌توان گام‌های ماژور مشابهی ساخت. الگوئی یکسان از فاصله‌های متوالی می‌تواند با
هر کدام از این صداها آغاز شود که به این ترتیب دوازده‌ گام ماژور به دست آورد

دانگ در موسیقی چیست و به چه فاصله ای از نت ها دانگ می گویند. به طور کلی فاصله ی چهار نت متوالی موسیقی را یک دانگ می گویند. مثلا از نت “دو” تا نت “فا” را یک دانگ می گویند. بنابراین فاصله هشت نت متوالی موسیقی که یک گام می شود، شامل دو دانگ است. از نت “دو” تا نت “فا” دانگ اول، و از نت “سل” تا نت “دو” دانگ دوم است. ضمنا باید توجه داشت که تعداد هشت نت متوالی موسیقی را که از هر نتی شروع شده و به نت همنام ختم شده باشد به لفظ بین المللی ” اکتاو” نیز نامیده می شود

گام مینور

گام مینور در کنار گام ماژور، ایفاگر نقشی اساسی در موسیقی غرب است
گام مینور - مانند ماژور - از هفت صدای متفاوت و صدائی هشتم که تکرار صدای اول در یک اُکتاو بالاتر است تشکیل می‌شود اما الگوی فاصله‌های آن با گام ماژور تفاوت دارد. الگوی مینور نیز می‌تواند بر هر کدام از دوازده صدای محدودهٔ اُکتو آغاز شود و به این ترتیب دوازده گام مینور به‌دست می‌آید.
در اینجا مقایسه‌ای میان یک گام ماژور و گامی مینور که هر دو با نت ”دو“ آغاز می‌شوند، انجام گرفته است:

گام مینوری که در این مثال نشان داده شده است یکی از گونه‌های سه‌گانهٔ گام مینور است که مینور طبیعی، نامیده می‌شود. دو گونهٔ دیگر، گام‌های مینور هارمونیک و مینور ملودیک هستند. سه گونه گام مینور در الگوی فواصل سازنده‌شان تفاوت‌هائی دارند اما همگی می‌توانند با هر صدائی از محدود اُکتاو آغاز شوند و چنانکه گفته شد، کیفیتی متضاد با گام ماژور پدید می‌آورند.
تفاوت مهم میان گام ماژور و مینور آن است که در گام مینور فاصلهٔ میان درجه‌های دوم و سوم فقط نیم‌پرده است. میان همین دو درجه از گام ماژور فاصلهٔ پرده وجود دارد. این تفاوت کوچک، کیفیت صوتی گام و حالت موسیقی مبتنی بر آن را به شدت دگرگون می‌کند.

کیفیت صوتی گام
موسیقی مبتنی بر گام مینور گرایش به کیفیتی جدی یا سودائی دارد. کم‌وبیش تمام مارش‌های عزا تونالیتهٔ مینور دارند.

 

نوشته شده در سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ساعت 22:4 توسط محمد| |ایران موزه